Προς το περιεχόμενο

Θέλω την γνώμη σας για κάρτα ήχου και monitor ηχεία !!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Και πέρα από τα προβλήματα αντοχής (που ότως υπάρχουν), δούλεψα για ένα σεβαστό χρονικό διάστημα με τα Truth 2031A και μπορώ να πω ότι δεν είναι καθόλου μα καθόλου ισορροπημένα. Έκανες μίξη εκεί, την άκουγες μια χαρά και σε κάθε άλλο σύστημα που τη δοκίμαζες ο ήχος ήταν αίσχος...

 

ναι παραδοξως....μου ειχαν πει και ατομα(που ειχαν φοβερο ηχο) στο myspace οτι ειχα καλη παραγωγη....αλλα η αληθεια ειναι οτι φωτισε πολυ το τοπιο με τα samson. ειδικα στις μεσαιες και υψηλες

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσεκαρε και την σειρά resolve της samson, αρκετά οικονομικά και ποιοτικά αυτοενισχυόμενα monitor...ξεκίνα απο κατι τέτοιο γιατί ουτω η αλλος τα χαιεντάδικα δεν πρόκειτε να τα καταλάβεις απο την αρχή! λιώσε τα πρώτα σου ηχεία και μετά πήγαινε σε κατι πιο καλό! πάντως να εχεις στο νου σου ότι μολις μάθεις τον χώρο σου και τα ηχεία σου και αφου ακούσεις παμπολλες μίξεις σου σε πολλά διαφορετικά σετ ηχείων (αυτοκίνητα, σπίτι, σπιτι φίλου, μαγαζί κτλ) και καταλάβεις περίπου τι γίνεται θα μπορείς και να μιξάρεις σχετικά καλά ακομα και με φτηνά μονιτορ! το σπορ θέλει ΩΡΕΣ!!!! ;)

King for a Day

Fool for a lifetime!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι ακόμα φίλε Αλέξανδρε. Λες ότι θέλεις 8άρια monitors λόγω χώρου, υποθέτω ότι σε απασχολεί η ένταση.

Από τη μεριά μου πιστεύω ότι θα καλυφθείς με ένα καλό ζεύγος 5άρια ή 6άρια σε θέμα έντασης.

 

Θέλω επίσης να σου υπενθυμίσω ότι ένας μεγάλος χώρος σαν το δικό σου είναι το ιδανικό πεδίο για δημιουργία ηχητικών ανακλάσεων. Οι τελευταίες χαλάνε δραματικά τον ήχο, ακόμα κι αν έχεις τα καλύτερα monitors που υπάρχουν. Πρόσεξε μην το αμελήσεις αυτό λοιπόν... ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κι εκτός από αυτά ρίξε φράγκα στον χώρο σου! Αν έχεις μάπα χώρο από πλευράς ακουστικής, ότι ηχεία και να βάλεις.....

 

Στην ερώτησή σου. Ανέβασε το budget στα 500€ και ξεκίνα να κοιτάς προς tapco s8, περίμενε τα καινούρια 8ινστα tascam (να δω πότε θα βγουν...) και τα φθηνά krk και mackie.

 

αν και ακουσα εν λειτουργία κάτι ανταμ 5ινστα και με βλέπω να χτυπώ τα 7ινστα και να ξεφραγκιάζομαι πάλι

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάρτα ήχου δεν μπορώ να σε βοηθήσω τόσο αλλά για ηχεία μπορώ...Αφού το badget σου είναι μέχρι 300 Ευρώ(όπως και μένα πριν ένα 6μηνο) θα σου πρότεινα τα alesis.

http://www.thomann.de/gr/alesis_m1_aktiv_monitor_mk_ii.htm

Αυτά έχω εγώ και έχουν woofer 6,5'.Εγώ τα πήρα από Ελλάδα 315 Ευρώ αλλά όπως βλέπεις η τιμή έξω είναι χαμηλότερη...Εμένα για το επίπεδο που είμαι μου κάνουν και επιπλέον επειδή συνδέω και τα πλήκτρα μου για μελέτη στο σπίτι μπορώ να πω ότι ακούω τους ήχους ικανοποιητικά καθαρά...

Υπάρχει επίσης και η επιλογή αυτή,

http://www.thomann.de/gr/alesis_m1_active_620.htm

 

λογικά λίγο καλύτερη αλλά τότε για αγορά από Ελλάδα τα έβρισκα περίπου 380 Ευρώ...Έχουν κάποια καλύτερα χαρ/κά(βλέπε twitter) και αν τα πάρεις απ'έξω είναι επίσης βολικά σε τιμή...Όταν έψαχνα κι εγώ είχα τρελλαθεί,ειχα διαβάσει όλα τα ανάλογα post και είχα αγχωθεί...Αν θες πάρε μια μίξη σου και πήγαινε να τα ακούσεις...

Καλό ψάξιμο..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μηνεις σε αυτα τα λεφτα θα συμφωνησω για τα alesis

τα ειχα και εγω και πιστευω πως τα λεφτα τους τα αξιζουν !!!!

(μονο που θα πρεπει να βαλεις δυο ταπουλες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου