Προς το περιεχόμενο

MIDI Patch Bay ?


Saitek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι υπάρχει. Δεν είναι διαδεδομένο με το όνομα patch-bay αλλά MIDI-merger. Λογικά θα θες ένα matrix με τη βοήθεια του οποίου να στέλνεις MIDI εδώ κι εκεί. Το καλύτερο, απ' όσο γνωρίζω, είναι αυτό:

 

http://www.motu.com/products/midi/mtpav_usb/

 

Διάβασε τα τεχνικά χαρακτηριστικά και την περιγραφή του προϊόντος για να δεις αν ανταποκρίνεται σε αυτό που θες να κάνεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πλήκτρα/racks κλπ τα οποία θέλω να τα συνδέσω πάνω στο "midi patchbay", έτσι όποτε ας πούμε θέλω, να συνδέσω το πλήκτρο ή το PC με ένα rack να το κάνω γρήγορα. Το merger που λες κάνει αυτή την δουλειά; απόσο διάβασα νομίζω πως πέρνει 1 midi κανάλι και τo στέλνει σε όλα τα άλλα που έχεις πάνω ταυτόχρονα. Btw η τιμή του motu τσουρουφλάει λίγο  :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πλήκτρα/racks κλπ τα οποία θέλω να τα συνδέσω πάνω στο "midi patchbay", έτσι όποτε ας πούμε θέλω, να συνδέσω το πλήκτρο ή το PC με ένα rack να το κάνω γρήγορα. Το merger που λες κάνει αυτή την δουλειά; απόσο διάβασα νομίζω πως πέρνει 1 midi κανάλι και τo στέλνει σε όλα τα άλλα που έχεις πάνω ταυτόχρονα. Btw η τιμή του motu τσουρουφλάει λίγο  :P :P

 

Με ένα τέτοιο MIDI interface, σαν αυτό που ανέφερα, συνδέεις μέχρι και 8 συσκευές MIDI με τον υπολογιστή. Η δρομολόγηση των σημάτων γίνεται κατά κύριο λόγο μέσα από τον υπολογιστή, και κατά δεύτερο λόγο από το μηχάνημα αυτό καθ' αυτό. Αυτό σημαίνει ότι μπορείς να σώσεις διάφορα presets, τα οποία στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι MIDI configurations, π.χ. σε ένα τραγούδι θες το κλαβιέ να παίζει ένα συγκεκριμένο ήχο ενός rack σε συγκεκριμένο MIDI κανάλι, ενώ σε ένα άλλο θες το ίδιο κλαβιέ να ελέγχει κάτι άλλο κ.ο.κ.

 

Το συγκεκριμένο interface συνδέεται στον υπολογιστή με USB. Απο κει και ύστερα, μέσω του driver, φαίνεται στα διάφορα application hosts (Logic, Cubase, Performer κ.λ.π.) και μπορείς να κάνεις την δρομολόγηση των σημάτων και εσωτερικά. Η λέξη "merge" σημαίνει συγχωνεύω, έτσι εδώ θα έχεις συγχώνευση MIDI σημάτων, δηλαδή σήματα από μία ή και περισσότερες συσκευές να πηγαίνουν σε μία ή περισσότερες συσκευές, κατά προτίμηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου