Προς το περιεχόμενο

Που μπορεί κανείς να δοκιμάσει την Malmsteen?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, μάγκες, μεταφέρω την απορία ενός φίλου:

 

Σε ποιό μαγαζί στην Αθήνα μπορέι κάποιος να δοκιμάσει την Yngwie Malmsteen Stratocaster;

 

Φαντάζομαι θα την έχει κάποιος που να φέρνει Fender, αλλά δεν ήξερα τι να του απαντήσω...

 

Και πάνω σε αυτό να κοτσάρω και μια δικιά μου μανούρα: Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τους μαγνήτες της κιθάρας αυτής, και μάλιστα έχω ακούσει, ότι παρ' όλο που ο Malmsteen παίζει αυτό που παίζει (και προσωπικά δεν μου αρέσει), οι μαγνήτες του είναι πολύ καλοί για blues-rock... Ισχύει κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισχυει οντως αλλα προσωπικα δεν μ αρεσει που ολη η ταστιερα ειναι scalloped.θα μπορουσα να αρκεστω στα τελευταια ταστα.λιγο δυσκολο να την βρεις στην αθηνα μιας κ ειναι ακριβο οργανο.

fender k agios o theos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      Προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι για blues(ειδικα για μπλουζ) k rock μπορεις να βρεις πολυ καλυτερους παραδοσιακους μονοπηνιους μαγνητες και οχι fake μονοπηνιους σαν τους HS3 η τους ΥJM. Δεν ειναι αισχος αλλα στο 99% των περιπτωσεων για αυτα που λες θα κοιταζα αλλου...

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μαζί σου, δεν υπάρχει περίπτωση να τους βάλω αυτούς τους μαγνήτες, κι εγώ θα έψαχνα κάτι πιο αυθεντικό... Είναι λίγο "ακροβατικό" να βάλεις τους YJM, επειδή θες να παίζεις μπλουζ....

 

Ρώτησα καθαρά από περιέργεια... :P

 

Την κιθάρα λέτε ότι δεν θα τη βρούμε στην Αθήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπήρχε μέχρι πολύ πρόσφατα στον Καγμάκη. Τώρα μάλλον θα την έχει ακόμη αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρος!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι στη θεσσαλονικη υπαρχει μια στο Στολλα.

 

αν εχεις κανα γνωστο εμπορο να την ζητησει απο κει... 

 

δεν ξερω αν (και πως γινονται αυτα....  ???

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι στη θεσσαλονικη υπαρχει μια στο Στολλα.

 

αν εχεις κανα γνωστο εμπορο να την ζητησει απο κει... 

 

δεν ξερω αν (και πως γινονται αυτα....  ???

 

ναι την εχω δει εκει!

αλλα εχει πολυ καιρο που πηγα....

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ δύσκολο, όμως, γιατί μένω Αθήνα, και δεν αξίζει τον κόπο να την φέρω από Ξεσσαλονίκη...

 

Θα ρωτήσω στον Καγμάκη... Ευχαριστώ πολύ, πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον Στολλα στη Θεσσαλονικη την ειχα δει κι εγω πριν κανα-δυο χρονια. Δεν εχω ξαναπαει απο τοτε και δεν ξερω αν την εχει ακομα. Μου ειχε κανει εντυπωση το υπερβολικο στρωμα Lacquer που ειχε. Γυαλιζε σαν τραπεζαρια.... Ενημερωτικα η Richie Kotzen signature strat εχει πανω "custom dimarzio" οι οποιοι συμφωνα με την dimarzio ειναι πολυ κοντα στους HS-3.

 

Απο οσο μπορω να ακουσω απο video σαν κι αυτο μιλαμε για ηχαρα....(και παικταρα)

 

http://youtube.com/watch?v=q1Y6t7r0nKk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κιθάρα αυτή φτιάχθηκε για να παίζει malmsteen!ο ήχος είναι malmsteen και γενικά στην αρχή θα σου κακοφανεί η αίσθηση.δεν ξέρω πως να το πω αλλά ο χρόνος παραμονής των δακτύλων σου σε κάθε ένα τάστο μειώνεται!παίρνεις την νότα που θες ποιο γρήγορα και χωρίς κόπο! αποτέλεσμα αυτού είναι τα εύκολα , γρήγορα & αεράτα σολίδια!!!

 

τώρα για τα ρυθμικά μπορείς να βρεις καλύτερες κιθάρες...

 

την κιθάρα αυτή την αγοράζεις για να τιμήσεις των τρελό σουηδό! πως είναι το μπουζούκι για τα λαϊκά...αυτή είναι η κιθάρα του παραδοσιακού νεοκλασικού μεταλ. από κει και μετά αν θες να παίξεις νεοκλασσικες shredεριες με ibanez, jackson και διάφορες άλλες τέτοιες superstrat θα ακούγεσαι όπως όλοι οι έλληνες "γρήγοροι" κιθαρίστες(ΙΔΙΑ και απαράλλαχτα) 

 

Βασικά χρειάζεσαι μεγάλα τάστα και από την στιγμή που ζητάς κάτι ποιο παραδοσιακό από ibanez, carvin, k.t.l. τότε θα σου πρότεινα musicman...είναι κάτι ποιο μοντέρνο και κατασκευαστικά από τα καλύτερα που κυκλωφορούν...

 

υ.γ. στα λίγα χρόνια που παίζω (4) έχω παίξει με αρκετές clapton, morse, robert cray, srv, kramer, nick huber, gibson les paul, steve vai, satriani...οταν έπιασα την malmsteen στα χέρια μου ανατρίχιασα...σκέφτηκα "ποίος τολμάει να παίξει  και τι να παίξει!!!" - κάτι αντίστοιχο πιστεύω οτι θα νιώσει κάποιος αν πιάσει μια custom shop κόπια του van halen...

 

υ.γ. Ο ήχος ξέρεται από που βγαίνει???

my name is Brachos C. Evangelos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου