Προς το περιεχόμενο

επιλογή πυκνωτών και αντιστάσεων για diy stompbox


avasil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια και χαρά σε όλους! τον τελευταίο καιρό ασχολούμε με πετάλια diy έχω ήδη κάνει ένα rat , dyna comp , mxr 90 phaser , eh pulsar και συνεχίζω...  αυτό που θέλω να ρωτήσω σε όσους ξέρουν είναι το εξής:  πως οι διαφορετικοί τύποι πυκνωτών αλλάζουν τον ήχο? πχ υπάρχουν πυκωτές film , polyester , tantalum κλπ... τι ήχο θα έχω αν βάλω  πχ film cap ?  αν γνωρίζει κανένας ας γ΄ραψει χαρακτηριστικά ήχου των διαφόρων πυκνωτών... και από αντιστάσεις τι γίνεται? προσωπικά χρησιμοποιώ ακριβείας παντού εκτός από το distortion που βάζω carbon comp , και καλά για vintage ήχο , μόνο που αν διαβάσετε στο ίντερνετ θα δείτε οτι οι carbon comp είναι οι πιο θορυβώδεις αντιστάσεις με την μικρότερη ακρίβεια και επιρεάζονται ιδιαίτερα από την θερμοκρασία.

Ευχαριστώ!

innosent sound www.myspace.com/innosentsound

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μαγεία του DIY είναι η εξερεύνηση. Δοκίμασε με ότι μπορείς να βρεις (δεν χρειάζεται να τα κολλάς, μια πρόχειρη διάταξη με κλιπάκια αρκεί) και διαπιστώνεις τις όποιες διαφορές με τα ώτα σου.

 

Όσον αφορά τους carbon comp, η κοινή λογική παραπέμπει ότι μόνο σε μέρη ενός κυκλώματος που επεξεργάζεται το σήμα σου δανείζουν τον "απρόβλεπτο" και "δυναμικό" χαρακτήρα τους. Τυπικά μόνο σε ένα κύκλωμα με μεγάλες τάσεις (χαρακτηριστικές ενός λαμπάτου ενισχυτή) έχουν εμφανή επίδραση.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μαγεία του DIY είναι η εξερεύνηση. Δοκίμασε με ότι μπορείς να βρεις (δεν χρειάζεται να τα κολλάς, μια πρόχειρη διάταξη με κλιπάκια αρκεί) και διαπιστώνεις τις όποιες διαφορές με τα ώτα σου.

 

+1

 

παρολα αυτα υπαρχουν και καποιοι "κανονες"...

π.χ Ηλεκτρολυτικοι και πυκνωτες τανταλιου, ειναι μαπα ηχητικως...

 

Οι κεραμικοι θεωρητικα δε λενε και πολλα.

 

Οι διαφοροι film caps θελουν ψαξιμο.

 

Παρε κανα breadboard (στην πιατσα κυκλοφορει ως "ράστερ") και κανε δοκιμες εκει πριν κολλησεις

 

Οι carbon comps δεν ειναι πανακεια και δεν ακουγονται καταναγκη καλυτερα. Ειναι συνηθως θαμποι και φυσικα θορυβωδεις, οποτε καλο ειναι τουλαχιστον να αποφευγεις να τους βαζεις σε τμηματα εσοδου και γενικως "μπροστα"...

Ασε που για να "βαλουν mojo" θελει γερες τασεις που δεν θα τις βρεις σε πεταλι των 9V...

 

Εγω συνηθως κοτσαρω κανεναν προς το τελος του κυκλωματος η σε σημεια που βλεπω οτι ...μου ακουγονται καλυτερα...  ;D

 

Γενικα, ο κανονας ειναι: βαλε οτι γουσταρεις και σε κανει να νιωθεις πιο καλα...

 

...That's DIY!!!  ;)  ;D

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

breadboard (στην πιατσα κυκλοφορει ως "ράστερ")

 

off-topic

 

Γι'αυτό με κοιτάνε λες και μιλάω κινέζικα όταν το ζητάω στα μαγαζιά;  :D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξανα_off-topic

 

Οι Ελληνικες ονομασιες "της πιατσας" εχουν παντα πολυ γελιο...  ;D :o

 

και οχι μονο στα ηλεκτρονικα...  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου