Προς το περιεχόμενο

ΑΝΑΜΕΝΩ ΦΩΣ (Luther Blissett)


constantinos9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου έδωσε μία φίλη μου στίχους, τους οποίους ναι μεν τους βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέροντες, αλλά ήταν πολύ "ελληνικοί" για μένα!! Απο την άλλη βέβαια ήταν μία ευκαιρία να δοκιμάσω και κάτι άλλο απο αυτό που γενικά μου αρέσει να γράφω ή να ακούω!! Νομίζω ότι όντως μου βγήκε πολύ εντεχνο-ελληνικό... δε βαριέσαι  ;D Θα χαρώ να ακούσω απόψεις...

 

!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν ξέρω τι θα πουν οι άλλοι ,ή πόσο ''εντεχνίλα '' θα τους βρωμίσει ,αλλά εμένα μου άρεσε πολύ φίλε μου .

Η χροιά της φωνής σου μου είναι αρεστή ,οπως και ο τρόπος που μελοποίησες τους στίχους .

Συνολικά θεωρώ πως είναι ένα όμορφο τραγούδι που μπορεί να σταθεί παντού

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό constantinos9. Δεν ξέρω αν το λες έντεχνο πάντως αν το πετύχαινα στο ραδιόφωνο θα το άκουγα ως το τέλος.  

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωνσταντίνε πολύ ωραίο το κομμάτι σου. Ωραία η μουσική και  οι στίχοι. Αυτό που μου άρεσε περισσότερο απ' όλα ήταν η φωνή σου όμως. Μπράβο!!!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Μετά τις τρεις πρώτες ακροάσεις:

 

Μέινστριμ αλλά καλό για το είδος του. Το λες έντεχνο αλλά όχι ενοχλητικά τέτοιο. Θυμίζει Κραουνάκη στη φωνητική γραμμή (και οι στίχοι φέρνουν λίγο σε Νικολακοπούλου).

 

Παίζει πολύ άνετα στο ραδιόφωνο και πιθανότατα θα έκανε και επιτυχία.

 

Οι στίχοι καλοί.

 

Οι ενορχηστρώσεις ενδιαφέρουσες. Αν και από συνηθισμένη πρώτη ύλη, έχουν ποιότητες που τους επιτρέπει να ξεφεύγουν κάποια κλικ από την κλισεδίλα του εντέχνου.

 

Πολύ καλά παιγμένο και ερμηνευμένο. Είσαι στα γνωστά σου στάνταρ και τη θετική μου γνώμη μου την έχω ξαναπεί.

 

Ωραίο βιντεάκι.

 

Και μερικές παρατηρήσεις.

 

ΣΤΙΧΟΙ

Η πρώτη στροφή των στίχων είναι πολύ εμπνευσμένη, η δεύτερη καλή αλλά με μερικά μικροπροβληματάκια (από αυτά που αν δουλευτούν κάνουν έναν καλό στίχο άριστο). Ιδίως στην 3η και 4η στροφή υπάρχουν 4 παρατονισμοί στους στίχους, που χαλάνε την τελική τους εικόνα: τεταρτό - ειθισταί - εντεκά - παντά.

 

Πήρα το θάρρος κι αποτόλμησα στο πόδι δύο πολύ ανεπαίσθητες μετατροπές στην τελευταία στροφή, με τις οποίες αποκαθίσταται το μέτρο (είναι με πλάγια):

 

Από τις έντεκα κι εξής δεν φτάνουν άλλα πλοία

Φαίνεται δεν θα ξαναρθείς, δεν χώρισες εν τέλει

Πάντα γιατί ο άντρας σου να παίρνει ασυλία

Γιατί η ρημάδα η τύχη μου ποτέ να μη με θέλει

 

Στην προηγούμενη στροφή (τεταρτό και είθισται) ίσως θέλει πιο δραστικές επεμβάσεις για να έρθει το μέτρο. Μπορώ να ρίξω μια δυο ιδέες, αν σας ενδιαφέρει (εννοώ και τη στιχουργό). Σε αυτή την περίπτωση στείλε pm.

 

ΕΡΜΗΝΕΙΑ - ΠΑΡΑΓΩΓΗ

Ερμηνευτικά θα το δοκίμαζα λίγο πιο σκοτεινό, σαν να ήμουν ένας τύπος born to lose, λίγο τσακισμένος από τη ζωή και λίγο σοφός μαζί. Σαν να τραγούδαγα όχι την ώρα που εκτυλίσσονται οι στίχοι αλλά στις 6 το πρωί, μετά την αναμονή στο λιμάνι, και αφού θα είχα πνίξει τον νταλκά μου σε μπόλικο αλκοόλ και καπνό, στωικά, μόνος μου στη μπάρα.

 

Ηχητικά θα το βρόμιζα λίγο. Στη φωνή μπορεί να δοκίμαζα τίποτε φίλτρα.

 

Πάντως επαναλαμβάνω και ως έχει αξίζει να παιχτεί στο ραδιόφωνο και θα αρέσει, αλλά είμαι πάντα της άποψης ότι κάτι που έχει δυνατότητες να γίνει ακόμη καλύτερο, είναι κρίμα να μη γίνει!  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε constantinos9

Πολυ ωραιο το κομματι μου αρεσε πολυ

  *Ομως (παντα υπαρχει ενα ομως)

Οταν ειδα το θρεντ απο εσενα μπορω να πω οτι χαρηκα καθοτι με εχεις καταπληξει παλιοτερα με τα κομματια σου και πιο πολυ με το paranoid

 

  *Γιατι δεν προσπαθεις να κανεις κατι διαφορετικο μουσικα απο αυτα που εχεις ανεβασει ηδη ? θελω να πω οτι μετα και απο αυτο το κομματι σου που ειναι στο ιδιο μοτιβο με τα αλλα που εχεις ποσταρει κατα καιρους το ακουσμα τους ισως κατανταει κουραστικο ή τουλαχιστον ΘΑ καταντουσε αν βρισκονταν ΟΛΑ στο ιδιο cd

 

Ολα αυτα στα λεω φιλικα και με ολη την καλη διαθεση καθοτι πιστευω στις δυνατοτητες σου  ;)

Φιλικα Χρηστος

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ραδιοφωνικό με μεγάλες πιθανότητες επιτυχίας. Λίγο κλισέ στη μελωδία αλλά οκ, αρκετά για να γίνει σουξεδάκι. Προχώρα το.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις μελωδιες μεσα σου.Μεγαλο χαρισμα και εχει καταντησει σπανιο!

Μπραβο και στην φιλη σου για την στιχουργικη!

Θερμα συγχαρητηρια! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε πολύ ωραίο κομμάτι. Σε κερδίζει η απλότητα του. Θα συμφωνήσω με το προλαλήσαντα όσον αφορά το στίχο ότι σε κάποια σημεία θυμίζει Νικολακοπούλου (πράγμα καλό!).

Well done!

Ήδη το άκουσα 10 φορές!

Ο στίχος που με κέρδισε : Με το ηθικό στα πόδια μου ατάκτως ερριμμένο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει και το λογοπαίγνιο ( ; ) στον τίτλο, αλλά στις δύσκολες εποχές ορθογραφίας που ζούμε είναι και παρεξηγήσιμο...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου