Προς το περιεχόμενο

Linux Rec


mrpc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρει κανείς τίποτα για προγράμματα ήχου στο linux?

τι κυκλοφορεί, που μπορεί να βρεθει, κλπ.

Είναι το πιο δυνατό λειτουργικό, αν υπήρχε κάτι δυνατό θα έκανε θαύματα.

www.pramnos.net

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

κάτι βρήκα αλλά είναι πολύ δύσχρηστα και με περιορισμένες δυνατότητες... Μην το πολυψάχνεις αν έχεις κάτι καλύτερο να κάνεις... Λυπάμαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου σε παρακαλώ τι έχεις βρει, με ενδιαφέρει. Δεν με νοιάζει η ευχρηστία. Πειραματισμούς θέλω να κάνω.

Σκέφτομαι να ανοίξω ένα site (στα Αγγλικά) για να κάνουμε ένα project για ένα πρόγραμμα στο linux. (προγραμματιστής είμαι, περίπου δηλαδή)

www.pramnos.net

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το LinuxFormat του Δεκεμβρίου (τευχος 48 ) είχε ενα συγκριτικό αφιέρωμα σε Sequencers για Linux. Συνοπτικά αναφέρω τις αξιολογήσεις

 

 

  • Brahms (Simple aRts-based MIDI application) 6/10

  • MusE (Qt-based music editor - audio/midi sequencer) 7/10

  • Rosegarden4 (The closest thing to Cubase for Linux) 8/10

  • Jazz++ (audio/midi sequencer) 6/10

  • Anthem (audio/midi sequencer) 4/10

 

Aπό ότι είδα στο site του www.linuxformat.co.uk δεν είχαν ανεβάσει ακόμη το άρθρο online. Επίσης τσέκαρε το φορουμ του προαναφερθέντος site - υπάρχουν μερικά ενδιαφέροντα post.

 

Μια ενδιαφέρουσα επιλογή είναι να προσπαθήσεις να τρέξεις Windows προγράμματα κάτω από το WINE (http://www.winehq.org/). Αυτό προυποθέτει εγκατάσταση του ALSA API, RW permissions σε όλα τα devices (/dev/snd/*) και πείραγμα του ~/.wine/config (configuration file του WINE) για να χρησιμοποιεί το ALSA. Με αυτό τον τρόπο ειχε καταφέρει καποιος να τρέξει κανονικότατα το Sibelius, Cakewalk, Soundforge, κ.α.

 

Επίσης ένα καλό link είναι το http://linux-sound.org/

 

Κάτι άλλο που θα μπορούσες να δεις είναι το Planet CCRMA. Παραθέτω

Quote από το forum toυ linuxformat:

 

Planet CCRMA (CCRMA is pronounced ``karma'') at Home is a collection of rpms (RPM stands for RedHat Package Manager) that you can add to a computer running RedHat 7.3, 8.0, 9 or Fedora Core 1 to transform it into an audio workstation with a low-latency kernel, current ALSA audio drivers and a nice set of music, midi, audio and video applications. It replicates most of the Linux environment we have been using for years here at CCRMA for our daily work in audio and computer music production and research. Planet CCRMA is easy to install and maintain, it can be installed and upgraded over the network from the Planet CCRMA apt repository or its mirrors, or from cdroms you can download from this site.

 

 

ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ! και δώσε κανενα feedback με τα αποτελέσματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Εγώ χρησημοποιώ το rosegarden για ήχο και ώς sequencer και το noteedit για να γράφω παρτιτούρα γιατί είναι πιο ωολικό από το score editor τοθ rosegarden.

 

Και για μουσική χρησημοποιώ μόνο Linux όπως και για τις υπόλοιπες χρήσεις.

 

Οποιος θέλει πληροφορίες είμαι ανοικτός σε ερωτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου