Προς το περιεχόμενο

Strat με τι parts...??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά! Ετοιμάζω μια παραγγελία για strato (part-caster ή όπως το λέτε...) και ψάχνω τι υλικά θα βάλω. Ιδιαίτερος προβληματισμός έχει πέσει όσον αφορά τα κλειδιά και το τρέμολο.

 

1. Ένα απλό kluson steel block τρέμολο κάνει δουλειά? Γιατί να μην βάλω π.χ κάτι πιο "φρέσκο" όπως τα wilkinson? Υπόψην το θέλω για χρήση!!!! Όχι να το αγγίζω μια φορά το μήνα...

 

2. Κλειδιά σαν αυτά είναι αξιόπιστα?

http://www.goeldo.de/artikel/detail.php?artnr=MLK6LN&picture=artikel250%2FMLK6LN.jpg&hist=-2

http://www.goeldo.de/artikel/detail.php?artnr=M6LMC

έτσι ώστε ο συνδιασμός τρέμολο και κλειδιά να διατηρούν κούρδισμα

 

3. Alnico II και Alnico V. Έχει κανείς κανά sample να ακούσω τη διαφορά τους? Καλά λέμε στρόγγυλος ήχος και σφιχτός και bright...αλλά άλλο να το ακούς!!! Στην τελική πόσο διαφορετικό ήχο βγάζουν..??

 

4. Έχει κανείς υπόψην κανά κραυγαλέο μειονέκτημα του 9'' radius σε σχέση με το 12''...ή και το ανάποδο προφανώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ομοιοπαθης απο οτι βλεπω  :P....http://www.noiz.gr/index.php?topic=155557.0...δεν ξερω αν σε βοηθησει...οχι οτι και εγω εχω λυσει τα προβληματα μου...αλλα με τη βοηθεια ορισμενων παιδιων(να ναι καλα) μπορεσα να ξεδιαλυνω καποια πραγματα!!επισης με ενα search θα βρεις αρκετο και ενδιαφερον υλικο και συζητησεις-αποψεις γυρω απο τις ερωτησεις σου!!!καλη τυχη ;D!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks bluesbreaker! Η αλήθεια είναι ότι το διάβαζα το topic σου και έχω υπόψην τα κλειδιά που σου προτείνει (με φωτό) ο elavd, αλλά πρώτον δεν ξέρω πόσο καλά είναι όταν κάνεις αρκετή χρήση τρέμολο και σηκώνεις 1 1/2 τόνο όποτε ξεμένεις από σολιστικές ιδέες και δεύτερον παραείναι vintage για τα γούστα μου! Αυτός ο λεπτός λαιμός με χαλάει αρκετά! Γιαυτό ψάχνω κάτι πιο σύγχρονο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks bluesbreaker! Η αλήθεια είναι ότι το διάβαζα το topic σου και έχω υπόψην τα κλειδιά που σου προτείνει (με φωτό) ο elavd, αλλά πρώτον δεν ξέρω πόσο καλά είναι όταν κάνεις αρκετή χρήση τρέμολο και σηκώνεις 1 1/2 τόνο όποτε ξεμένεις από σολιστικές ιδέες και δεύτερον παραείναι vintage για τα γούστα μου! Αυτός ο λεπτός λαιμός με χαλάει αρκετά! Γιαυτό ψάχνω κάτι πιο σύγχρονο...

 

Mετα πας στη λυση των locking tuners!!!παντως τα κλειδια που προτεινει ο elavd θεωρουνται πολυ σταθερα στο κουρδισμα...για αισθητικους λογους παω πασο!!!ασχετο τι parts σκεφτεσαι να βαλεις στη strat σου?(για να παιρνουμε και εμεις ιδεες ;))!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έχω παίξει αρκετά live με τη strat μου που έχει αυτά τα κλειδιά και το ξεκούρδισμα ήταν το τελευταίο πράγμα που είχα στο μυαλό μου.

Χρησιμοποιώ αρκετά το τρεμολο χωρίς να έχω πρόβλημα.

 

Έχε υπόψιν σου ότι για σταθερότητα στο τρέμολο παίζουν ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ρόλο 2 πράγματα:

 

1) Σωστό πέρασμα των χορδών

2) Καλά κομμένο nut

 

Από εκεί και πέρα αν παίζεις με πολύ βάρβαρο τρόπο με το tremolo...δε ξέρω...Μήπως θα πρέπει να κινηθείς σε άλλο τύπο κιθάρας (πχ κιθάρα με floyd rose) και όχι strat ?

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχετο τι parts σκεφτεσαι να βαλεις στη strat σου?(για να παιρνουμε και εμεις ιδεες ;))!

 

Θα την φτιάξω (όπως αρκετοί εδω μέσα) με σώμα και μανίκι από Goeldo. Alder σώμα μάλλον Surf Green, μανίκι rosewood "new age" 12-ρι, μαγνήτες Haeussel Truespace Classic, και δεν έχω αποφασίσει και πάρα πολύ για τα υπόλοιπα. (όχι ότι αυτά που έγραψα μέχρι τώρα τα έχω 100%..)

 

Θα βοηθήσει και ο Ντούκας και σε λίγο καιρό βλέπουμε...

 

Και μέχρι τότε ξέρεις...μπορεί να έχω καταστ-αλλάξει σε fiesta red, maple ταστιέρα, 3 διπλούς μαγνήτες και lo-pro edge..  :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξεκούρδισμα ήταν το τελευταίο πράγμα που είχα στο μυαλό μου.

 

Από εκεί και πέρα αν παίζεις με πολύ βάρβαρο τρόπο με το tremolo...δε ξέρω...Μήπως θα πρέπει να κινηθείς σε άλλο τύπο κιθάρας (πχ κιθάρα με floyd rose) και όχι strat ?

 

 

Χαίρομαι για το ανύπαρκτο ξεκούρδισμα!

 

Η κιθάρα που έχω είναι η FGM400QM (Signature μοντέλο της Ibanez για τον Frank Gambale) κι έχω floyd rose. Άμα θέλω να κάνω υπερβολές, έχω κάπου να "ξεσπάσω"! ;-)

 

Τον Jeff Beck τον βρίσκεις βάρβαρο? Για τέτοια χρήση μιλάμε πάνω κάτω...

 

Αυτό που δεν έχω είναι ο κρυστάλλινος ήχος στα καθαρά. Και το θέλω όπως και δήποτε!!! Άσε που και το παίξιμο μου κατά το ήμισυ ζητάει strato.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι για το ανύπαρκτο ξεκούρδισμα!

 

Δεν είπα "ανύπαρκτο". Είπα ότι δεν με απασχολεί, με την έννοια ότι ξεκουρδίζει σε μικρό και απόλυτα λογικό βαθμό.

Εννοείται ότι μια στο τόσο, ανάμεσα στα κομμάτια, τσεκάρω και διορθώνω το μικρό-ξεκουρδισμα, αλλά δεν παίζω με τον φόβο μη μου ξεκουρδιστεί... ;)

 

Τον Jeff Beck τον βρίσκεις βάρβαρο?

 

Όχι βέβαια...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι για το ανύπαρκτο ξεκούρδισμα!

 

Δεν είπα "ανύπαρκτο". Είπα ότι δεν με απασχολεί, με την έννοια ότι ξεκουρδίζει σε μικρό και απόλυτα λογικό βαθμό.

Εννοείται ότι μια στο τόσο, ανάμεσα στα κομμάτια, τσεκάρω και διορθώνω το μικρό-ξεκουρδισμα...

 

 

Αυτό εννοούσα ανύπαρκτο! Εντάξει...υπερέβαλλα λιγάκι  :) Απλά είναι προσόν να μη σε απασχολεί. Όχι ως στοιχείο του χαρακτήρα σου (δηλαδή να μη σε νοιάζει) αλλά ως στοιχείο της κιθάρας (να σε κάνει να μην ασχολείσαι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου