Προς το περιεχόμενο

Ρύθμιση Ευαισθησίας Αfter Touch στο Korg M1.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Nαι Μανώλη, σε όλα τα πλήκτρα ισχύει το ίδιο.

 

Δεν είμαι σίγουρος όμως οτι είναι πρόβλημα. Απο οτι με ενημερώνουν και σε άλλα forum είναι ζόρικο το After Touch του Μ1

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Τότε φίλε Νίκο κάτσε επάνω. 

Πλάκα κάνω. 

Νίκο επειδή θέλω να αγοράσω το korg tr εδώ έχει γύρο στα 930ε αλλά μάλλον σκέφτομαι να το πάρω από Γερμάνια μεταχειρισμένο , είναι εκεί ο αδερφός μου και βρήκε κάποια ,σε καταστήματα  και σε τιμές κάτσε καλά μπορείς να μου πεις τι να προσέξω κατά την αγορά του εν λόγω μηχανήματος?

Κάποιες συμβουλές δηλαδή.

Και μάλλον δεν θα έχει ήχους που θα θέλω θα μπορέσω να βρω εδώ? Γιατί μάλλον μόνος κομματάκι δύσκολο γιατί όπως ανέφερα σε άλλο topic μαλωμένος με την τεχνολογία και τα manual.

Σε ρωτώ γιατί σε κόβω καθηγητή στα korg.

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς τι θα πρέπει να προσέξεις?

 

Μιλάς για το τι θα πρέπει να προσέξεις σε ότι έχει να κάνει με την επιλογή του TR και όχι κάποιου άλλου οργάνου άλλου κατασκευαστή...

 

ή

 

...για το τι θα πρέπει να προσέξει ο αδερφός σου όταν θα πάει να τσεκάρει το μεταχειρισμένο όργανο?

 

Kάνε αν θες την ερώτηση ανοίγοντας άλλο post για να την βλεπουν όλοι οι αναγνώστες.

 

Σε γενικές γραμμές πάντως το TR είναι πάρα πολύ καλό όργανο για τα λεφτά του. Όσο για ήχους διαβάζει αρχεία απο τη σειρά Triton οπότε θα βρεις αρκετούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Φίλε Νίκο,

 

Επειδή μου φαίνεται λίγο περίεργο να είναι όπως λες τόσο ζόρικο στο πάτημα το aftertouch, υπάρχουν τρείς πιθανότητες. Αποκλείω βέβαια την περίπτωση του software (O/S).

α) Να έχει χάσει την ευαισθησία του ο αισθητήρας.

    Οπότε σ'αυτή την περίπτωση πας για αλλαγή αισθητήρα.

β) Να θέλει κάποια μετατροπή (ηλεκτρονική διόρθωση) το κύκλωμα.

    Αυτό η αντιπροσωπεία.

γ) Να θέλει calibration. Εάν έχει αυτή την δυνατότητα.

    Και αυτό η αντιπροσωπεία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανώλη όσον αφορά το α) ο αισθητήρας είναι ενας? Ή μιλάμε για 61? Η αντιπροσωπεία δεν νομίζω οτι ασχολείται με το M1 πλέον (Όργανο του 1989) Όσο για ανταλλακτικά τα πράγματα είναι ακόμα πιο δύσκολα.

 

Θα κοιτάξω να παίξω και σε ένα άλλο M1 για να συγκρίνω.

 

Ευχαριστώ Μανώλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ένας πρέπει να είναι. Εάν ναι, υπάρχει. Αν το δω θα σου πω.

Μην συγκρίνεις με άλλα διότι μπορεί να έχουν "κάτσει" και σ'αυτά οι αισθητήρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανώλη δεν είναι το δικό μου M1 αυτό. Εννοώ οτι δεν τράβηξα τη φωτογραφία ο ίδιος απλά τη βρήκα στο internet. Προφανώς τα 4 καλώδια πάνω καταλήγουν σε κάποιο socket στη μητρική.

 

Τα άλλα 2 αριστερά δεν έχω ιδέα. Αυτό το λευκό πλαστικό πάνω αριστερά (δίπλα στο C2) σου φαίνεται για μηχανικός αισθητήρας?

 

Απορώ επίσης γιατί χρειάζονται 2 ρυθμιστικά. Μήπως η πλακέτα έχει να κάνει και με velocity sensitivity?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου