Προς το περιεχόμενο

Setup/συμβουλες για καλο bending;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Το bend δεν γίνεται με το δάχτυλο που πατάει πριν το τάστο που "παίζει". Βοηθάνε και τα υπόλοιπα δάχτυλα που είναι πριν από αυτό.

 

Μην ασκείς μεγάλη δύναμη κάθετα στην ταστιέρα. Τράβα τη χορδή, χρησιμοποιώντας 2 ή 3 δάκτυλα εφαρμόζοντας δύναμη σχεδόν αποκλειστικά προς τα πάνω. Χρησιμοποίησε πρς την κατεύθυνση της ταστιέρας την ελάχιστη δυνατή "συνιστώσα".

 

Καλά κομμένα νύχια στο αριστερό χέρι.

 

Κάνοντας bend σε μια χορδή (στο δρόμο προς τον 1.5 ή 2 τόνους) θα παρασύρεις και 1 ή 2 (ή και 3) από τις "απο πάνω" χορδές. Προσωπικά θέλω λίγο ψηλό action ώστε οι "από πάνω" να παρασύρονται σωστά από τα χοντροδάκτυλά μου, και να μην ακουμπάνε στα τάστα.

 

Μερικές φορές κάνω bend πάνω σε κουρδιστήρι για να βελτιώσω "το κούρδισμά μου".

 

Η τονική ακρίβεια του bend είναι εκ των ουκ άνευ. Η εκφραστικότητα, προέρχεται από το πώς πηγαίνεις στην επιθυμητή νότα (πόσο γρήγορα, αν κάνεις βιμπράτο, πως (και αν) γυρίζεις πίσω στη flat νότα, πώς και πότε "έσκασε" η πενιά κλπ)

 

ολα αυτα ειναι παρα πολυ σωστα!

περα απο αυτα ομως ενα καλο set up θα βοηθησει παρα πολυ!

προσωπικα πιστευω για καποιον που παιζει καθαρα blues "επιβαλατε"

να εχει 7,25 radius, jumbo η Mid Jumbo ταστα λιγο κουρμπα στο μανικη κ ψιλα τις χορδες!(δυστηχος ομως εαν πας να απιξεις κατι αλλο μετα θα κουραστεις... ) με ενα τετοιο set up κ σωστη τεχνικη σηκωνεις ανετα 2 τονους!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

καλημέρα, είμαι νέος στην παρέα του noiz.gr και σας παρακαλώ που και πώς μπορώ να βρω αυτό το άρθρο του superfunk σχετικά με το σετάπ κιθάρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς όρισες ychris..Καλή διαμονή στο φόρουμ μας.. 8)

 

Το άρθρο που ζήτησες είναι εδώ: http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39

 

;)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα, είμαι νέος στην παρέα του noiz.gr και σας παρακαλώ που και πώς μπορώ να βρω αυτό το άρθρο του superfunk σχετικά με το σετάπ κιθάρας

Αμαν με αυτο το αρθρο...!  σε λιγο θα το βαλουν στα κυριακατικα φυλλα των εφημεριδων μαζι με cd  δωρο ;D

IF THE SHIT FITS    ,  WEAR IT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου