Προς το περιεχόμενο

Τη γνώμη σας για αγορά DI


nikoskor41274

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να μου πείτε μια γνώμη για DI.

Κοιτάω, διαβάζω και παρακολοθώ διάφορα περί καρτών ήχου και κατέληξα

λόγω χαμηλού budget στην M-Audio 24/96

Απο ότι έχω καταλάβει χρείαζομαι και ένα DI για την κιθάρα.

Ένα που έχω δεί είναι το BEHRINGER GI-100 Ultra-DI for Guitar

Και ένα άλλο είναι το M-Audio audio buddy που είναι προενισχυτής για μικρόφωνο και έχει και DI για κιθάρα.

Και σκέφτομαι ότι στο μέλλον που θα θέλω και μικρόφωνο θα με καλύπτει ενώ το GI-100 Ultra-DI for Guitar όχι.Και το κόστος δέν έχει φοβερή διαφορά.

Θέλω τήν γνώμη σας για να πρόχορήσω στήν αγόρα καί της κάρτας και DI.

 

Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλλίτερα είναι να πάρεις μια μικρή κονσολίτσα που θα συνδέσεις με την κάρτα ήχου και έτσι θα έχεις και προενίσχυση για το μικρόφωνο και DI (για όσες έχουν).

Δες αυτήν εδω Soundcraft Compact 4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σκέφτομαι ότι στο μέλλον που θα θέλω και μικρόφωνο θα με καλύπτει ενώ το GI-100 Ultra-DI for Guitar όχι.Και το κόστος δέν έχει φοβερή διαφορά.

Θέλω τήν γνώμη σας για να πρόχορήσω στήν αγόρα καί της κάρτας και DI.

 

 

Σωστό το σκεπτικό σου , ο συνδυασμός 24/96 και audiobuddy είναι μια χαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να μου πείτε μια γνώμη για DI.

Κοιτάω' date=' διαβάζω και παρακολοθώ διάφορα περί καρτών ήχου και κατέληξα

λόγω χαμηλού budget στην [b']M-Audio 24/96[/b]

Απο ότι έχω καταλάβει χρείαζομαι και ένα DI για την κιθάρα.

καλη η ιδεα σου..!..?..!..? 8O

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το Audio Buddy είναι καλλίτερο απο μια κονσόλα ?

 

Την κονσόλα μπορείς να την χρησιμοποιήσεις και για άλλα πράγματα, ενω το Audio Buddy ? Είναι κάτι που δεν ξέρω σχετικά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H soundcraft κάνει 111 ευρώ από thomann, υπάρχουν όμως και αντίστοιχες από behringer με 50 περίπου ευρώ.Τώρα το θέμα είναι η ποιότητα.Τι απο όλα αυτά,audiobuddy,soundcraft mixer,behringer mixer είναι καλύτερο.Το audiobuddy όλο το διαφημίζουνε.Υπάρχει κανείς όμως που να το έχει για να μας πεί από πρώτο χέρι;Το ίδιο ισχύει και για τα mixers,τα έχει κανείς να μας πεί;

Angelos,γιατί προτείνεις την soundcraft κ όχι behringer;Επειδή δεν πας την behringer ή επειδή η soundcraft είναι όντως καλύτερη(δεν το λέω ειρωνικά,πραγματικά ρωτάω);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Angelos' date='γιατί προτείνεις την soundcraft κ όχι behringer;Επειδή δεν πας την behringer ή επειδή η soundcraft είναι όντως καλύτερη(δεν το λέω ειρωνικά,πραγματικά ρωτάω);[/quote']

 

Επειδή η Soundcraft έχει ενσωματωμένο DI και μου αρέσει ο λειτουργικός της σχεδιασμός. Βεβαια αυτό δεν είναι και κανένα σοβαρό πλεονέκτημα, ίσως τελικά να είναι πιο βολικό να έχει κανείς ένα χωριστό DI. Θέμα γούστου είναι ... Πάντως θα προτιμούσα το Compact 10 μοντέλο.

 

Την Behringer την πάω παρα πολύ. Οτι έχω αγοράσει (mixer, DI) δουλεύει μια χαρά και είναι σε πολύ καλή τιμή για την ποιότητα που προσφέρει.

Θα μπορούσε να πάρει και μια Behringer UB1202 ή UB1204PRO και ένα ULTRA-DI DI20 και είναι το ίδιο πράγμα. Οι τιμές στην Ελλάδα είναι πιο φτηνές απο τον Θωμά.

 

Η προσωπική μου εκτίμηση είναι οτι και οι δύο κονσόλες απο ποιότητα είναι το ίδιο, στην τιμή που κινούνται. Επίσης έχω την Audiophile 24/96 και δουλεύει μια χαρά χωρίς προβλήματα, χαμηλό latency και σταθερούς drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτώντας στον Θωμά τα παραπάνω, είδα το peavey pv8 και έχει και το pv6 :)

Είναι ανάλογο με τα behringer k soundcraft που προτάθηκαν;

Με single coils κ noise πώς τα πάνε;

Αν θέλουμε να χει παραπάνω από 3 band eq ανεβαίνει το κόστος πολύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το Audio Buddy είναι καλλίτερο απο μια κονσόλα ?

 

Την κονσόλα μπορείς να την χρησιμοποιήσεις και για άλλα πράγματα, ενω το Audio Buddy ? Είναι κάτι που δεν ξέρω σχετικά ?

Για διάφορους πρακτικούς λόγους :

Ουσιαστικά σταθμίζοντας τις ανάγκες μας σε κανάλια εισόδων αποφασίζουμε αν θα χρησιμοποιήσουμε μίκτη η προενισχυτή.

Στις φτηνές κονσόλες δεν υπάρχει δυνατότητα να γίνει bypass το υποτυπώδες ΕQ τους που ηχητικά είναι κακόηχο και περιορισμένο - άρα πρακτικά άχρηστο - και σαν κύκλωμα προσθέτει θόρυβο. Δεύτερον. Τα aux sends χρησιμοποιούνται σαν recording sends για την κάρτα ήχου και όχι για εφφε. Ο λόγος που γίνεται αυτό είναι γιατί αν χρησιμοποιήσουμε το κανονικό main Bus του μικτη για recording ή θα πρέπει να κάνουμε Mute στα υπόλοιπα κανάλια για να ελαττώσουμε το θόρυβο ή να τα κατεβάζουμε κάθε φορά. Γενικά όλες οι οικονομικές λύσεις έχουν τα μικροπροβλήματά τους. Το audiobuddy επειδή είναι ένας απλός προενισχυτής είναι απαλλαγμένο από περιττά κυκλώματα και έχει το πλεονέκτημα του λιτού signal path σε θέματα θορύβου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι σαν το audio buddy, είναι preamp k DI

αλλά αν θες να επεξεργαστείς το σήμα realtime χρειάζεσαι

ανάλογη κάρτα ήχου, σωστά;

Κατά τα άλλα το audio buddy είναι απλά μια προενίσχυση

που δουλεύει και για κιθάρα, όπως κάποια άλλα που κάνουν

20 ευρώ στα μαγαζιά για ηλεκτρονικά ή κάποια άλλα με λάμπα

που κάνουν 200τόσα ευρώ (δε θέλω να το ισοπεδώσω,

άκρη προσπαθώ να βγάλω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου