Προς το περιεχόμενο

κατάστημα ή μάστορα για set up σε fender stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσφατα αγορασα μια american standart stratocaster. H αγορα έγινε απο γνωστο ηλεκτρονικο καταστημα και επιδει ειναι η πρωτη ηλεκτρικη κιθαρα που αγοραζο θα ηθελα να μου συστησετε ενα καταστημα ή καποιο μαστορα που μπορει να της ριξει ενα βλεφαρο αν ειναι σεταρισμενη σωστα χωρις να προσπαθησει να με κλεψει! Γενικα δεν εχει προβλημα απλα για να εχω μια αποψη σε θεματα με υψος μαγνητων, αποστασης χορδων, κλησης ταστιερας και τετοια.

 

ευχαριστω εκ τον προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δε νομίζω να της ρίξει μια ματιά,θα σου χρεώσουν setup κανονικά..Καλύτερα τσέκαρε το άρθρο του superfunk σχετικά με το σετάπ κιθάρας,και αν δεις ότι κάτι δεν πάει καλά και ότι φοβάσαι να το κάνεις μόνος σου,τότε πήγαινε σε τεχνικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε στον Κουρμπή και πέστου να της ρίξει μια ματιά. Άμα είναι εντάξει θα στο πει (χωρίς χρέωση). Δεν είναι τύπος που θα την κρατήσει για να σε γδάρει (έχει παρα πολύ δουλειά).

If it's worth doing, it's worth overdoing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφατα αγορασα μια american standart stratocaster. H αγορα έγινε απο γνωστο ηλεκτρονικο καταστημα και επιδει ειναι η πρωτη ηλεκτρικη κιθαρα που αγοραζο θα ηθελα να μου συστησετε ενα καταστημα ή καποιο μαστορα που μπορει να της ριξει ενα βλεφαρο αν ειναι σεταρισμενη σωστα χωρις να προσπαθησει να με κλεψει! Γενικα δεν εχει προβλημα απλα για να εχω μια αποψη σε θεματα με υψος μαγνητων, αποστασης χορδων, κλησης ταστιερας και τετοια.

 

ευχαριστω εκ τον προτερων

 

Εγω παλι σου προτεινω, αν η κιθαρα δε χρειαζεται εξειδικευμενα κολπα (αλλαγη ταστων, αλλαγη το nut klp) τοτε να μαθεις τα βασικα μονος σου. Δεν σου χρειαζεται κανενας μαστορας για να ρυθμισεις τα βασικα σημεια της κιθαρας σου οπως μπρατσο και ριλιφ, δραση, intonation, μαγνητες, κλπ που και θα το κανεις οπως ακριβως τα δικα σου αυτια και χερια το θελουν, αλλα και δεν θα εχεις αναγκη ναεναν αλλο για πραγματα πανευκολα.

Εκτος αν ειναι θεμα αρχης και απλα βαριεσαι να ασχολεισαι που βεβαια ειναι απολυτα σεβαστο και τοτε μπορεις να βρεις πολλα threads που εχουν κατα καιρους "αναρτηθει" για μαγαζια που κανουν σεταρισμα.

Το ιδιο ισχυει και για το σεταπ. Το ιντερνετ ειναι γεματο οδηγους. Προσφατα μαλιστα ο συμφορουμιτης superfunk ανεβασε ενα σουπερ οδηγο για βασικο σεταρισμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν κανει.... :)

 

Προσφατα μαλιστα ο συμφορουμιτης superfunk ανεβασε ενα σουπερ οδηγο για βασικο σεταρισμα.

 

εχουν περασει 4-5 χρονια απο τοτε που τον ανεβασα... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν κανει.... :)

 

εχουν περασει 4-5 χρονια απο τοτε που τον ανεβασα... :)

 

Ε, προσφατα ειναι, if you contemplate the greater scheme of things. Ο milky way  ασπουμε ειναι 100.000 ετη φωτος διαμετρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην βλέπεις τους μάστορες με αυτή τη λογική....

κι εμένα μου χουν κάνει μαλακία όπως και σε πολλά άλλα επαγγέλματα αλλά άμα είναι να λέμε "οι μαστορες είναι έτσι ή οι υπάλληλοι αλλιώς..." την κάτσαμε!

 

περίπου 20Ε πρέπει να πηγαίνει ένα απλό σετάπ και αν πας σε ένα μαγαζί στην αθήνα ρώτησέ τους...τα περισσότερα κάνουν...

αρκεί να τους πεις τι σετάπ θέλεις για να το κάνει στα μέτρα σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Αφού λες ότι είναι η πρώτη ηλεκτρική κιθάρα που αγοράζεις τότε δεν ξέρεις και τι ακριβώς θέλεις από αυτή, πόσο χαμηλά να είναι οι χορδές, πόσο ψηλά οι μαγνήτες κλπ. Η άποψή μου είναι να κάνεις αρχικά μόνος σου ένα σετάρισμα που πιστεύεις ότι θα σε βολεύει, και αν παρατηρήσεις κάτι άσχημο (τριξιμο από το nut κλπ) τότε πήγαινέ το σε κάποιον έξω. Όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω, αν διαβάσεις τον οδηγό του Superfunk θα είσαι οκ.

  Πραγματικά να ξέρεις ότι είναι κάτι ιδιαίτερα εύκολο, απλά χρειάζεσαι λίγη υπομονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πως ξεκινάς έτσι αρνητικά; Μη σε "κλέψουν"; Γιατί;

Πέρα από "εμάς" όλοι οι άλλοι είναι κλέφτες δηλαδή; Χαλάρωσε και γίνε πιό συνειδητοποιημένος αγοραστής.

Πήρες την πρωτη σου κιθαρα από το εξωτερικο. ΟΚ. Εγω την πρώτη μου θα την αγοραζα από καπου πιό κοντά για να ανταλλάξω διό κουβέντες, να δοκιμάσω, να μάθω ίσως και τελικά να καταλήξω.

Η κιθάρα που πήρες είναι εξαιρετική και σε καλή τιμή χωρίς αμφιβολία, όμως δεν έχεις αυτό το πρώτο "σέρβις" που πιθανόν και να μη χρειάζεται αλλά που θα σου πρόσφερε δωρεάν ένας καλός καταστηματάρχης για να έχεις αυτή την σιγουριά που αναρωτιέσαι σαν newbie. Βέβαια μπορεί και να το πλήρωνες λίγο παραπάνω στην αρχική τιμή. You win some... you loose some. Δεν μπορείς να κερδίζεις πάντα.

 

Σε τελική ανάλυση δεν είναι και βουνό. Πήγαινε σε κάποιον από όλους αυτούς που έχουμε προτείνει (και σου προτείνουν) σε πάρα πολλά θέματα. Αν δεν σου κάνει η φάτσα του ένα, πήγαινε σε άλλον. Δεν θα σε γδάρουν. Κι αν ξέρεις διό πράγματα από εδώ μέσα από τον οδηγό του SF αλλά και τα εκατοντάδες άλλα σχετικά θέματα, θα είσαι σε θέση να καταλάβεις αν σου κάνουν ή σε δουλεύουν ή όχι.

Και σιγά σιγά θα μάθεις να το κάνεις και μόνος σου. Οχι όμως άμεσα. Ακόμα δεν γνωρίζεις βασικές αρχές. Οπότε χαμογέλα και τρέχα.  ;)

 

Πάραυτα, επειδή οι κιθάρες αυτές είναι σεταρισμένες σε ένα μεγάλο ποσοστό από το εργοστάσιο και οι μαγνήτες που αναρωτιέσαι συνήθως είναι σωστά στημένοι, περίμενε. Παίξε. Διάβασε εδώ. Πήγαινε στη σελίδα της Fender που δίνει συγκεκριμμένα στοιχεία για όλα αυτά και τότε θα καταλήξεις και από μόνος σου αν χρειάζεται κάτι.

 

Καλή συνέχεια.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου