Προς το περιεχόμενο

"BLACKIE": η νέα μου Goeldo Strat


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις πριν λίγες ώρες πήρα στα χέρια μου την νέα μου strat!!! Όπως καταλαβαίνετε, τρελάθηκα από τη χαρά μου!!! :D:D:D

 

Ιδού η "Blackie" μου:

 

elavdblackie.jpg

 

Συναρμολογημένη ΑΨΟΓΑ από τον Σταύρο Ντούκα (www.guitars.gr) με parts από Goeldo και GFS.

 

Συγκεκριμένα τα χαρακτηριστικά της είναι:

Σώμα: 2-piece Alder black

Μπράτσο: 1-piece maple 9.5" radius

Κλειδια: Kluson deluxe vintage style

Μαγνήτες GFS 1960's repro

Vintage style tremolo (with steel block)

Pickguard 3-ply GFS b-w-b

Tusq Nut

 

blackiebody.jpg

 

Δεν κρύβω ότι αρχικά μπήκα στο δίλημμα να μην κρατήσω αυτό το μπράτσο μιας και (ως γνωστόν) είμαι κολλημένος με τα tinted μπράτσα, όμως όταν το είδα και κυρίως όταν το άγγιξα έπαθα πλάκα από την υπέροχη αίσθησή του!!!

 

blackie_neck.jpg

 

Επίσης όπως μπορείτε να δείτε τα νερά του ξύλου είναι απλά ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ!!!

 

headstock_1.jpg

 

 

Είναι πιο παχύ από αυτό της Rockinger μου αλλά όχι ενοχλητικά παχύ. Το "μειονέκτημα" του είναι ότι τα τάστα του είναι αγυάλιστα (σε αντίθεση με τα αντίστοιχα rosewood) με συνέπεια παίζοντας να φεύγει το λούστρο από πάνω τους. Πιστεύω ότι ένα γυάλισμα θα έδινε πολύ στο μπράτσο, αν και από ότι βλέπω με το παίξιμο φεύγει εύκολα το λούστρο από πάνω τους.

 

Το μέγεθός τους από ότι μου φάνηκε (μπορεί να είναι και η ιδέα μου) είναι λίγο πιο μικρό από Medium Jumbo, αλλά σε καμιά περίπτωση ΔΕΝ είναι Vintage (ευτυχώς...)

 

 

Πάμε στους μαγνήτες: Οι GFS ήταν η ευχάριστη έκπληξη!!!

Δοκίμασα την κιθάρα σε έναν KOCH ενισχυτή και η κιθάρα είχε ένα απίστευτο καθαρό και ΣΚΑΣΤΟ ήχο (μου θύμισε τον ήχο των Custom Shop 69). Οι μαγνήτες έχουν θόρυβο σε όλες τις θέσεις, μιας και ο μεσαίος δεν είναι RWRP αλλά αυτό (σύμφωνα με την GFS) δίνει περισσότερο quack στις θέσεις 2 & 4.

Πραγματικά με το που έπαιξα στην θέση 2 (4 κατά τον SF :lol:) πέτυχα τον ήχο του Knopfler ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ (βέβαια σε αυτό βοήθησε και ο απίστευτος Koch...)

O μαγνήτης που μαμάει είναι ο neck! Αυτός ο μαγνήτης είναι ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!!! :D

 

 

Όσον αφορά το playability της κιθάρας, θα έλεγα ότι είναι ΠΟΛΥ άνετο (μετά το σετάρισμα που μου έκανε ο Σταύρος). Αισθάνθηκα αμέσως την κιθάρα πολύ οικεία στα χέρια μου! Ίσως χρειαστεί να κάνω ένα μικρό fine-tuning στο action για να το φέρω 100% στα μέτρα μου.

Το βάρος της κιθάρας είναι σχεδόν ίδιο με τη Rockinger strat μου.

 

Περισσότερες πληροφορίες για τον ήχο και πιθανόν και clips, αύριο που θα πάω στο studio και θα τη δοκιμάσω με τον HRD μου.

Πιθανόν να κάνω και ένα A/B τεστ με τη Rockinger μου ;)

 

 

 

Απομένουν λοιπόν 2 πράγματα:

1) Να βάλω ένα decal εδώ:

headstock_2.jpg

 

και

 

2) Να μάθω να παίζω σαν τον Gilmour:

elavdwithblackie.jpg

:lol::lol::lol::lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τρελές μεγειές!!!

 

Η δεύτερη φώτο μου βγάζει κάτι σαν "Μανάρι μου εσύ..." ή "...τι σου κάνω μάνα μου" :lol: :lol: :lol:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρελές μεγειές!!!

 

Η δεύτερη φώτο μου βγάζει κάτι σαν "Μανάρι μου εσύ..." ή "...τι σου κάνω μάνα μου" :lol: :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Funk You too, mr Elavd!

 

Ομολογώ πως είναι πολύ καλύτερη απ'όσο θα τολμούσα να ελπίσω (όσο Gilmourίδης και νά'μαι κι εγώ, blackie δεν θα έφτιαχνα, τη λέω την αμαρτία μου :P ).

 

Καλορίζικη και καλά σκασίματα στις αδερφίστικες θέσεις 2 & 4 :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Edit: Οι κοντινές στο headstock είναι για πολλά υπογλώσσια :wink:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O &%&$^%#^$#^%#&$&(*)(&&*&%$ 8O 8O 8O 8O 8O με προλλαβες........................:D :D :D :D :D

 

εφανισιακα που ειναι και το μονο που μπορω να κρινω ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΗ....ΜΠΙΟΥΤΙΦΟΥΛ με γειες και καλοπαιχτη............το μανικι φαινεται και αυτο παρα πολυ καλο ειδικα τα νερα του ειναι εξαισια και ας μην ειναι tinted (μη σου πω πως το προτιμω ετσι, δεν μου πολυπαει το κιτρινωπο tint πανω σε all black strat).....να τοποθετηθει παραυτα το σωστο decal παρακαλω.....Μοναδικη ενσταση που με ενοχλει οπτικα......ΟΧΙ 3 ply pickguard.......θα την προτιμουσα ετσι (και για να ειμαι Gilmourika σωστος) (1 ply):

 

Black7.jpg

 

BlackStrat1.jpg

 

Οταν λες αγυαλιστα ταστα δεν εννοεις οτι εχουν laquer (εχουν περασει δηλαδη το φινιρισμα πανω απο τα ταστα?????? 8O 8O 8O οπως κανει κατα καιρους η fender και ειχα την ατυχια να συμβει και σε μια κιθαρα μου που πηγα να τους τη βαλω σε ενα μερος του σωματος τους?????)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hλια ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΗ!!!!!

 

εφτιαξες τον αγαπημενο χρωματικo συνδιασμο μου σε strat, και αν και εγω εχω μεγαλο κολλημα με τα tinted maple μπρατσα, πρεπει να ομολογησω οτι και αυτο που εβαλες φαινεται μια χαρα;)

 

εχω μεγαλη περιεργεια να ακουσω και τους gfs, οποτε....CLIPS τωρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ παιδιά για τα καλά λόγια!!!

 

@Earendil: Όταν θα καταλάβεις ότι οι 2 & 4 έχουν γράψει μερικά από τα μεγαλύτερα άσματα, θα βρει το φως σου...Είσαι μικρός ακόμη

 

(ρε σαν τον SF δεν ακούγομαι...??? Έχω αρχίσει να ανησυχώ...)

 

Mοναδικη ενσταση που με ενοχλει οπτικα......ΟΧΙ 3 ply pickguard.......θα την προτιμουσα ετσι (και για να ειμαι Gilmourika σωστος) (1 ply)

 

Όντως το σωστό είναι με 1-ply και aged plastic parts. Το 2ο το ετοιμάζω... Για τo 3-ply το σκέφτομαι (άσε που δεν είχε η GFS)

 

Οταν λες αγυαλιστα ταστα δεν εννοεις οτι εχουν laquer (εχουν περασει δηλαδη το φινιρισμα πανω απο τα ταστα?????? 8O 8O 8O οπως κανει κατα καιρους η fender και ειχα την ατυχια να συμβει και σε μια κιθαρα μου που πηγα να τους τη βαλω σε ενα μερος του σωματος τους?????)

 

Δε ξέρω πώς το έχουν κάνει...Μάλλον όμως έτσι...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Earendil: Όταν θα καταλάβεις ότι οι 2 & 4 έχουν γράψει μερικά από τα μεγαλύτερα άσματα' date=' θα βρει το φως σου...Είσαι μικρός ακόμη[/quote']

 

Όξω ρεεεε...

 

Αλήθεια, από decal τί θα ετοιμάσει ο chef αυτή τη φορά;

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια' date=' από decal τί θα ετοιμάσει ο chef αυτή τη φορά;[/quote']

 

Λέω να καθιερώσω το Ferden StraVocaster... Ή λες να κλέψω την ιδέα του Abraxas και να βάλω το "Funkier"? :lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου