Προς το περιεχόμενο

girl from ipanema


takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η προσπαθεια μου να ξεφυγω απο το κλασσικο χιλιοακουσμενο πεντατονικο παιξιμο συνεχιζεται... :P

 

μια ηχογραφηση κατω απο το girl from ipanema

 

παλι στο πρωτο μερος του κομματιου παιζει ο κολλητος μου κωστας που ..σκοτωνει.παιζει μεχρι το 3:23

http://www.myspace.com/kostaskaridis

 

o κωστας παιζει με μια suhr και καρφι στο amplitube στο laptop του.

 

εγω με les paul καρφι στο guitar rig στο pc.

ξερω οτι ειδικα στην αρχη παιζω σαν..νεκρος,οτι θελουν πολυυυ δουλεια οι μελωδικες μου γραμμες και οτι φαινεται το ποσο ψαρωμενος ακομα ειμαι σε αυτην την μουσικη αλλα υπομονη και μελετη... :-X

 

στην ουσια το ανεβαζω για οσους γουσταρουν αυτα τα κομματια και για οσους μπορει να γουσταρουν το παιξιμο του κωστα...

 

το link για το κομματι ειναι αυτο:

http://www.box.net/shared/p89qonfwo0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλά ξηγιέσαι ξουράφι μ.

Μια χαρά όλα και οποτε παίζει μποσολατινοτζαζίλα ρίχτο ναούμ να κλέβουμε και τπτ...

 

Λίγο θα ήθελα να σε πώ να βρέις κανένα μπάκινγκ καλύτερο γιατί αυτό και της στέλλα κρατάω μαχαίρι τα φάγανε τα μίντια τα κακά.

Βάλτα στο μπάντι ιν ε μπόξι το 2007 και φτιάχτο λουκούμ για εταιρία ναούμ :P

 

Aναμένω στ' ακουστικό μ το σενχάϊζερ και για άλλες εκτελέσεις scofieldάκια μας.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω τι μου θύμισες χειμωνιάτικο :'( :'( :'( Αααααααααχ........... καλοκαιράκι με cocktails......... :) Ελπίζω να έχεις ακούσει όλον τον δίσκο, έτσι;;; http://en.wikipedia.org/wiki/Getz/Gilberto Μεγάλη δισκάρα!!!

 

Λοιπόν, ωραίο το παίξιμο, και τα σπάει και η αλλαγή ανάμεσα στα 2 μέρη που γράψατε, ακούγεται πολύ ωραία. Προσωπικά δε με χάλασε τίποτα στο παίξιμό σου. Ο ήχος της κιθάρας όμως παραείναι "μεγάλος" κατά τη γνώμη μου, θα τον έκανα λίγο πιο "κούφιο". :) Καλή φάση πάντως, keep walking! :)

 

Ps. το backing όντως είναι σπαστικό ;D ;D

Ps 2. ΠΟΣΟ απίστευτη κομματάρα μπορεί να είναι το Desafinado!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά ...ωραιότατα ...παικτικά.

Στον ηχό οκ καλός αλλα θέλει λιγο πιο jazz ζεστασιά για τα "I like wes" αυτάκια μου.... ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ipanema με Suhr και Les Paul... Ενδιαφέρον... :) :)

 

Το παίξιμο στο πρώτο μέρος είναι όντως εξαιρετικό ενώ στο δεύτερο μέρος θέλει λίγο ψάξιμο ακόμα όσον αφορά κλίμακες και τα σχετικά. Πάντως το groove το έχεις πιάσει τέλεια. Το backing δε μου άρεσε ούτε εμένα.

 

Ps 2. ΠΟΣΟ απίστευτη κομματάρα μπορεί να είναι το Desafinado!!!!

+1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω που το ακουσατε παιδια...οντως το backing track ειναι εκνευριστικο :D αλλα ειναι ετσι γιατι εχει γινει export απο το band in a box και εχω πολυ χαλια vst instruments στο cubase...

 

o ηχος οντως δεν ειναι και τοσο καλος για jazz και θα ελεγα οτι το groove δεν το εχει πιασει κανενας απο τους δυο μας οπως θα επρεπε τωρα που το ξανακουω και οπως πολυ σωστα μου ειπε ο blue...

 

θα ηθελα να ακουσω και λιγο θαψιμο γιατι πραγματικα ειμαι μαζοχα και γουσταρω να μου λενε τα αρνητικα...(τα οποια νομιζω οτι τα ξερω γιατι κανουν μπαμ,αλλα ισως μερικα δεν εχουν πεσει στην  αντιληψη μου)

 

υ.γ.και προς θεου ;D ποτε δεν εχω  αυτοσαρκαστει για να δωσω αλλοθι στο παιξιμο μου...βαρατε ελευθερα ειλικρινα.. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θές δουλεία πολύ ακόμα.50 ευρώ τη συγχορδία παίρνω αν θές βοήθεια απο τον μάστορα.

Ε κοιτα όμως οι any7b5#13 θα πλερώνονται με μιά αύξηση των 10 ευρώ ανα b,# παραπάνω απο το τετραφωνo.

Επίσης μπορώ να κάνω καλά export απο το biab σε τιμές ευκαιρίας.30cents/sec.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δε θα λεγα ότι ο ήχος της κιθάρας είναι πολύ big, αλλά πολύ cut through the mix και unbalanced. Νομίζω ότι μάλλον ξεγελιόμαστε λιγάκι και λόγω μίξης όπου η κιθάρα είναι πολύ μπροστά. Ο ήχος για software είναι μια χαρά πάντως.

 

Όσο αναφορά τώρα τα σόλο, δεν μου άρεσαν ιδιαίτερα, ούτε του φίλου σου. Το δικό σου μάλιστα μου άρεσε περισσότερο, νομίζω ότι έχει περισσότερο feeling. Και από τα δυο όμως λείπει η λυρικότητα. Πέρα από το θεματάκι του κομματιού, που φυσικά είναι θεικό, τα σόλο μάλλον αγχώνουν παρά χαλαρώνουν (όπως θα έπρεπε, κατά τη γνώμη μου σε ένα τέτοιο κομμάτι) τον ακροατή, γιατί δεν έχουν ''ειρμό'' , όλο κάτι πάνε να πουν αλλά δεν το λένε τελικά.

Μπορεί να το τράβηξα λίγο από τα μαλλιά, αλλά ζήτησες γνώμες!

 

Φιλικά, μπάμπης.

 

Άσχετο, αλλά είμαι ο τύπος που χε έρθει πριν δυο χρόνια σπίτι σου για να ακούσω τον F-30.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τακη πως εβγαλες τετοιο ηχο με gibson βρε σαν τον frisel ακουγεσαι ..παντως νομιζω οτι  πρεπει να ρισκαρεις παραπανω στο παιξιμο σου  ;)

λιγο ενεργεια παραπανω δε βλαπτει αν και το κομματι ειναι γεια σας ..

Ασε το μπαμπη να λεει δικος μας ειναι ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αναφορά τώρα τα σόλο, δεν μου άρεσαν ιδιαίτερα, ούτε του φίλου σου. Και από τα δυο όμως λείπει η λυρικότητα. Πέρα από το θεματάκι του κομματιού, που φυσικά είναι θεικό, τα σόλο μάλλον αγχώνουν παρά χαλαρώνουν (όπως θα έπρεπε, κατά τη γνώμη μου σε ένα τέτοιο κομμάτι) τον ακροατή, γιατί δεν έχουν ''ειρμό'' , όλο κάτι πάνε να πουν αλλά δεν το λένε τελικά..

 

θα συμφωνησω σε ολα μπαμπη.. ;)

παει ο f 30 τον αποχωριστηκα μετα απο λιγο καιρο απο οταν ηρθες... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου