Προς το περιεχόμενο

Ποιά η γνώμη σας για τις fender telecaster-rockinger;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

VISA (το έμβασμα είναι πανάκριβο),οι 10αρες είναι μια χαρά :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ξέρει κανείς αν ταιριάζουν στις rockinger τα μπράτσα τις warmoth;Έχουν τρομακτικά πολλές επιλογές και τώρα τελευταία μου έχει καρφωθεί η ιδέα να πάρω μια sunburst strato,αλλά αμφιβάλλω για το πόσο θα μου ταιριάξει το μπράτσο της rockinger...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν γνωριζω τις rockinger αλλα δεν αμφισβητω την οποια αξια εχουν σε ηχο και σε κατασκευη. Αλλα!!....μια fender ειναι fender!!!

 

μπορει η rockinger να κανει μισα λεφτα απο μια mex tele αλλα εχει μηδεν μεταπωλησιμοτητα. μια οικονομικη κιθαρα ειναι το ιδιο με μια customized.....και τις δυο τις "παντρευεσαι".

 

Πηρα προσφατα μια squier 51 vintage modified απο Αθηνα με...190 Ευρω!!

Δεν εχετε ιδεα πως παιζει!!! Ειναι απιστευτη και τη χαιρομαι πολυ αλλα ξερω οτι αν ηθελα πχ να τη πουλησω θα επρεπε να τη δωσω για κατω απο 100 Ευρω η ανταλλαγη με κανενα πεταλι..

 

ειναι μια ιδανικη κιθαρα ακομα και για να πειραματιστεις απο θεματα σερβις, αλλαγες μαγνητων, μπρατσων κλπ κλπ.

 

Αν σου αρεσει το σχεδιο τις tele γενικα ΟΚ! Αν ομως κοιτας και κατι αλλο

αυτη εχει σωμα strat, μπρατσο tele, ταστα σαν της US standard, pickurd & control plate σαν του 51 tele bass!!! 1 humbucker split coil & 1 single pickup.

 

δες τη και αυτη την επιλογη !!! Πηγαινε σε ενα καταστημα μηπως την εχουν γιατι λογω κοστους θα την εχουν σιγουρα αφου πιο ευκολα πωλουνται τα οικονομικα μοντελα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς αν ταιριάζουν στις rockinger τα μπράτσα τις warmoth;Έχουν τρομακτικά πολλές επιλογές και τώρα τελευταία μου έχει καρφωθεί η ιδέα να πάρω μια sunburst strato' date='αλλά αμφιβάλλω για το πόσο θα μου ταιριάξει το μπράτσο της rockinger...[/quote']

 

ταιριαζει.. :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς αν ταιριάζουν στις rockinger τα μπράτσα τις warmoth;Έχουν τρομακτικά πολλές επιλογές και τώρα τελευταία μου έχει καρφωθεί η ιδέα να πάρω μια sunburst strato' date='αλλά αμφιβάλλω για το πόσο θα μου ταιριάξει το μπράτσο της rockinger...[/quote']

 

ταιριαζει.. :wink:

 

Με πιάνουν τα διαόλια μου! :twisted: :twisted:

Λες;Το θέμα της μεταπώλησης με προβληματίζει,όπως και το γεγονός ότι θα είναι "άγνωστη ποσότητα" και μάλιστα με vintage προσανατολισμό,με τον οποίο δεν έχω (προς το παρόν) καμία σχέση.

 

Από την άλλη τα 130 ευρώ που κοστίζει μια squier είναι απελπιστικά λίγα,αλλά για εκμάθηση και "της-πετάω-τα-μάτια-έξω" έχω την παλιά μου cadenga (μάλλον κάτι σαν ibanez με H/S/S και floyd rose).

 

Απλά έχω φάει τρελό κόλλημα με το συνδυασμό 2tone sunburst+tremolo (μακρυά από floyd rose)+maple μπράτσο (αυτό δεν είναι και πολύ απαραίτητο).

 

Είναι και η @#!$% η εξεταστική στη μέση!Γιατρέ,θα γίνω καλά;; :D

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς αν ταιριάζουν στις rockinger τα μπράτσα τις warmoth;Έχουν τρομακτικά πολλές επιλογές και τώρα τελευταία μου έχει καρφωθεί η ιδέα να πάρω μια sunburst strato' date='αλλά αμφιβάλλω για το πόσο θα μου ταιριάξει το μπράτσο της rockinger...[/quote']

 

ταιριαζει.. :wink:

 

Με πιάνουν τα διαόλια μου! :twisted: :twisted:

Λες;Το θέμα της μεταπώλησης με προβληματίζει,όπως και το γεγονός ότι θα είναι "άγνωστη ποσότητα" και μάλιστα με vintage προσανατολισμό,με τον οποίο δεν έχω (προς το παρόν) καμία σχέση.

 

Από την άλλη τα 130 ευρώ που κοστίζει μια squier είναι απελπιστικά λίγα,αλλά για εκμάθηση και "της-πετάω-τα-μάτια-έξω" έχω την παλιά μου cadenga (μάλλον κάτι σαν ibanez με H/S/S και floyd rose).

 

Απλά έχω φάει τρελό κόλλημα με το συνδυασμό 2tone sunburst+tremolo (μακρυά από floyd rose)+maple μπράτσο (αυτό δεν είναι και πολύ απαραίτητο).

 

Είναι και η @#!$% η εξεταστική στη μέση!Γιατρέ,θα γίνω καλά;; :D

 

μάλλον "αγνωστη ποιότητα" ηθελες να πεις :wink: μη φοβασαι η ποιότητα κατασκευης είναι άψογη.

ασε το μπράτσο της κιθάρας ήσυχο ρε!! :lol: (μια χαρα ειναι το rosewood & δεν εχει καμμια διαφορά στον ηχο απο το maple,ενω η αίσθηση του θα σου ειναι πιό familiar :wink:

 

 

α,να επαναλάβω για άλλη μια φορά οτι το μπράτσο των Rockinger ΔΕΝ εχει vintage χαρακτηριστικά (ειναι flat 9,5" ,οπως της american std π.χ.,και εχει ταστα jumbo...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον "αγνωστη ποιότητα" ηθελες να πεις :wink: μη φοβασαι η ποιότητα κατασκευης είναι άψογη.

ασε το μπράτσο της κιθάρας ήσυχο ρε!! :lol: (μια χαρα ειναι το rosewood & δεν εχει καμμια διαφορά στον ηχο απο το maple' date='ενω η αίσθηση του θα σου ειναι πιό familiar :wink:

[/quote']

 

¶γνωστη ποσότητα ήθελα να πω,με την έννοια ότι δεν έχω παίξει με τέτοι μπράτσο!Για την ποιότητα,δεν έχω αμφιβολία,με έχεις/έχετε πείσει απόλυτα. :D (έτσι για να ακούνε μερικοί εδώ μέσα-είσαι μια λέρα εσύ :D )

 

Στον ήχο είμαι σίγουρος ότι δεν θα καταλάβω διαφορά,δεν είμαι ο john suhr ή ο tom anderson (είμαι και γω λέρα),απλά θέλω να δοκιμάσω το φίλιιινγκ (με πrοφορά τυρόγαλου).

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον ήχο είμαι σίγουρος ότι δεν θα καταλάβω διαφορά,δεν είμαι ο john suhr ή ο tom anderson

 

δεν χρειαζεται τρομερο αυτι για να καταλαβεις την διαφορα..οταν ειχα παρει μια strat πηγα με εναν φιλο μου ο οποιος ειναι σερρες τωρα(ασχετο),στον ζοζεφ,και πηραμε ακριβως το ιδιο μοντελο... και οταν βγαλαμε τα μπρατσα ειδαμε οτι οι 2κιθαρες,ειχαν κατασκευαστει ιδια περιοδο με διαφορα 2μηνων..η δικια μου ηταν με rosewood και η δικια του με maple...η κιθαρες ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΕΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ..εε..επρεπε πραγματικα να εχω πολυ κακο αυτι,να ειμαι κουφος,για να μην καταλαβω και εγω και ο φιλος μου οτι η κιθαρα του με το maple ηταν πολυ πιο bright απο την δικια μου

 

είμαι και γω λέρα),απλά θέλω να δοκιμάσω το φίλιιινγκ (με πτοφορά τυρόγαλου).

superfunkaki μου εσυ..τελικα εισαι και εσυ λερα... :lol: :lol: :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το φιελιενγκ :lol: ειναι λίγο πιο γλυστερό :lol: με το maple ειδικα αν ειναι λακαρισμένο οπότε μπορεί να σε βολέψει ,μπορεί & όχι.

 

ηχητικά υποτίθεται ότι το maple ειναι πιο πρίμο :lol: (αν και βεβαια βαση της λογικής θα έπρεπε το rosewood να ειναι πιο πριμο μια και έχει το μεγαλύτερο βαρος & πυκνοτητα απο το maple

(maple 755 kg/sq.meter,rosewood 860 kg/sq.meter) & η ακουστική επιστήμη λεει οτι οσο βαρυτερο πυκνοτερο ειναι ενα ξυλο τοσο πιο πριμες αρμονικες συχνοτητες παράγει :wink: ) αλλα τι ξερω εγω & η επιστημη ο Suhr τι λεει μετράει μονο! :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου