Προς το περιεχόμενο

the amazing matsumoku guitars! CLIP!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου ελεγε ενας καλος φιλος οτι εχει μια τετοια κιθαρα les paul ο οποιος μαλιστα εχει και μια ιδιας εποχης gibson πως ειναι ανωτερη ηχητικα και σαν αισθηση η ARIA. Ελεγα ισως ειναι απλα υπερβολες...::)

 

Επεσε σημερα στα χέρια μου τυχαία λοιπον μια παλια γιαπωνεζα ARIA PRO II. Απο την πρώτη στιγμή μου έκανε εντύπωση η ομορφιά της τα ξυλα της, το λουστρο της και η ποιότητα της κατασκευής και του ήχου της. Με εξέπληξαν! Οπως οι περισσότεροι δεν ήξερα πολλα για την φίρμα και αυτά που ήξερα δεν ήταν καλά. Είχα την ιδέα οτι έφτιαχνε φτηνοκιθάρες. Και πράγματι αυτό είναι αλήθεια, ισχύει σήμερα. Τα πράγματα όμως ηταν διαφορετικά παλιά!

Μερικά πράγματα για την ιστορία της φαίνονται στο παρακάτω site:

http://en.wikipedia.org/wiki/Matsumoku

Η κιθάρα είναι πολύ σπάνια και ιδιαίτερη.κατασκευάστηκε απο ένα διάσημο για την ποιότητα της παραγωγής του κατασκευαστή, τον Matsumoku.

το ακριβες δικο μου μοντελο ειναι

ARIA PRO II THOR-SOUND SERIES TS-350

MATSUMOKU

L 770700 made in japan

original custom body pat no......

 

Προκειται για ενα απιστευτο οργανο με ατελειωτο sustain και gibson νοοτροπια ηχου,

ακριβως θα το χαρακτηριζα ως μειξη gibson fender stratotele carvin.

Xρωμα σκουρο καφε. Μιλαμε για αριστη κατασταση ολη η κιθαρα  παρα την 27 ετηα.

Ελαφρυα , εξαιρετικη αισθηση πολυ χοντρο μανικι with elaborate pickup switching

σπλιταρουν δηλαδη οι διπλοι βγαζοντας μια μεσαια θεση τελε!

πραγματικα πολυ 'hot' μαγνητες

Αν εχει καποιος πληροφοριες η ειναι κατοχος θα χαιρομουν να ανταλλασαμε οποψεις, ;)

 

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

πιθανόν να μην γνωρίζεις πως με aria pro II made in japan έπαιζε κάποτε ο malmsteen

οι παλιές aria είναι εφάμιλλες σε ποιότητα με τις παλιές tokai,greco κλπ

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να αναψει λιγο η συζητηση. Απο το εν λογω εργοστασιο,

Washburn Falcon με μαμισιους split μαγνητες dunkan, ημερομηνια παραγωγης 1980, Αγρατζουνιστη, μου την χαρισε συγγενης μου ως οικογενειακο κειμηλιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα μέσα της δεκαετίας του 80 που άρχισα να παίζω ηλεκτρική, ήταν μάλλον συνηθισμένο να πέσεις "μούρη με μούρη" με κάποιο τέτοιο όργανο (Aria) αλλά ως πιτσιρικάδες (και αφού δεν έγραφε πάνω gibson ή fender) τις σνομπάραμε....!!! τόσα ξεραμε....! Έπειτα ήταν και το design αυτών των οργάνων που ξέφευγε απο αυτο που θεωρούσαμε στάνταρ (strat, les paul κλπ) οπότε φάνταζαν σαν "δευτερες"..!!!! Το ίδιο ισχύει και για τις tokai..... αν και θυμάμαι κάποιες tokai που ήταν "οκ" όσον αφορα το τι θεωρούσαμε νορμάλ στο "παραδοσιακό" design, και πάλι μόνο και μόνο που το όνομα "μύριζε" ιαπωνία, αμέσως την θεωρούσαμε "δεύτερη"......

Ειδικά τις aria πάντως, με τίποτα δεν τις γουστάραμε...! ήταν σαν μεταβατικό στάδιο (στην καλύτερη) για αγορά "κανονικής" κιθάρας....!!

Τόσα ξέραμε, τόσα λέγαμε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσα ξέραμε, τόσα λέγαμε.....

..Μέχρι που κάποιος κιθαροφτιάχτης μας άνοιξε τα μάτια.  ;D

Σωστά τα λες Frunobulax, αν και εσύ ξεκίνησες από Ιταλικό όργανο και μετά κατευθείαν Αμερική  ;D

Κυκλοφορούσαν τότε πάντως και κάτι αξιοσέβαστα μοντελάκια Yamaha, Ibanez, Ormond ... κάτι άλλες πορτοκαλί κιθάρες (αεροπλάνο η Marina ;D), κάτι περίεργα ταυράκια που έπαιζαν κατά κοινή παραδοχή καλά.

 

Άποψη μου όμως είναι, ότι δεν σνομπάραμε τις γιαπωνέζες λόγω μούρης και ήχου ... λεφτά δεν είχαμε.

Μια Aria μπορούσες να τη πάρεις με 18Κ, ενώ οτιδήποτε έγραφε Fender επάνω ξεκίναγε από 150Κ (τρελές διαφορές)

Τις Squier όμως, τις είχαμε εντελώς για φτύσιμο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου