Προς το περιεχόμενο

upstrokes και downstrokes να εμπιστευτουμε τους guitar heroes?


blind

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να φανταστω εισαι αυτοδιδακτος? Γνωμη μου ειναι πως πρεπει να ασχοληθεις με το alternate και αφου το φτασεις σε ενα αξιοπρεπες επιπεδο δοκιμασε economy! Σιγουρα υπαρχουν ατομα που θα διαφωνησουν και θα πουν οτι ειναι υποκειμενικο το ειδος του picking που θα σε βολεψει! Πιστεψε με, χωρις καθολου alternate δε μπορεις να κανεις και πολλα!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oντως αυτοδιδακτος ειμαι. Τωρα αυτες οι ασκησεις που ειδες ειναι alternate ή economy και ποια η διαφορα τους ?

Μου εχει κινησει το ενδιαφερον και σκεφτομαι να κανω μια προσπαθεια παρολο που αισθανομαι σαν ν α ξεκιναω απο την αρχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ασκησεις ειναι alternate! Γενικως να θυμασαι:

 

1)alternate: ΠΑΝΤΑ εναλλαξ η πενα! d-u-d-u-d..... ή u-d-u-d-u.... ανεξαρτητα απο το αν μεταβαινεις σε αλλες χορδες!

 

2)economy: για να μεταβεις σε πιο λεπτη χορδη χρησιμοποιεις Downstroke και για να  μεταβεις σε πιο μπασσα χορδη Upstroke! Δηλαδη παντα πηγαινε ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ σε καθε "νεα" χορδη!

 

Υπαρχει και ενας κανονας για να οργανωσεις το παιξιμο σου με economy! Οταν πηγαινεις προς μια κατευθυνση χρησιμοποιησε μονο αριθμο νοτων, ενω για να αλλαξεις κατευθυνση χρησιμοποιησε ζυγο αριθμο!

 

 

---Γνωμη μου ειναι να οργανωσεις το παιξιμο σου με alternate αρχικα!---

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχει σωστος η λαθος τροπος στο πως παιζει η πως κραταει καποιος με την πενα.ειναι θεμα το πως βολευει τον καθενα.ο μονος λαθος τροπος ειναι αυτος που θα σου δημιουργησει καποιο τραυματισμο.ολοι οι αλοι τροποι ειναι σωστοι.το θεμα ειναι τι θελεις να επιτυχεις.το alternate picking σου προσφερει πολλα πλεονεκτηματα και αν ειναι να ασχοληθεις αποκλειστικα και μονο με ενα ειδος θα σου το προτεινα.το καλυτετο ομως φυσικα ειναι να τα κατεχεις ολα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτός των άλλων για να ακουστεί σωστά και όμορφα το economy πρέπει τα χτυπήματα της πένας να είναι χαμηλής δυναμικής και το mute να γίνεται οσο το δυνατόν απτό αριστερό χέρι (για τους δεξιόχειρες και αντίστροφα για τους αριστερόχειρες)έτσι ώστε το run να ακουστεί πιο smooth από το κλασικό alternate

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παρατηρησει οτι γενικοτερα με βολευει πολυ καλυτερα να ξεκιναω με upstrokes σε 16th notes και string skipping.

Επισης ειναι και θεμα επιλογης της καταλληλης πενας (dunlop Jazz 3 black)

 

Aκομα στα sweeps οπως πολυ σωστα ειπε ο φιλος whitenoise 85% κανουμε mute με το χερι της ταστιερας και 15% με τον καρπο σε αντιθεση με το alternate picking.

 

Δες ενα βιντεακι που παιζω οτι μου κατεβει και ειμαι τελειως "κρυος" αλλα θα παρεις μια ιδεα.Επισης βολευει καλυτερα το shredding σε strat style guitar.. ;)

 

http://www.youtube.com/watch?v=qT6WHP89wx0

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, παίζετε όπως σας βολεύει και αφήστε τα πανωχτυπήματα τα κατωχτυπήματα και τα χαρωπά τα δυο μου χέρια τα χτυπώ.

 

Παίξτο εσύ όπως πρέπει να ακουστεί, στο τέμπο που θές και ας το κάνεις με κωλοτούμπες στην πένα. Απλά παίξτο. Δεν υπάρχει σωστό και λάθος σε αυτά τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάμπρο το συγκεκριμένο βιβλίο είναι εκμάθηση τεχνικής, οπότε αν είναι να κάνει του κεφαλιού του όταν παίζει την άσκηση τότε τσάμπα το πήρε.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου