Προς το περιεχόμενο

Αρκετα με τα κουρδιστηρια!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

για τι κούρδισμα μιλάμε; για ΜΙ;

δοκίμασες κάτι άλλο εκτός από 9αρες;

 

Γιατι ο bridge μαγνητης "παραγει" λιγοτερες αρμονικες και περισσοτερη "καθαρη¨" νοτα απο τον  neck Wink

 

Ουγκ; -1, αυτό δεν ισχύει με τίποτα (γουιθ νάθινγκ).

 

Να πω επίσης οτι περισσότερες αρμονικές(σε αριθμό,είδος) παράγονται κοντά στο bridge αλλά

έχουν μικρότερη ένταση, οπος μικροτερη ενταση εχει και ολλο το σημα και σβηνει και

γρηγορότερα αρά είναι προτιμότερο να κουρδίζουμε στον  bridge από ότι στον neck.

 

Εγω κουρδίζω συνήθως με τον μεσαίο μαγνήτη (γιατί είναι μονός ενώ οι άλλοι διπλοί) :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η βασική συχνότητα στο στάσιμο κύμα της χορδής έχει μέγιστο στη μέση (12ο τάστο). Η πρώτη αρμονική κάνει μέγιστο στο πρώτο και τελευταίο 1/4 της χορδής, η δεύτερη στο πρώτο και τελευταίο 1/8 (και ενδιάμεσα ανά 1/4) κλπ. Άρα όσο πλησιάζουμε στη γέφυρα μειώνεται η βασική, και περνάμε διαδοχικά απο κορυφές των διάφορων αρμονικών. Έτσι εξηγείται εξάλλου ότι ο μαγνήτης της γέφυρας έχει περισότερα πρίμα. Η βασική συχνότητα έχει λιγότερη ένταση, με συνέπεια το ποσοστό των αρμονικών να είναι μεγαλύτερο. kwstas79 νομίζω ότι είχες δίκιο στο αρχικό σου πόστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχην σας ευχαριστω ολους για τις αποψεις και το ενδιαφερον σας!!!

Περαν της ουσιας του ερωτηματος μου πιστευα και στο οτι, μεσω των διαφορων αποψεων θα μαθαινα κ πραματα που σιγουρα δεν ηξερα, ανεξαρτητα απ το αν παιζουν ρολο στο συγκεκριμενο προβλημα.. Οντως αυτο εγινε κ ελπιζω κ να βοηθηθουν κ αλλοι που τυχουν εχουν προβληματα με το κουρδισμα..

 

Λοιπόν.. καταληγω στο οτι το προβλημα μου εχει να κανει με τη δυναμικη που χτυπαω τη χορδη... ειχα μεχρι προτεινως την εντυπωση οτι στο κουρδισμα πρεπει να χτυπαμε τη χορδη δυνατα, πραμα που απ οτι φαινεται ειναι λαθος. Επισης διατηρω τις επιφυλαξεις μου και για το περασμα των χορδων αν κ νομιζω οτι παντα πετυχαινω τις καταλληλες «βολτες» γυρω απ το κλειδι  πχ. στη G μου βγαινουν 3, κ φυσικα αποφευγω κ το καβαλημα-overlaping..

Τελος επειδη αρκετοι φιλοι το ανεφεραν αυτο το «φαινομενικο» ξεκουρδισμα φυσικα δεν ειναι αντιληπτο με το αυτι, παρουσιαζεται μονο στα κουρδιστηρια (πασης φυσεως αλλα οχι κ τπτ ακριβα βεβαια) κ απλα μου δημιουργει αγχως στα live που τσεκαρω το κουρδισμα απ τη πεταλιερα σε mute κ οπου μοιραια δεν μπορω να ξερω με το αυτι που βρισκομαι.

 

για οσους ρωτησαν για ΜΙ κουρδισμα μιλαμε,καινουργιες χορδες, μπαταρια καινουργια, με κατι αλλο εκτος απο 9ρες δεν εχω δοκιμασει προσφατα..

τωρα για το αν πρεπει να περιμενω να ηρεμησει η βελονα δε ξερω συνηθως αυτο κανω, αν και σε φασεις δειχνει να ειναι καλυτερα να κουρδιζω στην ατακα. σ αυτο το θεμα δεν εχω καταληξει.....

 

και παλι ευχαριστω!!!

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν.. καταληγω στο οτι το προβλημα μου εχει να κανει με τη δυναμικη που χτυπαω τη χορδη.

 

Οπως αλλωστε σου ειπα απο την αρχη.. :) ο τροπος που κουρδιζεις εχει προβλημα και ΣΙΓΟΥΡΑ οχι η κιθαρα σου (δεν εχω δει ποτε κιθαρα που οσο χαλια και να ειναι ρυθμισμενη  να...ανεβοκατεβαζει τονο την ωρα που παιζεις... :) :))

 

Μαλλον βεβαια το 90% του "προβληματος" προερχεται απο το αγχος σου (και αντε παραδεξου το εισαι και....λιιιιγο ψειρας,ετσι δεν ειναι? :) :) :))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπό παρόμοιο παλιό θρεντ είπα να παραπέμψω σε μια μέθοδο που ακολουθεί ο guitar tech του Eric Johnson (σημειώστε ότι μιλάει και για 10ο φρετ και όχι για bridge...)

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=10394.msg138173#msg138173

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βεβαια μη ξεχναμε οτι για να παιξεις καλο...ροκ δεν χρειαζεται να εισαι και πολυ κουρδισμενος.. ;D ;D ;D ακουστε και κανα δισκο των CLASH :) :) :)

 

Αστε τα τελεια κουρδισματα για τους..τζαζμπαντιστες :) :) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν.. καταληγω στο οτι το προβλημα μου εχει να κανει με τη δυναμικη που χτυπαω τη χορδη.

 

Οπως αλλωστε σου ειπα απο την αρχη.. :) ο τροπος που κουρδιζεις εχει προβλημα και ΣΙΓΟΥΡΑ οχι η κιθαρα σου (δεν εχω δει ποτε κιθαρα που οσο χαλια και να ειναι ρυθμισμενη  να...ανεβοκατεβαζει τονο την ωρα που παιζεις... :) :))

 

Μαλλον βεβαια το 90% του "προβληματος" προερχεται απο το αγχος σου (και αντε παραδεξου το εισαι και....λιιιιγο ψειρας,ετσι δεν ειναι? :) :) :))

 

Εεε ναι λοιπον.. ειμαι!!! αν κ νομιζα οτι δυστροπος ημουν μονο στο φαι αλλα απ οτι φαινεται ειμαι κ γενικα!!! Βεβαια ειναι κ ενα χαρακτηριστικο του τελειομανη το αγχως κ το ψειρισμα... Με αρπακολες δεν φτανεις τη κορυφη!!!!!  :P :P :P ;D ;D

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εεε ναι λοιπον.. ειμαι!!! αν κ νομιζα οτι δυστροπος ημουν μονο στο φαι αλλα απ οτι φαινεται ειμαι κ γενικα!!! Βεβαια ειναι κ ενα χαρακτηριστικο του τελειομανη το αγχως κ το ψειρισμα... Με αρπακολες δεν φτανεις τη κορυφη!!!!!  :P :P :P ;D ;D

 

Σωστος ο παιχτης  :-\     , αλλα , "ναι στην προσπαθεια για τελειοτητα"

,  "οχι στο αγχος"

 

Η  αποψη  μου ειναι οτι το προβλημα σου ειναι καθαρα θεμα μετριου-κακου κουρδιστηριου  , γιαυτο αλλωστε υπαρχουν κουρδιστηρια απο 5 εως  500€ ,ποια η διαφορα τους ??

 

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα tip και απο μενα, οταν κουρδιζουμε, δεν ακουμπαμε ποτε τα κλειδια γιατι επηρεαζεται το pitch της χορδης.

 

Ακριβώς!! και ούτε κρεμάμε το χέρι στο headstock γιατί βαριόμαστε να βρίσκουμε πάλι το κλειδί..

 

Επίσης όταν κουρδίζεις με ανοιχτές χορδές κοίτα να τις χτυπάς αρκετά σιγά για να μην συμβαίνει αυτό το φαινόμενο της χοντρής μι που αν την κοπανίσεις ανεβαίνει στην αρχή ο τόνος της.. ;)

 

 

Εεεε!!! όταν μιλάει ο έμπειρος να ακούτε!!  8) 8) 8)

 

 

(τις ντομάτες σε λίγο!!) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα tip και απο μενα, οταν κουρδιζουμε, δεν ακουμπαμε ποτε τα κλειδια γιατι επηρεαζεται το pitch της χορδης.

 

Ακριβώς!! και ούτε κρεμάμε το χέρι στο headstock γιατί βαριόμαστε να βρίσκουμε πάλι το κλειδί..

 

Επίσης όταν κουρδίζεις με ανοιχτές χορδές κοίτα να τις χτυπάς αρκετά σιγά για να μην συμβαίνει αυτό το φαινόμενο της χοντρής μι που αν την κοπανίσεις ανεβαίνει στην αρχή ο τόνος της.. ;)

 

 

Εεεε!!! όταν μιλάει ο έμπειρος να ακούτε!!  8) 8) 8)

 

 

(τις ντομάτες σε λίγο!!) :P

 

 

 

χαλασαμε τοσο μελανι!!!! αν ειχες απαντησει πιο γρηγορα θα χαν λυθει ολα τα προβληματα!!!!!!!! ;D ;D 8) 8)

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου