Προς το περιεχόμενο

Setup σε Gibson Les Paul Standard


panos_chem85

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, έχω μία Gibson Les Paul Standard 60's neck και την έχω 4 χρόνια...η χρήση που της έχω κάνει είναι μέτρια...δεν παίζω κάθε μέρα, πείτε 3-4 φορές την εβδομάδα από 1-2 ώρες εκτός όταν πάμε σε κάποιο studio να παίξουμε και πάει πιο πολύ...

 

τα λέω όλα αυτά για να περιγράψω το πόσο έχω χρησιμοποιήσει τα τάστα και αν χρειάζονται τρίψιμο, γιατί η αλήθεια είναι ότι έχω κάποιο buzz από το 1-10 τάστο σε όλες τις χορδές και από setup νομίζω είναι μια χαρά...τώρα έχω βγάλει τις χορδές και έχω πάρει να βάλω τις ghs boomers 10άρες αλλά με .030, .044, .052 τις τρεις μπάσες χορδές με την ελπίδα ότι λόγω μεγαλύτερων χορδών θα μειωθεί λίγο το buzz..

 

παραθέτω και κάποιοες εικόνες από την ταστιέρα για να μου πείτε την γνώμη σας...

dscn1346we0.th.jpgdscn1347ug1.th.jpgdscn1348gf5.th.jpg dscn1349jw6.th.jpgdscn1350ia0.th.jpgdscn1351io4.th.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ετσι οπως βλεπω τα ταστα απο τις φωτογραφιες νομιζω οτι εινια νωρις ακομα για fret dressing.

 

Noμιζω το buzz σου ειναι θεμα setup.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ οτι μπορω να διακρινω στις φωτο ενα ελαφρυ τριψιματακι μαλλον το θελουν τα ταστα σου,εχουν ηδη ξεκινησει λακουβακια.Με την αλλαγη χορδων απλως πιθανον  να το καθυστερησεις.Παντως μη τρελενεσαι δεν ειναι και τραγικη η κατασταση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι οντως εκτος απο την πρωτη φωτο που καααατι φαινεται τα αλλα ειναι οκ...αλλα τι να καταλαβει κανεις απο τις φωτογραφιες μονο???

πηγαινε καλυτερα δειξτην σε ενα μαστορα(της εμπιστοσυνης σου...;) )

παντως ενα fret dressing δν εκανε ποτε κακο!!!

εδιτ: το "ναι οντως" πηγαινε στον fenderiarh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη πρώτη φωτό τουλάχιστον τα τάστα σου δείχνουν αρκετά σημαδεμένα. Είναι και σχετικά στην αρχή της ταστιέρας να υποθέσω;

 

Μάλλον θα θέλει ένα παρσιματάκι... ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι στην πρώτη φώτο είναι τα πρώτα 2-3 τάστα...αυτά έχουν και τα εμφανή σημάδια..όχι τπτ σπουδαίο, αλλά σε αυτά τουλάχιστον φαίνονται..

 

και κάτι άλλο...έβγαλα τελείως και το stopbar και το tailpiece για να καθαρίσω τελείως την κιθάρα..τώρα που θα τα ξαναβάλω..το tailpiece παίζει ρόλο πόσο βαθιά θα το βιδώσω μέσα στο σώμα της κιθάρας?δλδ πόσο μεγάλη θα είναι η γωνία της χορδής μεταξύ stopbar - tailpiece?

 

thanx.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο off-topic ερώτηση:

 

Γιατί η διαδικασία του τριψίματος λέγεται Fret-Dressing, ενώ στην ουσία είναι ...undressing (δεδομένου ότι αφαιρείται υλικό από τα τάστα με το τρίψιμο για να καμπυλώσουν...);

 

::) ???

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον ίδιο λόγο που η ανακατασκευή παλαιών κτιρίων ονομάζεται "αναπαλαίωση" και όχι "αναστήλωση".

 

Αχ Ηλία, καυτό αγόρι, πότε θα μάθεις να μην κάνεις τέτοιες ερωτήσεις;

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι στην πρώτη φώτο είναι τα πρώτα 2-3 τάστα...αυτά έχουν και τα εμφανή σημάδια..όχι τπτ σπουδαίο, αλλά σε αυτά τουλάχιστον φαίνονται..

 

και κάτι άλλο...έβγαλα τελείως και το stopbar και το tailpiece για να καθαρίσω τελείως την κιθάρα..τώρα που θα τα ξαναβάλω..το tailpiece παίζει ρόλο πόσο βαθιά θα το βιδώσω μέσα στο σώμα της κιθάρας?δλδ πόσο μεγάλη θα είναι η γωνία της χορδής μεταξύ stopbar - tailpiece?

 

thanx.. :)

Οσο μεγαλυτερη η γωνια της χορδης,τοσο σκληροτερη αισθηση θα εχεις στο παιξιμο.Πειραματισου λιγο,μεχρι να βρεις την ιδανικη θεση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου