Προς το περιεχόμενο

Αρκετα με τα κουρδιστηρια!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα tip και απο μενα, οταν κουρδιζουμε, δεν ακουμπαμε ποτε τα κλειδια γιατι επηρεαζεται το pitch της χορδης.

 

Ακριβώς!! και ούτε κρεμάμε το χέρι στο headstock γιατί βαριόμαστε να βρίσκουμε πάλι το κλειδί..

 

Επίσης όταν κουρδίζεις με ανοιχτές χορδές κοίτα να τις χτυπάς αρκετά σιγά για να μην συμβαίνει αυτό το φαινόμενο της χοντρής μι που αν την κοπανίσεις ανεβαίνει στην αρχή ο τόνος της.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

γνωριζεις οτι οταν κουρδιζουμε χρησιμοποιουμε μονο τον ΚΑΤΩ μαγνητη ετσι δεν ειναι?

 

Γιατί ισχύει αυτό?

 

Γιατι ο bridge μαγνητης "παραγει" λιγοτερες αρμονικες και περισσοτερη "καθαρη¨" νοτα απο τον  neck ;)

 

Ουγκ; -1, αυτό δεν ισχύει με τίποτα (γουιθ νάθινγκ).

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως μου φαίνεται και μένα λίγο απίθανο καθώς αφού ειναι πιο μπάσος ο ήχος στον neck μαγνήτη σημαίνει οτι κόβονται πρίμες αρμονικές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνω οτι πρεπει να περιμενουμε να "ηρεμησει" το κουρδιστηρι. Εγω κουρδιζω στην ατακα. Σημασια εχει και το τι παιζεις βεβαια

τσαμπα καιει η λαμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάλι έχω μια υποψία οτι κάτι λάθος γίνεται στο σετάπ που κάνεις.Ή οτι οι χορδές σου δεν μπαίνουν σωστά ή τις παλιώνεις γρήγορα.

 

Εχω γνωστο που έχει παρατημένη κιθάρα και το intonation είναι στο θέο και επίσης ξεκουρδίζει στο λεπτό.Μετά έναν άλλο που έχει squier strat και εχει περάσει λάθος τις χορδες με αποτέλεσμα στο πρώτο ακόρντο να έχει φύγει η χορδη.

 

Εσύ δεν φαίνεται να χεις πρόβλημα τέτοιο και φαντάζομαι οτι είσαι και παίχτης και το αυτι σου είναι εξασκημένο σε φάση που κουρδίζει μόνο του και καταλαβαίνει πότε έχει μια ξεκουρδιστη νότα κατευθύαν.

 

Εικάζοντας εικάζω......:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωριζεις οτι οταν κουρδιζουμε χρησιμοποιουμε μονο τον ΚΑΤΩ μαγνητη ετσι δεν ειναι?

 

Γιατί ισχύει αυτό?

 

Γιατι ο bridge μαγνητης "παραγει" λιγοτερες αρμονικες και περισσοτερη "καθαρη¨" νοτα απο τον  neck ;)

 

Ουγκ; -1, αυτό δεν ισχύει με τίποτα (γουιθ νάθινγκ).

 

η χορδη μας λεει η φυσικη παλλεται περισσοτερο οσο μακρυτερα ειναι απο το σημειο στο οποιο ειναι σταθερη...αρα παραγει περισσοτερες αρμονικες οσο πιο μακρυα ειναι απο τον πισω μαγνητη,οσο πιο κοντα ειναι στον πισω μαγνητη και στην γεφυρα παλλεται λιγοτερο,και βεβαια πανω στα σελλακια καθολου.

 

 

διαβασε και ενα ωραιο αρθρο που το εξηγει αυτο (σε σχεση με τα wah pedals αλλα το ιδιο ειναι)

 

http://www.diyguitarist.com/DIYStompboxes/Wahs&Pickups.htm

 

αν δεν εχει καει μεχρι στιγμης το μυαλο σου διαβασε και αυτο

 

http://www.bsharp.org/physics/stuff/guitar.html

 

:)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χα χα σωστη ερωτηση whitenoise αλλα νομιζω οτι ειπε οτι δεν το εχει παθει μονο με αυτο το κουρδιστηρι αλλα και με λογισμικο . βεβαια αυτο που δεν μας ειπε ειναι αν στα κουρδιστηρια που εβαλε την κιθαρα του εχει δοκιμασει αλλη κιθαρα. παντως κι εμενα μου μυριζει κατι σχετικο με σεταπ . στην αρχη σκεφτηκα καινουργιες χορδες , μετα κακο περασμα  , αλλα δε μοιαζει για ασχετος ο φιλος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου