Προς το περιεχόμενο

Ρύθμιση Ευαισθησίας Αfter Touch στο Korg M1.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θυμάται κανείς πως γίνεται?

 

Θέλω να κάνω το M1 να "ακούει" πιο εύκολα την περαιτέρω βύθιση του πλήκτρου γιατί έτσι όπως είναι τώρα πρέπει να κάτσω ο ίδιος πάνω στο πλήκτρο για να triggάρω τον controller.

 

Από την εμπειρία μου με άλλα Korg ξέρω οτι η ρύθμιση αυτή γίνεται από το Global Mode ρυθμίζοντας το AT (After Touch) Curve. Στο Global Mode του Μ1 δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο οπότε υποθέτω οτι η ευαισθησία του AfterTouch (αν ρυθμίζεται τελικά) ρυθμίζεται σε κάθε Program ξεχωριστά.

 

Μπορεί να βοηθήσει κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλημέρα Νίκο .

Δες εδώ μπας και βγάλεις άκρη. Λέω εγώ.

http://translate.google.com/translate?hl=el&sl=en&u=http://www.webcoast.com/drevil/korgm1manual/&sa=X&oi=translate&resnum=1&ct=result&prev=/search%3Fq%3Dmanual%2Bkorg%2Bm1%26hl%3Del%26rlz%3D1B3GGGL_elGR259GR260

Και εδώ .

http://64.233.183.104/search?q=cache:t2u12aYx8cIJ:pagesperso-orange.fr/runtigrou/Download/M1.pdf+manual+korg+m1&hl=el&ct=clnk&cd=6&gl=gr

 

7 AFTER TOUCH Degree of after touch’s affect on tonal quality

------------------------------------------------------------------

A Pitch -12 to +12 Width/direction of pitch, harder hit = greater Pitch MG effect when +.

B Pitch MG 0 to 99 Effect of after touch on PITCH MG.

D VDF Cutoff -99 to +99 Cutoff frequency variation by after touch, harder hit = brighter tone when +.

E VDF MG 0 to 99 Effect of after touch on VDF MG, harder hit = greater effect when higher.

G VDA Amplitude -99 to +99 Effect of after touch on volume, harder hit = louder when +.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που γράφεις έχει να κάνει με το πόσο θα επηρεάζει ο συγκεκριμένος controller την κάθε παράμετρο αφού ενεργοποιηθεί. Εμένα δεν με αφορά αυτό.

 

Μιλάω για την ευαισθησία ενεργοποίησης του Aftertouch από την πίεση στο πλήκτρο.

 

Για να εξηγήσω πιο απλά θα κάνω τον ακόλουθο παραλληλισμό:

 

Φαντάσου να θες να εφαρμόσεις vibrato με το Joystick σπρώχνοντάς το προς τα πάνω (+Y). Εσυ με αυτό που μου παραθέτεις, μου λες στην ουσία πως θα αυξήσω το βαθμό (Eυρος Ταλάντωσης Vibrato) που το joystick επηρεάζει κάθε ήχο σύμφωνα με τη μετατόπιση του αλλά εγώ δε ζητάω αυτό.

 

Είναι σαν να έχω ενα Joystick με πολύ σκληρό ελατήριο τόσο που δεν μπορώ να το κουνήσω προς τα πάνω και ζητάω να μάθω πως θα το μαλακώσω.

 

Αυτό ζητάω να κάνω στο After Touch.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το manual δεν αναφέρει τίποτα γι αυτό, δεν ξέρω τίποτα άλλο φίλε .

Επλίζω να σε βοηθήσει κάποιος ποιο πρακτικός.

Εκτός αν μάθω κάτι στη διάρκεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μacron είναι όντως τόσο σκληρό το Aftertouch ή να υποθέσω οτι έχει κάποιο πρόβλημα;

 

Για παράδειγμα σε άλλα Korg που διαθέτω (Triton Le, Triton Extreme, Trinity Plus/V3 και Pa80) το after touch ενεργοποιείται με σχετικά normal πιεση. Στο M1 θέλει παραπάνω πάτημα.

 

Εχεις κάποια σχόλια πάνω σε αυτό; Τι έχεις να πεις σε σύγκριση με άλλα όργανα που ενδεχομένως έχεις;

 

Ευχαριστώ Προκαταβολικά

 

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι . Έχω την εντύπωση ότι το aftertouch ήταν αρκετά "σκληρό".

 

Ειδικά σε σχέση με το MotifES 6 είχε αρκετή διαφορά.

 

Βέβαια δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς πόσο είναι στο δικό σου Μ1 και να αποκλείσω κάποιο πρόβλημα , αλλά μάλλον δεν πρέπει να υπάρχει τέτοιο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου