Προς το περιεχόμενο

Setup/συμβουλες για καλο bending;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδες.

 

Εδω και 4-5 μηνες που παλευω με την πρωτη μου ηλεκτρικη κιθαρα, μια ταπεινη κορεατικη lite ash tele, εχω διαπιστωσει οτι σε οτι αφορα θεματα σεταπ και παιξιματος γενικοτερα, το μεγαλυτερο μου προβλημα (ή εγνοια καλυτερα, δεν υπαρχει και καποιο τοοοσο σοβαρο προβλημα) ειναι αναμφιβολα το bending.

 

Διαβαζω ασκησεις οπου γραφεται πχ πως ενα bend 1 ή και 1,5 τονου πρεπει θεωρητικα να γινεται ανετα και χωρις δυσκολια μετα απο καποιο διαστημα. Βλεπω παρτιτουρες απο διαφορα τραγουδια στα οποια γινονται full bends στο 5ο ή ακομα και στο 4ο ταστο "για πλακα" απο τον εκαστοτε παιχτη (και φυσικα τα ακουω κιολας οταν βαζω το κοματι να παιξει). Και σκεφτομαι θελω ακομη  τοση δουλεια (καλα, αυτο ειναι σιγουρο ως ενα βαθμο, δεν αντιλεγω) ή μηπως πρεπει να στησω την κιθαρα μου καπως αλλιως για να γινω πο ανετος;

 

Με αλλα λογια πιο θα ηταν ενα ιδανικο σεταπ για καλο και ανετο bending; Τι παιζει σημαντικο ρολο - truss rod, action, κοψιμο του nut, γεφυρα, scale κιθαρας, πχ ειναι πιο ανετες και καλα οι gibson απο τις fender επειδη ειναι πιο "κοντες" (που δεν το πιστευω κιολας);;

 

Νομιζω οτι και αλλοι καινουργοι και σχετικα απειροι κιθαριστες θα ενδιαφεροντουσαν για το θεμα.

 

Thanx

 

:)

nothing to fear, nothing to doubt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καταρχην αυτο  που πρεπει να προσεξεις ειναι να ταιριαξεις το radius της γεφυρας με αυτο του μπρατσου,εκει ειναι που την πατανε οι περισσοτεροι κιθαριστες και μετα ακουμε ενα καρο βλακειες για τα "μειονεκτηματα" των διαφορων radius...

 

η κιθαρα σου εχει 9,5" radius οποτε θα πρεπει με ενα radius gauge 

 

http://www.box.net/index.php?rm=box_v2_download_shared_file&file_id=f_74889763

 

να "ματσαρεις" τα σελακια ωστε να κανουν οι χορδες "κουρμπα" 9,5"

 

http://www.tdpri.com/forum/telecaster-discussion-forum/79549-custom-made-understring-radius-gauges.html

 

(για σου ρε Ηλια!!)

 

μετα ακολουθωντας τις κλασσικες συμβουλες μου :)

 

http://www.noiz.gr/index.php?page=8

 

θα κανεις ενα τελειο σετ απ (ακομα και ενας πιθηκας με γαντια μπορει να τα καταφερει ποσο μαλλον εσυ που ως κατοχος τελε θα εχεις εξαιρετικα υψηλο IQ... :))

 

Επισης αν θες να κανεις τρελλα bends θα πρεπει να ξεχασεις το πολυ χαμηλο action (κατι πολυ καλο αλλωστε μια και θα εχει και καλυτερο ηχο η κιθαρα σου με τις χορδες να ΜΗΝ γλυφουν τα ταστα...) και τις πολυ βαριες χορδες...

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα απο το setup, με τι χορδές παίζεις?

Μην περιμένεις να κάνεις bend με 11άρες χωρίς να σου πιαστεί το χέρι!  ;)

 

9άρες 10άρες το πολύ, αν κάνεις πολλά bends.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι απολυτοι ..βασιλιαδες του bending ειναι οι country κιθαριστες ,αλλωστε ο πρωτος που ...ΕΚΑΝΕ bending σε κιθαρα το 1957 ηταν ο James Burton προσπαθωντας να μιμηθει τα τρελλα bends των steel  players...

 

http://en.wikipedia.org/wiki/James_Burton

 

βεβαια ανακαλυψε οτι οι ...13αρες flat χορδες που φορουσε η τελε του τον εμποδιζαν και ετσι αυτο που εκανε ηταν να αντικαταστησει τις πρωτες 3 χορδες με χορδες...μπαντζου.....

 

the rest is history οπως λενε και οι Λαπωνες... ;)

 

γενικα αν κοιταξεις το set up των περισσοτερων tele country players θα δεις 9αρες  χορδες και μεσαιο action ;)

 

αλλα και οι περισσοτεροι μεγαλοι κλασσικοι ροκ κιθαριστες (Page,Hendrix,Blackmore, κτλ) που πρωτοχαραξαν τους..... μπενταριστους ροκ δρομους της κιθαρας χρησιμοποιουσαν 8αρες και 9αρες χορδες...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον 1,5 τόνο που λέει ο φίλος λάμπρο οι 10 παραείναι.Καλύτερα τώρα που είναι στην αρχή να συνηθίσει με τα εύκολα και ανεβαίνοντας σκαλιά αλλάζει και χορδές.Προτείνω πάνω απο 9 μην βάλεις και το λέω αυτό γιατί και γώ όταν προσπαθούσα να μάθω bend και είχα την σάπια την 10αρα τον τύπο που έβλεπα δεν τον έφτανα με τπτ.

 

Επρόλαβε και με ντοκουμέντα ο φανκαντέλικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx για την γρηγορη απαντηση.  :)

 

Βασικα 10αρες φοραω, αλλα το σημαντικο ειναι αυτο για το action, τοσο καιρο ειχα την εντυπωση πω οσο πιο χαμηλα τοσο πιο ανετο bend (γαιτι αληθεια την ειχα; ουτε εγω ξερω...), οποτε ξερω απο που θα αρχισω τις ρυθμισουλες (καλα, δεν εχω και κανενα "τρελα" χαμηλο action, αλλα θα το ξαναστρωσω). Και αμα ειναι την επομενη βδομαδουλα θα περασω και τπτ 9αρες να δω τι διαφορα θα μου κανουν.

 

Βασικα δουλευα χτες ωρα το Bad Penny του απλησιαστου θεου Rory και μου βγηκε η παναγια να κανω σωστα και ανετα εκεινο το θεικο σηκωμα στο 8ο ταστο, στην αρχη του κοματιου για οσους ξερουν.

 

Αληθεια, η strat του Rory λεει τπτ παικτικως ή ειναι μονο εφε (σκουριες, "διαλυμενα" parts, θεοξεβαμενα χρωματα και τα ρεστα), ξερει κανεις? Εγκυκλοπαιδικα παντα...  ;D

 

nothing to fear, nothing to doubt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8άρες for the win! Δεν τις αλλάζω με τίποτα.

 

Είναι λογικό φίλε μου να ζορίζεσαι με τις 10ρες. Δοκίμασε 9άρες και κάποια στιγμή θα έρθει και σε σένα η θεία φώτιση να βάλεις 8άρες.  ;D :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν τα ριξουμε ολα στο κακο setup της κιθαρας (το οποιο ειναι σημαντικο) να πουμε οτι τα σηκωματα ειναι αρκετα δυσκολα ειδικα τον πρωτο καιρο της ενασχολησης με την ηλ. κιθαρα. Το χερι ειναι ακομα "αδυναμο" και δεν εχει ακομα τον "αυτοματισμο" που απαιτειται για ενα καλο και ακριβες βend. Aφου βεβαιωθεις οτι η κιθαρα σου ειναι μια χαρα θα δεις οτι με την εξασκηση σιγα σιγα τα σηκωματα θα γινονται πιο ευκολα.....Για την ωρα καντα χρησιμοποιωντας τον παραμεσο βαζοντας τον δεικτη και τον μεσο απο πισω να υποβοηθουν στο σηκωμα της χορδης.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν τα ριξουμε ολα στο κακο setup της κιθαρας (το οποιο ειναι σημαντικο) να πουμε οτι τα σηκωματα ειναι αρκετα δυσκολα ειδικα τον πρωτο καιρο της ενασχολησης με την ηλ. κιθαρα. Το χερι ειναι ακομα "αδυναμο" και δεν εχει ακομα τον "αυτοματισμο" που απαιτειται για ενα καλο και ακριβες βend. Aφου βεβαιωθεις οτι η κιθαρα σου ειναι μια χαρα θα δεις οτι με την εξασκηση σιγα σιγα τα σηκωματα θα γινονται πιο ευκολα.....Για την ωρα καντα χρησιμοποιωντας τον παραμεσο βαζοντας τον δεικτη και τον μεσο απο πισω να υποβοηθουν στο σηκωμα της χορδης.

 

 

Ναι και γω το πα αυτο, θελει δουλεια συνεχεια, δεν το συζηταω. Απλα να κανω οτι μπορω για να μαι οσο το δυνατον πιο ανετος. Βοηθαω και με τα αλλα δαχτυλα, εννοειται, αλλα αν μετα αυτα πρεπει να ναι αλλου για τη συνεχεια του κοματιου, καταλαβαινεις...

 

practisepractisepractise

nothing to fear, nothing to doubt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου