Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για σειρά πεταλιών...


mind_victim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωρίζω ότι αυτό το θέμα έχει συζητηθεί για πολλές φορές αλλά έχοντας συγκεκριμένες απορίες για τα παρακάτω δυστυχώς δεν βρήκα λύσεις με το search. Στο ψητό λοιπόν:

 

Έχω ένα Dunlop cry baby και τον dynassor (comp)του Jam. Τι βάζω πρώτο και τι δεύτερο στο pedalboard μου?? Δυστυχώς δεν άκουσα διαφορά όταν τέσταρα και τις δύο πιθανότητες συνδεσμολογίας. Ποιά είναι η ηχητική διαφορά??

 

Έπειτα έχω κατασταλάξει ότι έπειτα θα βάλω το OD και μετά το Dist μου αλλά δεν ξέρω αν θα πρέπει να βάλω μετά το Volume pedal ή το rc booster μου. Σημειώνω ότι το rc το έχω ώς volume booster γι' αυτό αν μπεί πρίν από τα drive έχω παρατηρήσει ότι δεν λειτουργεί έτσι. Αρα volume - rc ή το ανάποδο?? ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα προτεινα comp ->wah->od->dist->booster

 

αλλα επειδη εχω και γω τον comp Πριν απο το wah Παιζωντας καθαρα με wah καπως το πραγμα Boostaρει ενοχλητικα λεω να δοκιμασω wah->comp μηπως ετσι γλυτωσω ολον τον σαματα οταν εστω για λιγο τερματιζω το wah..

 

ειδικα για το volume pedal πειραματισου πριν και μετα τα drive και θα καταλαβεις τι γινεται απο μονος σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδον παντα τα φιλτρα ακουγονται καλυτερα μπροστα απο τους κομπρεσσορες. ;) φυσικα αν ΕΣΥ δεν ακους τη διαφορα,δεν υπαρχει διαφορα ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημειώνω ότι το rc το έχω ώς volume booster ;D

 

Αν το rc το εχεις για volume booster τοτε γιατι εχεις volume pedal? Αν ειναι για να κλεινεις τελειως την κιθαρα απο το πεταλι (αν δεν εχεις συνηθησει το Volume της κιθαρας) καλως, αλλιως ψιλοαχρηστο μου φαινεται.

Τις διαφορες που δεν ακους, βαλε τον ενισχυτη σου ΔΥΝΑΤΑ και δοκιμασε παλι. (Μαλλον) Τοτε θα τις ακουσεις, δεν γινονται τετοια τεστ δε bedroom level.

Κι εγω το wah εχω πρωτο παντως

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το rc το εχεις για volume booster τοτε γιατι εχεις volume pedal? Αν ειναι για να κλεινεις τελειως την κιθαρα απο το πεταλι (αν δεν εχεις συνηθησει το Volume της κιθαρας) καλως, αλλιως ψιλοαχρηστο μου φαινεται.

 

 

Το rc booster και volume pedal τα έχω όντως για να μπορώ να επεμβαίνω στο συνολικό volume. Όμως άλλη δουλειά κάνει το ένα και άλλη το άλλο. Το booster μου δίνει όγκο και κάποια db περισσότερης έντασης ενώ το volume pedal χρησιμοποιείται για volume swells και σαν master volume όταν χρειάζομαι να έχω διαφορετικές εντάσεις μέσα σε ένα κομμάτι. Το ένα λοιπόν δεν αποκλείει το άλλο. Μάλλον τελικά το volume pedal θα το βάλω τελευταίο στη σειρά και το wah πρώτο. ;D ;D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου