Προς το περιεχόμενο

Η πρώτη μου συναυλία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 3 Σεπτεμβρίου ειναι η πρώτη μου συναυλια.Το πρόβλημα μου είναι οτι το κοινό θα ξεπερνά τα 500 άτομα και φοβάμαι μήπως κάποια στιγμη από το άγχος κάνω κάποιο λάθος και γίνω ρεζιλι :oops: .Η πηγή του φόβου μου είναι οτι έχω μόλις ένα μήνα να μάθω 15 τραγούδια τα οποία δεν έχω ξανακούσει 8O .Ένα άλλο πρόβλημα που εχω ειναι οτι σε πολλά σημεία των τραγουδιών έχει γρήγορη δίκαση και απο νευρικότητα ξεφύγω απο το tempo.

 

Καμια ιδέα;;Τί να κάνω

RUMMING

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AAAAAAAAAAA....!Ξέχασα να πω οτι όταν παιζω δίκαση για πάνω απο 20 δευτερόλεπτα,μετά ξεφεύγω απο το ρυθμό.καμια λυση;;;αν υπαρχει κανένα link με θέμα το ζέσταμα που πρέπει να έχει προηγηθεί πρίν απο μια συναυλία... :?: Παρεπιπτόντως εχω ενα iron cobra.Τί γνώμη έχετε για το διπέταλο μου;;;

RUMMING

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AAAAAAAAAAA....!Ξέχασα να πω οτι όταν παιζω δίκαση για πάνω απο 20 δευτερόλεπτα' date='μετά ξεφεύγω απο το ρυθμό.καμια λυση;;;αν υπαρχει κανένα link με θέμα το ζέσταμα που πρέπει να έχει προηγηθεί πρίν απο μια συναυλία... :?: Παρεπιπτόντως εχω ενα iron cobra.Τί γνώμη έχετε για το διπέταλο μου;;;[/quote']

 

Όχι, δεν ξέχασες να το πεις, το είπες και μάλιστα δύο φορές. Είναι φανερό ότι είσαι πολύ νευρικός και αγχωμένος με την υπόθεση της συναυλίας. Νομίζω ότι με αυτή τη ψυχολογία είναι σίγουρο ότι δεν θα πάει καλά, οπότε σου προτείνω να μην ανησυχείς. Παράτα τα μέρη με την δίκαση αφού σε φλιπάρουν, και αντί να μάθεις 15 τραγούδια μέτρια, μάθε 5 όσο καλύτερα γίνεται. Καλώς ήλθες στο noiz. Take it easy!

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Χαλάρωσε. Μην παίξεις πράγματα που δεν τα' χεις απόλυτα. Αν δεν σου βγαίνουν καλά στην πρόβα ή στη μελέτη, στη συναυλία δεν θα σου βγουν καθόλου.

 

Κάντε όσες πρόβες μπορείτε μέχρι να παίξετε, και μελέτησε τα κομμάτια όσο μπορείς και μόνος σου. Το να κάνεις λάθη είναι μέσα στο παιχνίδι. Το πιθανότερο είναι ότι τα περισσότερα απ' αυτά θα τα καταλάβεις μόνο εσύ, άντε και τα μέλη του γκρουπ - τα πιο υποψιασμένα, οι κιθαρίστες δεν ανήκουν σε αυτή την κατηγορία. :-)

 

Ο ασφαλέστερος τρόπος για να μην κάνεις λάθη είναι να παίξεις απλά. Ένα κλασικό backbeat είναι πολύ συχνά αρκετό. ¶σε τη δίκαση για αργότερα, όταν θα είσαι πιο άνετος.

 

Δεν έχεις να αποδείξεις τίποτα και δεν χρειάζεται να εντυπωσιάσεις κανένα με εξωπραγματικά licks. Το βασικότερο είναι να περνάς εσύ καλά παίζοντας μουσική, και αν έχεις το άγχος αν θα βγει το επόμενο fill, δεν πρόκειται να περάσεις καλά ούτε εσύ ούτε αυτοί που σε ακούνε.

 

Αυτά. Καλή επιτυχία στο live!

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιθανότερο είναι ότι τα περισσότερα απ' αυτά θα τα καταλάβεις μόνο εσύ, άντε και τα μέλη του γκρουπ - τα πιο υποψιασμένα, οι κιθαρίστες δεν ανήκουν σε αυτή την κατηγορία. :-)

 

+1000000000000000000000000000

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν χρειάζεται να παίζεις αυτό που θέλουν οι κιθαρίστες, αλλά αυτό που ΠΡΕΠΕΙ να παίξεις για να ακουστεί το τραγούδι και γαμώ... :D

Αλήθεια τι κομμάτια θα παίξετε;

Περιμένω reviews της συναυλίας...

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κατ'αρχας θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για την γρηγορη ανταπόκριση σας στο πρόβλημα μου.

Το δεύτερο πράγμα που έχω να πω είναι οτι απο το άγχος χάνω το tempo στη δίκαση.Εγώ νομίζω οτι θα'πρεπε πριν αρχίσω να παιζω να εχει προηγηθει ενα ζέσταμα γιατι εδω και ενα χρονο, εχω μελετήσει πιστεύω αρκετές ώρες πανω στο διπέταλο.

 

Το τρίτο πράγμα που θέλω να πω είναι:το είδος της μουσικης ειναι Ελληνικο & ξένο rock αλλα δεν ειναι σαν τα συνηθισμένα κομματια ελληνικου rock που πρεπει ο drummer να παιζει το απλο tempo.αντιθετα εχει πολλα και ωραία γεμίσματα.τα εχω καταφερει ολα απλα εγω αναρωτήθηκα μηπωσ την ώρα της συναυλίας κανω καποιο λάθος.

.Δεν ειμαι και κανένας ασχετος απλα ζηταω τη γνωμη καποιων περισσοτερο έμπειρων στο θεμα συναυλίας.Αυτο ειναι ολο :D

RUMMING

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν οχι εμπειρος ,ερασιτεχνης ,αλλα εχοντας καποια live ,με group ,και

μη ξεροντας ποσο 'επαγγελματικο' ειναι το ολο εγχειρημα , θα πω μια γνωμη .Πρωτα απο ολα πρεπει να να το ευχαριστηθεις εσυ ,και τοτε αυτο θα φανει και στο αποτελεσμα . Βαλε τον εαυτο σου στην θεση του κοινου ,

τι σου αρεσει να βλεπεις απο ενα γκρουπ οταν ειναι πανω και απο ενα

drummer περισσοτερο . Σιγουρα ενα γκρουπ που διασκεδαζει ,το περναει και κατω.

Τις περισσοτερες φορες αν εισαι του 8 στην προβα ,θα εισαι 6,7 στο live ,

υπαρχουν και εξαιρεσεις ,που στα live η πιανουν το 100% η ξεπενουν τις

δυνατοτητες τους . Οποτε συμφωνω με τον φιλο ,παιξε αυτο που κατεχεις

100%, αλλωστε την διαφορα μονο λιγοι θα καταλαβαιναν . Το κοινο απο

κατω αν ακουσει ωραια κομματια και καθαρο ηχο και ζωντανια θα ειναι

ικανοποιημενο. Προσωπικη γνωμη ,που ακουω μονο hard rock-metal ,οι

'διπλομποτιες' πολλες φορες 'βαβουριαζουν' το κομματι ,κουραζουν καλυτερα να χρησιμοποιουνται με μετρο . Προτιμω την drums να 'αναπνεει' ,και οχι να ΄σφυροκοπαει' αδυσωπητα....

Μπες με 'ταμπουκα' ,σκεπτομενος καποιο κινητρο δικο σου, και πιθανο λαθος ,μην σε επηρεασει καθολου , το πιθανοτερο δεν θα το

καταλαβει κανεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και βασικά όταν κάνεις λάθος (δεν λέω "αν" αλλά "όταν"!) χαλαρά... Το πιθανότερο να καταλάβει κάποιος άλλος ότι έκανες λάθος θα είναι αν δει την... γκριμάτσα σου και όχι επειδή θα ακούσει το λάθος! :P

url=http://www.echidna-band.com]Echidna

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου