Προς το περιεχόμενο

2 mystery guitar clips...


longshadow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα μου άρεσε το πρώτο clip το οποίο μου ακούγεται ως και για λαμπάτος.

Το δεύτερο μου ακούγεται σαν τρανζίστορ.

Βέβαια εγώ δεν είμαι το σωστό στατιστικό δείγμα, επειδή εμένα μου αρέσουν τα modelling κολπάκια και θεωρώ ότι κάνουν πολύ καλή δουλειά.  :P

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γουάου... ήμουν σίγουρος για λεσπολικό χαπάκερ... με τέτοια που γράφω μόνο με χάπια θα ανταπεξέλθω...  :-[

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κανει blind test με εναν φιλο μου, και δεν μπορεσε να ξεχωρισει την sg μου και την τελε. Οχι επειδη ειναι κουφος, αλλα επειδη, χρησιμοποιοντας διαφορετικα configurations με καθε κιθαρα, μπορεις να μπερδεψεις ευκολα τον αλλον. Για αυτο λοιπον πιστευω πως για να γινει ενα blind test, και οχι 2 κλιπακια που θα καταληξουν "χααα, σας την εσκασα", πρεπει να εχεις την κιθαρα με τα ιδια εφφε, να μας πεις αν το μικροφωνο σου ειναι δυναμικο η πυκνωτικο, πως το τοποθετησες, και το config απο το software η οτιδηποτε αλλο  να ειναι ιδιο με αυτο της κανονικης ηχογραφησης. Αυτα αν θελουμε να εξαγουμε σημαντικα συμπερασματα και να γινει μια συζητηση σε σωστη βαση. Οτιδηποτε αλλο ειναι απλα παιχνιδακι, και για να παιξω και εγω, νομιζω πως κανενα απο τα 2 δεν ειναι με mic (δεδομενου πως ηχογραφηθηκαν σε σπιτι και οχι σε καποιο στουντιο) και πως το 2 ειναι νταιρεκτ απο πεταλιερα και το 1 με αμπ σιμουλεισιον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστά όλα (δεν κάνω πλάκα), και ειδικά στη μαντεψιά νομίζω ότι πέτυχες διάνα*.

 

 

 

 

* bloody sunday, ο φορουμίτης που δεν ντρέπεται να γίνει ρόμπα!!!!  ;D Kαι δεύτερη φορά άραγε;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οχι 2 κλιπακια που θα καταληξουν "χααα, σας την εσκασα"

 

Δεν υπάρχει καθόλου τέτοια πρόθεση...εξάλλου σε ποιόν να την πρωτοσκάσω , αφού ο καθένας απαντάει διαφορετικά

 

Οτιδηποτε αλλο ειναι απλα παιχνιδακι

μια χαρά είναι τα παιχνιδάκια....που και που χρειάζονται κι αυτά..

εξάλλου κι εσύ έπαιξες αν και η συμμετοχή ήταν προαιρετική... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλά... συμφωνώ με τον deadendming και τον bloody_sunday ..... δύσκολα βγάζει κανείς άκρη σε ηχογραφημένα κλιπάκια ειδικά αν αυτός που ρυθμίζει τα κουμπιά ξέρει τι κάνει.

 

Παιχνίδι είναι λοιπόν... και επομένως.. πάμε :)

 

Στο πρώτο, στην παυση στο 0:07 έχω την αίσθηση ότι ακούω προσομοίωση spring (ή μήπως plate?) reverb. Μπορεί και από plugin. Από την άλλη είναι πιο φυσικός ο θόρυβος που υπάρχει.  

Ρε μπας και είναι κάποιο κανονικό πετάλι σε amp sim?

 

 

Για το δεύτερο, έχω την αίσθηση ότι θα μπορούσε να είναι και ενισχυτής αλλά να μασκάρεται η χροιά του από το έντονο delay (και ίσως comp και EQ και reverb ... όλα σε post processing). Μπορεί και να είναι όμως direct.....

 

Η μαντεψιά του deadendmind επίσης μου φαίνεται επίσης πολύ λογική.  :)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταύρο, that was a trick question!!.. :)

Θα απαντήσω όμως...έχω αυτόν που ξέρεις (τον γνωστό.. ;)) κι άλλον έναν μικρούλη solid state practice amp...(με 12άρι όμως μεγάφωνο)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειση οπως εχω πει ειμαι καρνιβαλος δεν καταλαβαινω κ πολλα πολλα...

δλδ μαυρα μεσανυχτα απλος θα πω οτι μου αρεσε πολυ το πρωτο clip κ ετσι λεω οτι το πρωτο ειναι με "φυσικα" μεσα!  ;D

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου