Προς το περιεχόμενο

Distortion και passive μαγνήτες


Lukather

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν φίλε Lukather βλέποντας το cavity μου φαίνεται μια χαρά.

 

Χθες είχαμε παρόμοιο πρόβλημα σε πρόβα με την Epiphone LP Studio Gothic του συναδέλφου κιθαρίστα. Το έλυσα πολύ απλά κατεβάζοντας το tone του μαγνήτη μέχρι να σταματήσει το squeeling/schreeching και έτσι έγινε και πολύ καλύτερος ο ήχος της παραμόρφωσης overall  ;)

 

Όταν παίζεις με πολύ high gain κεραμικούς μαγνήτες σε μεγάλες εντάσεις μέσα από τρανζίστορ ενισχυτή, οι αρμονικές "θερίζουν" αν δεν τις "τιθασεύσεις" με το tone της κιθάρας.

 

Αυτα για μενα δεν ειναι "φυσιολογικες" και "σωστες" λυσεις.

Οσο περισσοτερο επεμβαινεις στο αρχικο ηχο τοσο τον χαλας.

Αν δεν βγει απο την πηγη (μαγνητη στη συγκεκριμενη περιπτωση) καλος ο ηχος οτι και να του κανεις μετα δε "ισιωνει".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

και βεβαια ισιώνει αλλά θελει αρκετη δουλειά και υπομονή...εγώ με την YAMAHA EG-112 βγάζω θεϊκό ήχο και με τρανζιστορ ενισχυτη...(σου εδωσα ενα παραδειγμα τωρα)  ;)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και βεβαια ισιώνει αλλά θελει αρκετη δουλειά και υπομονή...εγώ με την YAMAHA EG-112 βγάζω θεϊκό ήχο και με τρανζιστορ ενισχυτη...(σου εδωσα ενα παραδειγμα τωρα)  ;)

 

Συγνωμη φιλε δεν σε ξερω καλα για να καταλαβω αν αστειευεσαι ή οχι, αλλα οι προτασεις σου δεν θα βγουν σε καλο στον φιλο, αν και εχω καταλαβει οτι ξερει "απο βεσπα" απλα ζηταει κια μια γνωμη ακομα.

Η φιλοσοφια σου παντως για καποιον αρχαριο που διαβαζει το ποστ θα ειναι επιζημια.

Το ποταμι δεν γυριζει πισω.

Φιλικα SD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν φίλε Lukather βλέποντας το cavity μου φαίνεται μια χαρά.

 

Χθες είχαμε παρόμοιο πρόβλημα σε πρόβα με την Epiphone LP Studio Gothic του συναδέλφου κιθαρίστα. Το έλυσα πολύ απλά κατεβάζοντας το tone του μαγνήτη μέχρι να σταματήσει το squeeling/schreeching και έτσι έγινε και πολύ καλύτερος ο ήχος της παραμόρφωσης overall  ;)

 

Όταν παίζεις με πολύ high gain κεραμικούς μαγνήτες σε μεγάλες εντάσεις μέσα από τρανζίστορ ενισχυτή, οι αρμονικές "θερίζουν" αν δεν τις "τιθασεύσεις" με το tone της κιθάρας.

 

Αυτα για μενα δεν ειναι "φυσιολογικες" και "σωστες" λυσεις.

Οσο περισσοτερο επεμβαινεις στο αρχικο ηχο τοσο τον χαλας.

Αν δεν βγει απο την πηγη (μαγνητη στη συγκεκριμενη περιπτωση) καλος ο ηχος οτι και να του κανεις μετα δε "ισιωνει".

 

 

οκ, τι προτείνεις δηλαδή;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασα λίγο τον bridge  και το πρόβλημα λύθηκε, ωστόσο πρέπει να εξετάσω και αν το κουμπί volume του πεταλιού μου ακούει καλά. Δηλαδή ίσως να μην χρειάζεται να είναι στο τέρμα για να ακούγεται πιο δυνατά από τον καθαρό ήχο του ενισχυτή μου

 

Ντάξει πάντως, κανείς δε γεννήθηκε γνωρίζοντας τον τέλειο ήχο. Είναι θέμα τελείως υποκειμενικό (ίσως και εγωισμού) να ακούμε τον ήχο που φτιάξαμε με τον εξοπλισμό μας και να τον θεωρούμε τέλειο

 

Ευχαριστώ πάντως delta για τα καλά σου λόγια (αν πήγαιναν σε μένα δλδ)  :-*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ τόσο καιρό δεν είχες δοκιμάσει να τον κατεβάσεις...μέχρι και φωτο απ΄το cavity έστειλες πρώτα ενω ο fenderiarhs σου είχε δείξει το σωστό δρόμο πριν σου πω εγώ για το cavity:

 

χαμηλωσε το υψος των μαγνητων σου. Ενα καλυτερο wax potting πιθανως θα τους εκανε καλο ειδικα αν εχουν covers.

 

Πες και κανένα ευχαριστώ στα άτομα που ασχοληθήκανε να σε βοηθήσουνε... ;) :P :-* :'(

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ, τι προτείνεις δηλαδή;

Δεν μπορω να ξερω το προβλημα του α) γιατι δεν εχω ολες τις παραμετρους και β) γιατι δεν ειμαι ηλεκτρονικος, να ξερω ολες τις δυνατες λυσεις στο προβλημα.

Κιθαριστας ειμαι, με "αρκετη" εμπειρια.

Και λεω αυτο που ξερω καλα : "Οσο περισσοτερο επεμβαινεις στο αρχικο ηχο τοσο τον χαλας".

Θα πρεπει να βρει την αιτια του προβληματος στη ριζα του και οχι να προσπαθει να το κρυψει "κατω απο το χαλι".

Γιατι δεν παει αληθεια σε ενα μαστορα καλο να τη δει?

Αν ειναι δυνατο με ολο το σετ για να δει που μπορει να ειναι το προβλημα.

Καμια φορα ειναι κατι προφανες και δεν σου παει το μυαλο.

 

 

ωστόσο πρέπει να εξετάσω και αν το κουμπί volume του πεταλιού μου ακούει καλά. Δηλαδή ίσως να μην χρειάζεται να είναι στο τέρμα για να ακούγεται πιο δυνατά από τον καθαρό ήχο του ενισχυτή μου

? ? ? δεν το καταλαβα αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ωστόσο πρέπει να εξετάσω και αν το κουμπί volume του πεταλιού μου ακούει καλά. Δηλαδή ίσως να μην χρειάζεται να είναι στο τέρμα για να ακούγεται πιο δυνατά από τον καθαρό ήχο του ενισχυτή μου

? ? ? δεν το καταλαβα αυτο

 

Ναι αυτό δεν το προσδιόρισα

Επειδή όπως είπα παίζω με τα καθαρά του ενισχυτή και χρησιμοποιώ ένα πετάλι για drive στα solo, πρέπει όταν ανοίγω το πετάλι να έχω ένταση μεγαλύτερη από τα ρυθμικά, ώστε να "βγαίνω" μπροστά. Το συγκεκριμένο πετάλι πρέπει να βάλω το volume  στο τέρμα ώστε να βγω πάνω από το καθαρό ήχο. οκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή όπως είπα παίζω με τα καθαρά του ενισχυτή και χρησιμοποιώ ένα πετάλι για drive στα solo, πρέπει όταν ανοίγω το πετάλι να έχω ένταση μεγαλύτερη από τα ρυθμικά, ώστε να "βγαίνω" μπροστά. Το συγκεκριμένο πετάλι πρέπει να βάλω το volume  στο τέρμα ώστε να βγω πάνω από το καθαρό ήχο. οκ?

 

Οπα εδω κατι γινεται.

Θελεις να πεις οτι η συνδεσμολογια σου ειναι κιθαρα > volume (η καπου αλλου στη "αλυσιδα") > drive > διαφορα αλλα > ενισχυτης με καθαρο ηχο?

Και πατας το drive για lead και χρειαζεται να δυναμωσεις απο το volume pedal για να ακουστεις πανω απο το καθαρο του ενισχυτη?

Κατι δεν παει καλα.

Το drive εκτος απο παραμορφωση εκτελει και χρεη booster απο τη φυση του.

Ετσι λοιπον κανονικα θα επρεπε με το που ανοιγει να ειναι πιο δυνατο το σημα σου  ???

Για πες τη σειρα στη συνδεσμολογια σου και ολο τον εξοπλισμο (κιθαρα μαγνητες ενισχυτη ολα αναλυτικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή όπως είπα παίζω με τα καθαρά του ενισχυτή και χρησιμοποιώ ένα πετάλι για drive στα solo, πρέπει όταν ανοίγω το πετάλι να έχω ένταση μεγαλύτερη από τα ρυθμικά, ώστε να "βγαίνω" μπροστά. Το συγκεκριμένο πετάλι πρέπει να βάλω το volume  στο τέρμα ώστε να βγω πάνω από το καθαρό ήχο. οκ?

 

Οπα εδω κατι γινεται.

Θελεις να πεις οτι η συνδεσμολογια σου ειναι κιθαρα > volume (η καπου αλλου στη "αλυσιδα") > drive > διαφορα αλλα > ενισχυτης με καθαρο ηχο?

Και πατας το drive για lead και χρειαζεται να δυναμωσεις απο το volume pedal για να ακουστεις πανω απο το καθαρο του ενισχυτη?

Κατι δεν παει καλα.

Το drive εκτος απο παραμορφωση εκτελει και χρεη booster απο τη φυση του.

Ετσι λοιπον κανονικα θα επρεπε με το που ανοιγει να ειναι πιο δυνατο το σημα σου  ???

Για πες τη σειρα στη συνδεσμολογια σου και ολο τον εξοπλισμο (κιθαρα μαγνητες ενισχυτη ολα αναλυτικα)

 

Συνδεσμολογία

Κιθάρα (με 59 και jb) σε disto πετάλι και απο κει σε ενισχυτή. Λοιπόν για τα σόλο μου χρησιμοποιώ το dist πετάλι, το οποίο για να δώσει πάνω από τον ήχο του ενισχυτή πρέπει να δώσω το ΔΙΚΟ του volume αρκετά ψηλά (σχεδόν στο τέρμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου