Προς το περιεχόμενο

Frankenstrat Project & D.I.Y.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το ηθελε ενα Floyd, αλλα επειδη ειχα κανει παλιοτερα μια βλακεια στο σωμα δε μπορω να της βαλω.

Στο επομενο project θα βαλω ομως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι εκπληκτικα ερωτευσιμα κουκλα  ;)

Μπραβο ρε φιλε, μας εβαλες τα γυαλια κανονικα ολους εμας που εχουμε μια αδυναμια στις απλησιαστες φρανκεστρατ του εντυ  8)

(Φαντασου οτι την εχω στα personas του firefox και την χαζευω καθε φορα που καθομαι στο pc  ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα! Πρεπει να πω οτι εντυπωσιαστικα απο το αποτελεσμα! ;)

Εχω δυο αποριες βασικα! ;D Το βαψιμο δεν πρεπει να γινει απο εναν ειδικο και με ειδικες μπογιες?? Απ'οτι διαβασα χρησιμοποιησες απλο σπρει...Μπορεις να επιτυχεις λεια επιφανια οπως τα εργοστασιακα βαψιματα ,ε εμα κοινο σπερι?? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις, αν εχεις την καταλληλη υπομονη και το ψαξεις λιγο το θεμα πριν αρχισεις.

Εγω, ομως, ειμαι γνωστος για την ανυπομονησια μου και γενικα δεν το εψαξα πολυ, με αποτελεσμα να σε ηφη να ειναι λιγο αγριο (οσο και ενα ματ χρωμα, μη φανταστεις οτι τριβεις κρεμυδι στην κιθαρα!  :P)

Για να γινει οσο πιο λεια γινεται χρειαζεται τριψιμο με μεγαλο νουμερο γυαλοχαρτο πριν και αναμεσα στα βαψιματα.

Επισης σημαντικο για "εργορστασιακο" finish ειναι και η υπομονη να αφησεις το χρωμα να κατσει αρκετες μερες αναμεσα στα χερια, στο τελικο βερνικι και στο τελος.

Εννοειται πως ουτε αυτο εκανα!

 

Γενικα η Frankenstrat που εφτιαξα ειναι "nowhere near perfect" αν κριθει "στα χαρτια", αλλωστε δεν ειχα υποψιν μου κατι τετοιο, ηθελα απλα η Squier Strat που ειχα να αποκτησει δικο της χαρακτηρα και να γινει "δικια μου" 100%.

 

Υ.Γ. Φαντασου οτι το σωμα εχει ενα αρκετα μεγαλο ραγισμα πισω και οταν το ειδαν σε γνωστο καταστημα μουσικων οργανων στην Αθηνα (πριν τη βαψω) μου ειπαν χαρακτηριστικα "κριμα... πετα τη..."

Αλλα εννοειται οτι το οργανο ειχε και εχει ψυχη για να το πεταγα, το ψιλοσυμμαζεψα και μετα αρχισε το Project!

Και απο playabillity ειναι σαν μια Japan Squier 1991 που εχει ο πατερας μου (προσωπικο συμπερασμα).

 

Bottom line... οποιος θελει να κανει κατι παρομοιο, δεν χρειαζεται πολλα euro.

Ορεξη, λιγο ψαξιμο, λιγη (σχετικα) δουλεια, ενα λογικο Budget και να μη "μασησεις" αν γινει καποια στραβη ή αν σου λενε οτι δεν γινεται, δε μπορεις κτλ.

 

Για να καταλαβεις, το συνολικο κοστος μεχρι σημερα ειναι 360 Euro.

 

Αναλυτικα:

 

Squier Affinity Strat (Olympic White) - 180 Euro (new - και εδω εδωσα τα πιο πολλα)

Mighty Mite Birdseye Maple Neck - 80 Euro (Used)

Fender HotRod Humbucker - 40 Euro (Used)

GFS Pickguard - 20 Euro (New)

GFS Locking Tuners - 20 Euro (New - πιο πολυ για δοκιμη, τα Squier ηταν μια χαρα)

Spray γυαλοχαρτα ταινια - 20 Euro

 

Μπορουσα να ειχα γλυτωσει κατα 100αρικο απο εδω και απο εκει, αν το εψαχνα λιγο παραπανω.

Επισης, ολες οι εργασιες υπαρχουν στο forum για το πως να τα συναρμολογισεις, thanks to Superfunk.

 

Υ.Γ. Sorry για το μεγεθος του post, απλα ηθελα να τονισω το οτι ειναι εφικο να γινει απο τον καθενα και να τεκμηριωσω το χαμηλο κοστος.

 

Παιδια σας ευχαριστω και παλι για τα καλα σας λογια και για το χρονο σας!

Αυτα ειναι που με κανουν να σκεφτομαι νεα projects!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια η μεταμορφωση,πραγματικα καμια σχεση με την αρχικη κιθαρα.επισης πολυ ωραιο αυτο με τις φωτο στα διαφορα σταδια που χρειαστηκαν μεχρι το τελικο αποτελεσμα. ;)

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου