Προς το περιεχόμενο

2 mystery guitar clips...


longshadow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η χροιά πάντως είναι σαν να έχεις χρησιμοποιήσει τον ίδιο ενισχυτή αλλά με διαφορές στο EQ ή κάτι τέτοιο!! οι 2 ήχοι μοιάζουν σε χροιά μόνο που ο δεύτερος είναι πιο μουντός!

 

Άρα συμπεραίνω πως ή χρησιμοποίησες τον ίδιο ενισχυτή με αλλαγή στις ρυθμίσεις, ή το ίδιο Software με αλλαγή στις ρυθμίσεις ή κάποιον ενισχυτή στο ένα και κάποιο software ή πεταλιέρα που κάνει modeling σ αυτον τον ενισχυτή στο άλλο! ;D

 

Δεν κατάλαβα κάτι άλλο αλλά μου φαίνεται ότι ο ήχος MesaBoogίζει αρκετά! ::)

 

και τα 2 ακούγονται αρκετά φυσικά πάντως!!

 

M άρεσε λίγο παραπάνω το 2ο γιατι είμαι λίγο πιο worm sound τύπος και γιατί προτιμώ Delay απο Reverb! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οτιδηποτε αλλο ειναι απλα παιχνιδακι

μια χαρά είναι τα παιχνιδάκια....που και που χρειάζονται κι αυτά..

εξάλλου κι εσύ έπαιξες αν και η συμμετοχή ήταν προαιρετική... ;)

 

Ναι ρε, εννοειται οτι τα παιχνιδακια ειναι μια χαρα, για αυτο επαιξα αλλοστε! ;)..

Ολα χρειαζονται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρ'ολο που τα ακουσα στο λαπτοπ (you know, ηχειακια του κ@λου) θα πω τη γνωμη μου.

 

Εχω κανει το μαστερ blind test για να αποδειξω στους κυριους παραγωγους και ηχοληπτας της ελληνικης δισκογραφιας οτι τα μεταξωτα βρακια θελουν και μεταξωτους κ@λους.

Εγραψα μια μερα στο στουντιο κατι sessions με αυτον το εξοπλισμo που εχω στη φωτο απο κατω και μετα καθισα και ξαναεγραψα τα παντα με προσομοιωση προενισχυτη καλα "φτιαγμενο" ομως (δεν γραφω τι, μην θεωρηθει και διαφημηση).

Ο ηχοληπτης (απο τους καλους με credits στη δισκογραφια) επεμενε οτι θα ειναι φιασκο το πειραμα.

 

Εγω επεμενα οτι απο τη στιγμη που δεν υπαρχουν οι καταλληλες συνθηκες να ηχογραφηθει ενισχυτης στη Ελλαδα, η προσομοιωση θα ακουγεται καλυτερα.

Μονο αν δεν ξερεις να τη "ρυθμισεις" καλα θα αποτυχει.

(οταν λεω "καταλληλες συνθηκες" εννοω, "σωστο" χωρο, "σωστα" μικροφωνα, "σωστο" ηχοληπτη κλπ)

Οταν ηρθαν οι "παραγωγοι" και συνθετες ενορχηστρωτες να ακουσουν την ηχογραφηση, τους προτειναμε να ακουσουν τα 2 διαφορετικα takes αλλα τους ειπαμε ψεμματα οτι το real thing ειναι προσομοιωση και το αντιθετο.

Δεν χρειαστηκε να ακουσουν πανω απο 10 δευτερα για να αποφασισουν οτι το real thing (η προσομοιωση στ'αληθεια ομως) ηταν κλασεις ανωτερο με αμεσοτητα και "σκασιμο", "ωραιες αρμονικες" και τα συναφη.

 

 

Γι'αυτο λοιπον επειδη δεν ξερω αν εισαι ο μαστερ ηχοληπτης αλλα σιγουρα δεν σε κοβω να εχεις τα γ@μ@τ@ μικροφωνα, κλεισμενος σε κανα καστρο-στουντιο με σουπερ μελετη ηχου ειδικα για κιθαρες κλπ, και δεδομενου οτι ακουω το πρωτο κλιπ πιο αληθινο λεω οτι :

Το 1ο (που ακουγεται πιο αληθινο) ειναι προσομοιωση και το 2ο ενισχυτης  και εχεις βαλει και ντιλεακι (μονοφωνικο ε?).

 

 

l_369d7a87aadcef9ae8bd4b650acae348.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Longshadow, δεν αποκαλύπτεις τι είναι και ΠΩΣ το έφτιαξες για να δούμε και εμείς οι χριστιανοί πως θα βγάλουμε τον ήχο του α)?

;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευω οτι το πρωτο ειναι το "ψευτικο" και το δευτερο το "αληθινο".

 

Στο πρωτο λογικα δεν εχει spring reverb και ειναι πολυ "τελειο" για να ειναι αληθινο...

 

To τελειωμα (decay) του reverb ειναι πολυ αποτομο και δεν θυμιζει το ζωντανο (κανονικο).

Και οπως ειπε και ο Delta πιο πανω, θελει πολυ τρελα μηχανηματα για να ηχογραφηθει ετσι καλα ενας  :-[EDIT:ενισχυτης.

Τωρα, για το αν βρισκονται στην Ελλαδα καταλληλα μηχανηματα και ανθρωποι να τα χειριστουν, δεν μπορω να γνωριζω.

 

Στο δευτερο σε καποιες φασεις διεκρινα intermodulation distortion που ειναι ακρως λογικη στον "real world"...

Συν οτι το διαρκες "Fizz" στο Background μου φερνει για φυσικη ηχογραφηση.

 

Τα φαινομενα βεβαια πολλες φορες απατουν, οποτε αναμενω διακαως την αποκαλυψη απο τον ηχοληπτη...  ;D

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Longshadow, δεν αποκαλύπτεις τι είναι και ΠΩΣ το έφτιαξες για να δούμε και εμείς οι χριστιανοί πως θα βγάλουμε τον ήχο του α)?

;D ;D ;D

Σήμερα το βράδυ...

Το τραινάρω λίγο γιατί σε προηγούμενο παρόμοιο "παιχνιδάκι" που είχα κάνει με τρία overdrive pedals, έλαβα complains ότι το αποκάλυψα γρήγορα και δεν πρόλαβαν όλοι όσοι ήθελαν να ποστάρουν την άποψη τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα μου φαίνεται ότι το πρώτο είναι ψεύτικο, επειδή έχει κάτι περίεργα/απότομα κοψίματα στον ήχο ανάμεσα σε μερικές φράσεις.

 

Παρόλα αυτά, αυτό προτιμώ ηχητικά...;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aς απαντησω και γω λοιπον κινδυνευοντας να γινω διπλα ρομπα μιας και εχουμε πανω κατω τον ιδιο ενισχυτη...!

 

Το δευτερο ειναι αρκετα marshall-ογκαζο οποτε λαμαβανοντας υποψιν και τα υπολοιπα ποστ σου στο testing one two θα πω οτι ειναι v-amp ή καποιο software, αλλα μαλλον v-amp.

 

To πρωτο τωρα boogie-ζει καπως περισσοτερο, θα τολμησω να πω πως ειναι direct απο τον ενισχυτη σου...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα μου φαίνεται ότι το πρώτο είναι ψεύτικο, επειδή έχει κάτι περίεργα/απότομα κοψίματα στον ήχο ανάμεσα σε μερικές φράσεις.

 

Παρόλα αυτά, αυτό προτιμώ ηχητικά...;)

 

Αυτά τα αποτομα κοψιματα τα παρατηρησα κι εγω, αλλα δεν θα μπορουσε να ειναι κάποιο noize gate?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου