Προς το περιεχόμενο

Ποιά η γνώμη σας για τις fender telecaster-rockinger;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το να αλλαξεις απλώς τάστα δεν είναι και πολύ δυσκολο,το να αλλάξεις ΤΕΛΕΙΑ τα τάστα,να τα διαμορφώσεις σωστά (δηλ. με "κορώνα") & να κάνεις την κιθάρα άψογη από κάθε "ταστική" πλευρά είναι πραγματική ΤΕΧΝΗ & ελάχιστοι την κατέχουν σε βάθος

 

Συμφωνώ απόλυτα φίλε Super, γι αυτό χρησιμοποίησα τις λέξεις "Αρκετά ικανοποιητικό" :D .Όμως όλα είναι θέμα σχέσης τιμής απόδοσης , προσωπικά δεν θα διέθετα χρήματα για αλλαγή τάστων στο συγκεκριμένο όργανο. Θα προτιμούσα να πάρω ένα καινούριο μανίκι από τη warmoth που θα ήταν και μια αναβάθμιση. Έτσι προκείμενου να κάνει κάποιος άλλος μια οικονομική αλλά μέτρια δουλειά σε ένα μέτριο όργανο προτίμησα να το κάνω μόνος μου και τελικά το αποτέλεσμα θα τολμούσα να πω ότι είναι ικανοποιητικότατο και αισθητικά αλλά και παικτικά από εμένα αλλά και από φίλους κιθαρίστες που διαθέτουν πανάκριβα όργανα και είναι αυστηρότεροι κριτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συμφωνώ απόλυτα dither :wink:

Εξάλου μη νομίζεις ότι & οι εγχώριοι "επαγγελματίες" κάνουν & Fretjobs επιπέδου Tom Anderson (Ο ταστιέρης!!!) :roll:

Εχω να δω "κορώνα" σε καινούργια τάστα κάμποσα χρονάκια :twisted:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας μισω ολους......

απο την καταραμενη μερα που μπηκα σε αυτο το site, εχω αρρωστησει..πουλησα την pacifica μου,εμεινα χωρις κιθαρα και τωρα αυτη η rockinger μου εχει γινει εμμονη.

 

θελω να ρωτησω οσους ξερετε αν η παραγελια μου στην rockinger μπορει να γινει πιο παραμετροποιησιμη.πχ, εκτος απο το βαρος, μπορω να ζητησω διαφορετικα κλειδια(αφου ο gto234 τα βρηκε προβληματικα..)?και τελοσπαντων θελω να μου πειτε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ εχετε να κανετε και πρεπει να λαβω υποψιν μου πριν κανω αυτην την παραγελια(που θα ειναι στα τελη απριλου ελπιζω....)

 

πρεπει να παψω να ασχολουμαι με το hardware γενικα, και να αρχισω να παιζω μπας και ξεστραβωθω(ειμαι εντελως κουλος)..γιατι τελικα αυτη ειναι η ουσια..

υ.γ. ο μονος τροπος να ειμαι ηρεμος για το ποια κιθαρα μου ταιριαζει, ειναι να παραγγειλω τα εξης :

1.rockinger tele

2.rockinger strato

3.samick rl4

4.peavey classic 30

5.laney lc-15

6.μερικα πεταλακια redteletronix........

ΖΗΤΑΩ ΠΟΛΛΑ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει λόγος πανικού :lol:

Λοιπόν δεν μπορείς να αγοράσεις την rockinger με διαφορετικά κλειδιά,πιστεψέ με τα stock κλειδιά της είναι μια χαρά & μια & η tele δεν έχει τρέμολο δεν θα έχεις ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ πρόβλημα (φτάνει να μάθεις να περνάς τις χορδές ΣΩΣΤΑ & να τους ζητήσεις να σου κόψουν το nut ΣΩΣΤΑ γιατι το 90% των προβληματων απο το nut ξεκινάνε).

Από εκεί και πέρα το μόνο που θα σε προβληματίσει σοβαρά είναι το ΧΡΩΜΑ που θα επιλέξεις (εμένα πάντως το candy apple red μου έχει πάρει τα μυαλά :wink: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να ειμαι σωστος, εχω κιθαρα αυτη τη στιγμη,μια fender ακουστικη ga43s nat(την οποια λατρευω...),αλλα θελω να ακουσω ξανα ρευμα.....

 

 

Rockinger Tele® Style Kit, 2-TONE-SUNBURST.......αυτην εχω ερωτευτει...

 

μου εχετε προσφερει τοση βοηθεια, που αισθανομαι την υποχρεωση να βοηθησω κ γω σε κατι,αλλα ειμαι τοσο βοσκος στα θεματα περι κιθαρας, που μονο μα........ες θα απανταω στα διαφορα topics.... :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι είδος υλικού που χρησιμοποιείται για την κατασκευή μαγνητών.Χονδρικά,υπάρχουν δύο μεγάλες κατηγορίες,οι alnico και οι κεραμικοί μαγνήτες.Οι πρώτοι έχουν πιο "ζεστό","μαλακό" ήχο,ενώ οι δεύτεροι προορίζονται για πιο hi-gain καταστάσεις.

 

Ρίξε μια ματιά και εδώ:

http://www.seymourduncan.com/website/support/faqdescr.shtml#sdguitar

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην παρεξηγηθώ, θα ήθελα να δηλώσω επίσημα ότι δεν επιθυμώ να τη σπάσω σε κάποιον 8) 8) 8)

 

Η σκέψη που έκανα όμως ήταν η εξής: είναι προτιμότερο να πάρεις "κομμάτια" από Rockinger, ή να ξεκινήσεις με κάποια βάση, ξέρω γω, μια φτηνή Squier των ~200¤ ???

 

Μπήκα λοιπόν στο Rockinger και "έφτιαξα" μια Strat στα γούστα μου. Εντάξει, είχε μερικά ακριβά πραγματάκια, όπως ένα Wilkinson, 3 SD μαγνήτες, Schaller κλειδιά και κάποιες "πολυτέλειες" όπως strap locks, push/pull διακόπτες και γραφιτένιο nut. Το θέμα είναι ότι μου βγήκε λίγο πάνω από ¤1000 άβαφη.

 

Αν έμπαινα σε τέτοιο κόπο θα την έδινα σε έναν επαγγελματία να τη βάψει με εκείνο το περίεργο πορτοκαλί χρώμα αυτοκινήτου που είχαν κάποιες παλιές Strat (πάνε άλλα ¤200). Αν ήθελα όμως μια καλή τύπου Strat κιθάρα και δεν με πολυενδιέφερε το χρώμα;;;

 

Καταλαβαίνω το "βίτσιο" του να φτιάξεις κάτι με τα χεράκια σου και μάλιστα δηλώνω.... ένοχος, αλλά με την παραπάνω λογική έχει νόημα ο Rockinger?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγοράζοντας ενα κιτ ROCKINGER με 475 ευρώ έχεις μια ήδη εξαιρετική strat οπότε το ερώτημα σου αν αξίζει τον κόπο απαντιέται μόνο του.(ειναι πχ. κατα τη γνώμη μου πολύ καλύτερη & αυθεντικότερη strat απο μια american std που κάνει τα διπλά & τριπλά..)

 

Τώρα αν θες να την βελτιώσεις (αν και το stock τρεμολο της είναι κλάσεις καλύτερο απο το τσιγκινο Wilkinson :wink: ) ενα σετ κλειδιά κάνει περίπου 50 ευρω,η κιθάρα εχει ήδη straplocks,ενα nut κάνει περίπου 6 ευρώ,ενω ενα push pull αλλα 6,ενω η μαγνήτες της είναι άψογοι (& χειροποίητοι) αλλα & πάλι ενα καλό σετάκι μαγνητες δεν ξεπερνα τα 150 ευρω..

 

Αν θες να φτιάξεις μια custom strat στα μέτρα σου εκει είναι που συμφέρει μια και π.χ. το custom shop της Fender θα σου έκοβε ενα κουστουμάκι της τάξης των 10.000 ευρώ (χωρίς πλάκα τόσο κοστίζει ενα full masterbuilt μοντέλο!!!) άρα και πάλι η λύση Rockinger (αλλα ακόμα καλύτερα WARMOTH λογω options,ποιότητας & επιλογών) συμφέρει.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου