Προς το περιεχόμενο

ADAT γνώμες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα τη γνώμη σας για το πρωτόκολλο adat.

Αν υποθέσουμε ότι έχουμε καλούς κονβέρτορες, η μεταφορά 8 ψηφιακών καναλιών μέσα από ένα καλώδιο θα είναι ηχητικά καλή ή θα υπάρχουν απώλειες;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν απώλειες στο σήμα σου απλώς υπάρχει ο περιορισμός της ανάλυσης στα 24bit 48kHz όταν μιλάμε για 8 κανάλια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου σπάει τα νεύρα πάντως που είναι καρφωμένο στα 48 khz.επίσης μου βγάζει κλικς ανα διαστήματα,και σε αυτό δέν ξέρω τι ακριβώς φταίει.ίσως το clock..

www.beatonboard.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανότατα δεν σου λοκάρει καλά είτε γιατί υπάρχουν πολλές ψηφιακές πηγές ταυτόχρονα και δεν περνάει για κάποιο λόγο το clock σωστά από συσκευή σε συσκευή, είτε κάπου οι ρυθμίσεις για master-slave (αν μιλάμε για μία digital σύνδεση) δεν είναι σωστές.

 

Αν αναφέρεις το setup σου ίσως μπορώ να βοηθήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πιθανότατα δεν σου λοκάρει καλά είτε γιατί υπάρχουν πολλές ψηφιακές πηγές ταυτόχρονα και δεν περνάει για κάποιο λόγο το clock σωστά από συσκευή σε συσκευή, είτε κάπου οι ρυθμίσεις για master-slave (αν μιλάμε για μία digital σύνδεση) δεν είναι σωστές.

 

Αν αναφέρεις το setup σου ίσως μπορώ να βοηθήσω.

 

α σε μια RME 9632 το έχω το adat to blackface

www.beatonboard.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θα ήθελα τη γνώμη σας για το πρωτόκολλο adat.

Αν υποθέσουμε ότι έχουμε καλούς κονβέρτορες, η μεταφορά 8 ψηφιακών καναλιών μέσα από ένα καλώδιο θα είναι ηχητικά καλή ή θα υπάρχουν απώλειες;

 

Πάντα μπορεί να υπάρχουν απώλειες ανεξάρτητα από το αν έχεις καλούς μετατροπείς. Πρόσφατα άκουσα παράπονα από χρήστες επώνυμου και πολύ ακριβού μηχανήματος (όχι έναν αλλά 3-4) οι οποίοι είχαν pop και clicks στον ήχο, και έφταιγε μεταξύ των άλλων... το κούμπωμα! Δηλαδή οκ, ακούγεται τελείως αρχάριο, αλλά δεν είναι όλα τα καλώδια Toslink τα ίδια, με αποτέλεσμα κάποια να κουμπώνουνε καλύτερα από τα άλλα. Στο συγκεκριμένο μηχάνημα οι υποδοχές είναι πολύ ελαφρώς πιεσμένες προς τα μέσα και αυτό δεν φαίνεται εκ πρώτης όψεως.

 

Δεν υπάρχουν απώλειες στο σήμα σου απλώς υπάρχει ο περιορισμός της ανάλυσης στα 24bit 48kHz όταν μιλάμε για 8 κανάλια.

 

Σωστά, απλά να συμπληρώσω ότι κάποιες εταιρείες μπορούν να δώσουν ADAT ακόμη και σε ανάλυση 24bit, 96KHz μέσω μία τεχνικής που ονομάζεται πολύπλεξη (multiplexing). Σε αυτή την περίπτωση τα κανάλια μειώνονται από 8 σε 4. Μία τέτοια εταιρεία είναι η RME.

 

μου σπάει τα νεύρα πάντως που είναι καρφωμένο στα 48 khz.επίσης μου βγάζει κλικς ανα διαστήματα,και σε αυτό δέν ξέρω τι ακριβώς φταίει.ίσως το clock..

 

Το ρολόι (clock) είναι σημαντικό. Ίσως όχι τόσο όσο θα ήθελαν κάποιοι να πιστέψουμε αλλά και πάλι κανείς δεν μπορεί να υποβαθμίσει την σημασία του είτε σε ένα μεμονωμένο μηχάνημα (με εσωτερικό ρολόι) είτε σε πολλά μηχανήματα που χρειάζεται να χρονιστούν από εξωτερικό ρολόι.

 

Πιθανότατα δεν σου λοκάρει καλά είτε γιατί υπάρχουν πολλές ψηφιακές πηγές ταυτόχρονα και δεν περνάει για κάποιο λόγο το clock σωστά από συσκευή σε συσκευή, είτε κάπου οι ρυθμίσεις για master-slave (αν μιλάμε για μία digital σύνδεση) δεν είναι σωστές.

 

Αν αναφέρεις το setup σου ίσως μπορώ να βοηθήσω.

 

Έτσι ακριβώς. Τα σήματα ως προς τον χρονισμό τους μπορεί να είναι: 1) έγκυρα (locked), 2) έγκυρα και συγχρονισμένα (synced) και 3) άκυρα ή απλά να μην υπάρχουν. Εννοείται ότι το 2 είναι λίγο περιττό μιάς και αν κάτι είναι συγχρονισμένο είναι και έγκυρο. Αυτό σημαίνει ότι αν έχεις στο setup σου 2 μηχανήματα π.χ. ένα effects processor (στα 48 KHz) και έναν AD μετατροπέα (στα 96 KHz), είναι πολύ πιθανόν να έχεις διάφορες... παρενέργειες στον ήχο. Δεν αρκεί το ότι είναι έγκυρα (valid) τα σήματα. Σε αυτή την περίπτωση μπορείς να στείλεις ένα ρολόι είτε από το ένα είτε από το άλλο (ανάλογα ποιό είναι το καλύτερο). Μπορεί το ρολόι να είναι "ενσωματωμένο" στο ADAT σήμα, αλλά μπορείς να το στείλεις και με WordClock (βύσμα BNC), εάν φυσικά υπάρχει τέτοιο. Κάθε μέθοδος μπορεί να έχει μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα, που προφανώς εξαρτάται από την φύση των μηχανημάτων.

 

Στην πραγματικότητα υπάρχει περίπτωση κάποιο μηχάνημα να λειτουργεί πολύ καλύτερα με εξωτερικό ρολόι παρά με εσωτερικό. Αυτό συμβαίνει κυρίως όταν το εσωτερικό ρολόι είναι εμφανώς κατώτερης ποιότητας και προδιαγραφών από το εξωτερικό. Σε περίπτωση που είναι εφάμιλλα ως προς την ποιότητά τους, τότε σαφώς προτιμάται το εσωτερικό (εκτός και αν πρόκειται να χρονιστούν πολλά μηχανήματα μαζί).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά κι από μένα  :)

 

Θυμάμαι σε κάτι demo που έκανα σε studio της Αθήνας το 1997, πως τότε το μόνο medium ήταν τα Alesis ADAT κτλ, και τότε μου έλεγε ο ηχολήπτης πως "για να στηριχθεί ποτέ κανείς σε PC για ηχογραφήσεις και να μην ξαναγράψει σε adat θα πρέπει να περάσουν πάρα πάρα πολλά χρόνια!!"

 

Τελικά, τα "πάρα πάρα πολλά χρόνια" πέρασαν ανεπιστρεπτί, και σίγουρα και σήμερα όλο και περισσότεροι στηρίζονται σε DAW συστήματα...

 

Οι απορίες μου όμως φίλτατοι "Θορυβάδες"  ;D

 

1) Έχουν στα αλήθεια πεθάνει τα ADAT;

2) Η χρήση τους δεν εξυπηρετεί κάποιο μεγάλο σκοπό πια;

3) Τι μπορεί να προσφέρει σε ένα home studio;

 

 

ΥΓ.: Εε, να μην ανοίγω καινούργιο thread, ...νομίζω πως δένει με το συγκεκριμένο  :-\

 

 

Φιλικά.

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Τα ADAT σαν μηχανήματα δεν έχουν πλέον την πρότερη αίγλη.

2. Η χρήση τους ήταν, είναι και θα είναι το να παρέχουν ένα μέσο ηχογράφησης.

3. Πλέον είναι παρωχημένα σε σχέση με άλλα μηχανήματα, είτε hard disk recorders είτε DAW.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου