Προς το περιεχόμενο

Ποιά η γνώμη σας για τις fender telecaster-rockinger;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

βλεπω στον στολλα την παρακατω κιθαρα..

 

"ΚΙΘΑΡΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ FENDER STANDARD TELE BROWN SUNBURST"

 

"MEXICO, ALDER BODY, ONE PIECE MAPLE NECK, MAPLE FINGERBOARD, 2 SINGLE COIL PICKUPS"

 

πουλειεται 659 ευρω.

μια και αυτες τις μερες ψωνιζω κιθαρα(σκεφτομαι πολυ σοβαρα την samick rl4..) θελω να δω οτιδηποτε μπορω να φτασω οικονομικα,αλλα και διαφορετικου ηχου κιθαρες.θα ηθελα να μου πει οποιος ξερει κατι γι αυτην την κιθαρα, απο αποψη ηχητικης αποδοσης αλλα και σχετικα με λουστραρισματα κλπ(νομιζω οτι δεν εχει λουστρα..)

 

οσοι μπορειτε να απαντησετε σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλά με αυτή την τιμή έπρεπε να την βάλεις στο λινκ "αγγελίες για γέλια & για κλάματα" άκου 659 ευρω!

 

Πάρε μια Rockinger να δείς το φως σου :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν λες Αυτή έχει 395 ευρώ στο thomann.

Λογικά σε μαγαζί θα την βρεις φτηνότερα απ την τιμή καταλόγου του στόλλα, δεν έχω ιδέα όμως πόσο θα σου πουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη προσωπικα δε ενδιαφερομαι αλλο για το topic αυτο, μπορει καποιος moderator να το κλειδωσει..

superfunk και gto με εχετε αρρωστησει με αυτες τις rockinger...και αν και ασχετο με την tele αυτου του θεματος,ρωταω:

 

1.γιατι οι rockinger ειναι τοσο φθηνες??(ρητορικο)

2.ειναι χειροποιητες επι της ουσιας??

3.μηπως, λεω μηπως, υπαρχει κανενας κατοχος rockinger(οποιασδηποτε) στην θεσσαλονικη ωστε να μπορεσω να τον συναντησω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.γιατι οι rockinger ειναι τοσο φθηνες??(ρητορικο)

2.ειναι χειροποιητες επι της ουσιας??

3.μηπως, λεω μηπως, υπαρχει κανενας κατοχος rockinger(οποιασδηποτε) στην θεσσαλονικη ωστε να μπορεσω να τον συναντησω??

 

1.γιατι η Rockinger δεν πληρωνει δικαιώματα στη Fender μια & ουσιαστικά αντιγράφει παράνομα όλο το σχεδιασμο μια & η Fender δεν εχει καμμια δικαιοδοσία & patent pending στην ΕΟΚ, Η warmoth ,usa custom,wd,all parts πληρώνουν royalties στη Fender.

Eπίσης δεν είναι ΚΛΕΦΤΕΣ όπως οι περισσότεροι Ελληνες αντιπρόσωποι :twisted:

Η strat & η tele είναι ΣΧΕΔΙΑΣΤΙΚΑ ΠΑΜΦΘΗΝΕΣ κιθάρες και δεν δικαιολογώ επουδενί παραπάνω απο 500-900 ευρω κόστος,ολα τα αλλα ειναι ΦΥΚΙΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΞΩΤΕΣ ΚΟΡΔΕΛΛΕΣ ...

 

2.τα ξύλα τα εισάγει απο Αμερική/Ιαπωνία & τους μαγνήτες τους φτιάχνει μόνη της,ΔΕΝ υπάρχουν χειροποίητες κιθάρες ΟΛΟΙ οι παραγωγοι σε ΟΛΟΝ τον κόσμο χρησιμοποιούν CNC Routers

ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ ολες οι κιθαρες είναι χειροποίητες μια και η διεργασία συναρμολόγησης γίνεται ακόμα μονο απο ανθρώπους...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα,θέμα ποιότητας με τις rockinger δεν τίθεται αλλά πρόσεξε ότι έχουν vintage χαρακτηριστικά και όχι μοντέρνα οπότε πρέπει να ξέρεις τι θέλεις πρίν την αγοράσεις.Αν θέλεις πχ μοντέρνο μπράτσο(λεπτό και flat) με πολύ χαμηλό action ίσως να μην σε ικανοποιήσει.Για τους μαγνήτες δεν λέω τίποτα γιατί είναι θέμα προσωπικού γούστου. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που θελω ειναι να μου προτεινετε μια fender tele να παω να παιξω στον στολλα που να πλησιαζει οσο γινεται τον ηχο της rockinger που θα παρω..και θελω οπωσδηποτε τη γνωμη σας για τους μαγνητες της rockinger.

 

ρε παιδια ειμαι ασχετος αλλα θελω οτι καλυτερο.γι αυτο εχω θολωσει και σας εχω ζαλισει και σας (superfunk k gto234 ειλικρινα συγνωμμη!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μαγνήτες της rockinger είναι ΘΑΥΜΑΣΙΟΙ χειροποίητοι γερμανικοί alnico 5 μαγνήτες.

Ολες οι tele εχουν πάνω κάτω τον ίδιο βασικό ήχο αυτη που αντιγράφει η rockinger είναι η αμερικάνικη 52 reisue & η αμερικάνικη 62 reisue (τις πουλά ο Στόλλας κανα εκατομμύριο ευρώ τη μια :roll: ) μόνο που η rockinger έχουν medium jumbo ταστα & 9αρι μοντερνο radius για ευκολότερο playability με χαμηλότερο action...

 

Αλλιώς δοκίμασε τις μεξικάνικες 50's classic & 60's classic (η Rockinger έχει καλύτερα & λεπτότερα μπράτσα & απο τις δύο & πολύ καλύτερους μαγνήτες)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ μια ερωτηση τωρα σχετικα με την τιμη.

 

η tele rockinger που θα παρω κανει 489 ευρω.το nut θα το φτιαξω εδω.τα μεταφορικα κοστιζουν 16.90 ευρω. θα εχω καποια παραπανω χρεωση σε οτιδηποτε διαδικαστικο?ειμαι εντελως ασχετος και ρωταω για να σιγουρευτω!

 

επισης, οποιος ξερει ας με ενημερωσει για λεπτομερειες σχετικα με την παταγγελεια.μπορω να ζητησω κατι διαφορετικο? (οπως πχ διαβασα για το βαρος) να τους επισημανω κατι?

 

το nut δεν θα το φτιαξουν αυτοι κ σκεφτομαι να την παω για set-up στον μαυρομουστακη(θεσσαλονικη). εχει να επισημανει κανεις κατι γι αυτο το καταστημα?(αν απαγορευεται απο τους κανονες, παρακαλω να μου στειλετε pm)

 

σας ευχαριστω πολυ για την πολυτιμη βοηθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου