Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια Ρυθμίσεις Κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν διαβασα το σχετικο αρθρο Όοοοολλλλααααααααα τα σχετικα Posts αλλα εχω μία απορια...

 

Αφου αλλαξα χορδες (11αρες) ρυθμισα το truss rod,το υψος των χορδων και το intonation...Ολες οι χοδες ειναι μια χαρα εκτος απο την ΣΟΛ...Η Σολ μου λοιπον θελει να επιμυκηνθει η χορδη.Το θεμα ειναι οτι δεν γινεται περισσοτερο(εχει τερματισει η βιδα)  >:(  >:(  >:(

 

Να αναφερω οτι η κιθαρα ειναι μια Epiphone sheraton 2(δεν ξερω αν βοηθαει)

 

Help Pleasaeee!!!!!

I Am The Lizard King...I Can Do Anything

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Σολ μου λοιπον θελει να επιμυκηνθει η χορδη.Το θεμα ειναι οτι δεν γινεται περισσοτερο(εχει τερματισει η βιδα)  >:(  >:(  >:(

 

εννοείς ότι στη γέφυρα καθώς ρυθμίζεις το intonation δεν "πάει" άλλο η βίδα;

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιρνει να κατεβουν λιγο ακομα αλλα λογω του οτι παιζω κυριως blues μου αρεσουν λιγο ψηλα..

Επισης αν κατεβασω πολυ την "ψιλη" ΜΙ τασταρει στο 17ο fret(????)

Καμια ιδεα τι μπορει να ειναι αυτο?

I Am The Lizard King...I Can Do Anything

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γενικά, όσο πιο ψηλό το action τόσο πιο πολύ πρέπει να "μακρύνουν" οι χορδές μέσω της διαδικασίας του intonation. Για τσέκαρε... μήπως λίιιγο πιο κάτω ΚΑΙ ιντονάρει η SOL ΚΑΙ είναι αρκετά άνετη η κατάσταση (και χωρις τασταρίσματα). 

Επίσης.. θα μπορούσες ίσως να τσεκάρεις κάποιο "11άρι" σετ με λίγο βαρύτερη ΣΟΛ....

 

(Να επισημάνω ότι μιλάω γενικά και ότι δεν έχω περιεργαστεί ποτέ sheraton. Η γέφυρα είναι κανονική tune-o-matic style?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καλησπέρα.

 

Προσπάθησε τα παρακάτω, με τη σειρά που τα γράφω.

 

1ον. Δοκίμασε ν'αλλάξεις την σολ χορδή, με μία καινούρια. (πολλές φορές οι τυλιγμένες σολ, έχουν πρόβλημα. Μπορεί να έπεσες σε ελλατωματικό σετ).

 

2ον. Δοκίμασε να γυρίσεις το βαγονάκι που πατάει η σολ, 180 μοίρες, (δηλαδή να το ξεπεράσεις από τη βίδα, και να το βιδώσεις ανάποδα),με αυτο τον τρόπο, μπορεί να κερδίσεις 1-2 χιλιοστά διαδρομής ακόμα.

 

3ον. Αλλαξε την γέφυρα, αν είναι τύπου vintage, με μία τύπου Nashvile. Αυτές έχουν μεγαλύτερες διαδρομές για τα βαγονάκια. θα βρείς από Gibson, μεχρι gfs. gotoh, schaller κλπ.

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο.

 

makam

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το σκαφάκι μου και για 1 μ΄να είχα ξενερώσει και δεν έπαιζα καθόλου!! η σολ δεν ιντόναρε καλά και έτριζε κιόλας ενώ όλες οι άλλες ήταν τέλειες! ??? ???

 

Τελικά άλλαξα χορδές και ησύχασα!! 8)

 

Βασικά μου έτυχε σε χορδές που έβαζα για πρώτη φορά να τις δοκιμάσω.. μετά ξαναγύρισα στις παλιές μου!! ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2ον. Δοκίμασε να γυρίσεις το βαγονάκι που πατάει η σολ, 180 μοίρες, (δηλαδή να το ξεπεράσεις από τη βίδα, και να το βιδώσεις ανάποδα),με αυτο τον τρόπο, μπορεί να κερδίσεις 1-2 χιλιοστά διαδρομής ακόμα.

 

+1

 

η βαλε τυλιχτη σολ ;)

 

γενικα η σολ ειναι παντα η χορδη των..προβληματων μια και η ατυλιχτη βερσιον της ειναι "λαθος" (αλλα βολευει δυστυχως)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου