Προς το περιεχόμενο

Ποιά η γνώμη σας για τις fender telecaster-rockinger;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Superfunk, καταρχάς να σου πω ότι εκτιμώ πολύ τον τρόπο που σκέφτεσαι! (όσο σε έχω "διαβάσει" στο φόρουμ δηλαδή...) 8)

 

Έχεις δίκιο στις παρατηρήσεις σου, αλλά εγώ έθεσα το ερώτημα "Rockinger ή φτηνή κιθάρα ως βάση?".

 

Ξέρεις ότι υπάρχουν κινέζικες με μασίφ alder σώμα με τιμές κάτω από ¤150. Στην ουσία αγοράζεις ένα σώμα και ένα μπράτσο + μερικά ανταλλακτικά :P

 

¶σε που, πολλές φορές μπορείς να κρατήσεις πολύ περισσότερα πράγματα. Δες το θέμα για τις Harley Benton. Αγόρασα "πειραματικά" μια τέτοια (ας πούμε "fat strat" τύπου) και ειλικρινά θέλει πολύ λίγα πραγματάκια για να παίζει αξιοπρεπέστατα. Και μη μου πεις ότι η Rockinger δεν θα θέλει κανένα τριψιματάκι στα τάστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το μεγαλύτερο πρόβλημα στις πολύ φθηνες κιθαρες τύπου ΗΒ είναι τα μπράτσα τους,για κάποιο λόγο που φαίνονται φτηνιάρικα και δεν μου αρέσει καθόλου το feel τους.

Επίσης τα ηλεκτρονικά τους & οι μαγνήτες δεν είναι & τα καλύτερα & ¨βελτιώνοντας" τες τελικά θα ξοδέψεις πολλά.

Οι Rockinger εχουν εξαιρετικα ξυλα ,μαγνητες & μπράτσα (και πραγματικά παραδόξως σε καμμια δεν χρειάστηκε ποτε να τρίψω τάστα,ίσως το κάνουν στην Rockinger). Είναι ουσιαστικά "έτοιμες για χρήση" για αυτο άλλωστε & τις προτείνω σαν μια αξιοπρεπέστατη εναλλακτική λύση.

Και κάτι ακόμα δοκίμασα να βάλω καλύτερο μπράτσο σε μια φθηνή κινεζικη κιθάρα & δεν ταίριαζε με τιποτα :cry:

Σίγουρα όμως είναι καλό το γεγονός ότι υπάρχουν τόσο καλές & φθηνες κιθάρες (π.χ.λατρεύω τα φθηνά & εξαιρετικά κινεζικα Johnson σκάφη..)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα μπράτσα, τα περισσότερα νομίζω είναι από ένα σχετικά μαλακό maple, δεν έχω φοβερή εμπιστοσύνη στην αντοχή του στο χρόνο και τις συνθήκες. Το σημαντικότερο όμως πρόβλημα, απ'όσο έχω καταλάβει, είναι το μηδαμινό quality control (εκεί είναι το μεγάλο κόστος εξάλλου). Έτσι μπορεί το ίδιο μοντέλο να παρουσιάζει τεράστιες αποκλείσεις από το ένα κομμάτι στο άλλο.

 

Τα ηλεκτρονικά, όσο και να σου φαίνεται παράξενο, στη δική μου τουλάχιστον, είναι μια χαρά (προς το παρόν) με σωστό shielding και χωρίς προβλήματα λειτουργίας. Για άλλες έχω ακούσει ότι είναι χάλια από ποιότητα, έχουν θόρυβο, κλπ. Η ζαβή γραμμή παραγωγής που λέω παραπάνω...

 

Για το κιτ της Carvin (bolt) ποια είναι η γνώμη σου; Σε περίπτωση που μπορεί να το φέρει κάποιος, μου φαίνεται πολύ καλή εναλλακτική Strat πρόταση. Γενικά οι Carvin είναι νομίζω οι μόνες "ακριβές" κιθάρες που αξίζουν τα λεφτά τους, όσο "αιρετικό" κι'αν ακούγεται αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά είναι το κιτ της CARVIN ,η μεγάλη πλακα ειναι οτι στις ΗΠΑ είναι πάμφθηνες!(μια και πουλάνε ΜΟΝΟ factory directly)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶σε, πηγαίνει ένα φιλαράκι στο Αμέρικα σε λίγο καιρό, και το σκέφτομαι πολύ σοβαρά... στο site τους έχει μερικά καταπληκτικά κομμάτια σε stock, με τιμή $1000-$1200.

 

Αυτό που με τρελλαίνει στις Carvin είναι πως είναι καταπληκτικά μουσικά όργανα και παράλληλα φοβερά "έπιπλα" (σε αντίθεση με άλλους που φτιάχνουν απλώς υπερτιμημένα "έπιπλα" :wink: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω, αν ολα θα πανε καλα, αυτον τον καιρο θα παραγειλλω την rockinger tele Μου. και αυτο χωρις καν να την εχω ακουσει. και ευλογα θα μου πει καποιος πως θα πεοβω σε αγορα κιθαρας χωρις να εχω γνωση της?

πιστευω ακραδαντα οτι με τα 500 ευρω που θα διαθεσω πως δεν υπαρχει περιπτωση οποιοδηποτε μοντελο fender στα 500 ευρω να ειναι καλυτερο απο τις rockinger.και βεβαια καλως ή κακως εμπιστευομαι τον superfunk :wink: (μαλλον ειναι ο πιο αρρωστος telecasteρακιας που εχω "γνωρισει"...) :D

και εκτος απ ολα αυτα εχω απογοητευτει εντελως απο τα ελληνικα μαγαζια τα οποια νομιζουν οτι ειναι ιατρεια η τι αλλο δεν ξερω κ γω, και ο μονος τροπος επιβιωσης τους ειναι η αισχροκερδια..

σε καθε περιπτωση, ακομα και αν απογοητευτω απο την αγορα, νομιζω οτι τα λεφτα που θα δωσω προσφερονται για πειραματισμους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως και γω έχω αρχίσει να ψήνομαι για μια Rockringer stratocaster... Θα δείξει !

¶σε το ψήσιμο και πάρε μια :lol: ,δεν θα το μετανιώσεις αν επρόκειτo να αγοράσεις fender strat :wink:

Αν όμως ήθελες να πάρεις κάτι σαν Ibanez τότε μην πάρεις rockinger!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, έτσι και αλλιώς ήθελα μια τέτοια κιθάρα, εξάλλου ο ήχος μου κυμαίνεται ανάμεσα σε blues - hard rock, και απλά η Ibanez που έχω ήταν η καλύτερη επιλογή που μπορούσα να κάνω όταν την αγόρασα...

i]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιτελους μαζεψα τα λεφτα και ετοιμαζομαι για την παραγγελια.εχω να κανω την εξης ερωτηση :

 

να πληρωσω με εμβασμα η με visa?

επισης, θα τους πω να μου κοψουν το nut. να τους πω για 10 ares?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου