Προς το περιεχόμενο

Shoes off nazis


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταγγελω!

 

Μετα απο ενα περιστατικο που μου συνεβη (καλεσμενος σε ενα σπιτι, η οικοδεσποινα πολυ ευγενικα αλλα με βλεμα που δεν σηκωνει αντιρρηση μας υποχρεωνει να αποθεσουμε παπουτσια στην εξωπορτα πριν εισελθουμε), ξεκινησε μια μεγαλη κουβεντα με την παρεα (και στο noiz box και ψαξιμο στο internet για τους shoes off nazis οπως χιουμοριστικα τους αποκαλουν).

 

Το θεμα μου δεν ειναι να διευκρινησω αν εχει δικαιο η αδικο να σε θεωρει καποιος βρωμιαρη με το που σε βλεπει στην πορτα και να θελει να βγαλεις τα παπουτσια σου (οχι σε περιοδο λασποβροχων, χιονιου, πατημα σκυλο-κακακιων κλπ Εννοειται οτι σε τετοιες περιπτωσεις κανεις δεν θα σχολιασει την απαιτηση) για να μην λερωσεις το χαλι η το μαρμαρο του για να μην τα πλενει μετα η αν σιχαινεται τα σαλια σου και θελει να φας σε πλαστικο πιατακι να μην το πλενει μετα η να σου ζητα να πινεις κατευθειαν απο την βρυση για να μην λερωνεις τα ποτηρια η να σου εξηγει οτι πρεπει να κανεις την αναγκη σου εξω στον κηπο σαν το σκυλι για να μην του λερωνεις την τουαλετα που μολις αγορασε και δεν θελει να καθαριζει συνεχεια.

 

Δεχομαι οτι ο καθενας εχει τις ιδιοτροπιες του και οτι ο κοπος του, χρηματα αγορας χαλιου (δοσεις κλπ), φοβοι υγιεινης και το γεγονος οτι ειναι οικοδεσποτης του δινουν το δικαιωμα (αν και πολλοι πιστευουν οτι ο οικοδεσποτης τιθεται υπο των καλεσμενων και οχι το αναποδο) να θετει ο,τι κανονα του ερθει και να απαιτει να σεβεται ο καθενας τους κανονες του σπιτιου του.

 

Μια ειναι η απορια.

ΧΑΘΗΚΕ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΠΕΙΣ ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΡΕ ΜΑΓΚΑ ΟΤΑΝ ΜΑΣ ΚΑΛΕΙΣ?

Αφου ρε Χριστιανε, καλως η κακως ο κανονας σου δεν συνηθιζεται. Ειναι μειοψηφικος. Γιατι θεωρεις δεδομενο οτι τον ξερουμε και τον ακολουθουμε ολοι? Να ζουσαμε στην Ιαπωνια και να ειμασταν Ιαπωνες να δεχθω οτι το θεωρουμε γνωστο.

 

Δεν θες να σου καπνιζουν στο σπιτι και τους καλεις? Που να το ξερουν απο πριν. Πες στο τηλεφωνο, ευγενικα και ωραια "ξερετε, μεσα στο σπιτι δεν καπνιζουμε, ουτε μπαλκονι ουτε πουθενα". Να βαλουμε 5-10 επιθεματα, τσιροτα, καραμελες νικοτινης μπας και αντεξουμε...

 

Δεν θες να σου λερωνουν το χαλι. Πες τους το απο πριν "Εμεις βγαζουμε παπουτσια. Ειναι θεμα υγιεινης και καθαριοτητας. Ξοδευτηκαμε χοντρα για να το αποκτησουμε. Η δρυς χαραζεται και για να την βαλουμε πουλησαμε ενα οικοπεδο. Ανυσηχουμε για το παιδι που κατα τα αλλα σερνεται ολη μερα στο προαυλιο του σχολειου και στο γηπεδο, πλατεια, με τα μουτρα να μην τυχει και πατησει ξενο ποδι στο χαλι μας και μας το κολλησει τιποτα". Να το ξερουμε. Να μην φορεσουμε τις τρυπιες μας τις καλτσες. Να φερουμε ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ ΠΑΝΤΟΦΛΕΣ (και οχι των ξενων αυτες με τους μυκητες ολων των παλιων καλεσμενων που μπορει να εχεις). Να μην περπαταμε ξυπολητοι στο χαλι που ξερασε το βρεφος σας πριν 2 μερες. Να εχουν κοψει οι κοπελες τα νυχια τους. Να ασφαλισουν για κλοπη τις γοβες των 300 ευρω που αφηνουν στις σκαλες της πολυκατοικιας  ολο το βραδυ δωρο στον καθε περαστικο. Να βαλω δυο τονους ταλκ, αποσμητικο γιατι μπορει τα ποδια μου να ιδρωνουν ευκολα και να μην θελω να ξεφτιλιστω (δεν χρειαζεται να μαθει ολος ο κοσμος την ταχυτητα εφιδρωσης της πατουσας μου).

 

Δεν θες κρεας; Ενημερωσε απο πριν "Θα φαμε μονο σογια. Σογια μπιφτεκι, σογια σαλατα, σογια σως, σογια ποτο". Να το ξερουμε να τσιμπησουμε ενα σουβλακι.

 

Σιχαινεσαι τα σαλια μας; Πες το μας "Ελατε αλλα θα πινετε σε πλαστικα, θα φατε σε χαρτινα, γιατι δεν θελουμε να πλενουμε, ειναι ζητημα υγιεινης"

 

Ενημερωσε ρε ανθρωπε, μπορει να μην μας ενδιαφερει η προσκληση. Να προτιμαμε να σας δουμε σε μια ταβερνα, σε ενα μπαρ, οπου θα μπορουμε και εμεις να φοραμε τα παπουτσακια μας και εσεις αν θελετε βγαλτε τα στην πορτα (φανταζομαι αφου ξερετε οτι τα παπουτσια ειναι φορεις μικροβιων δεν θελετε να γεμισετε μικροβια το μπαρ ε?) να ειμαστε ολοι χαρουμενοι. Η μπορει να ερθουμε προετοιμασμενοι, με τις παντοφλες μας, τα πιατα μας, τα ποτηρια μας, τα σουβλακια μας, την χημικη τουαλετα μας να μην σας λερωσουμε καθολου....

 

Πχ αυριο μεθαυριο θα πουλησω μια κιθαρα. Να το γραψω στην αγγελια να προετοιμασω τους ενδιαφερομενους: "Δεκτες δοκιμες στο χωρο μου. Οχι τουαλετα. Οχι παπουτσια. Μονο μπιφτεκι σογια στους ενδιαφερομενους. Νερο απο την βρυση με την χουφτα η να φερετε δικα σας μπουκαλακια. Προσεχουμε την υγιεινη μας. Strictly shoes off house. Τιμη κιθαρας 730 Euro". Μπορει ο αλλος να μην ενδιαφερεται αν ξερει τι τον περιμενει ...

 

Εισαι εταιρεια? Πες ΠΡΙΝ ΜΕ ΠΡΟΣΛΑΒΕΙΣ οτι εδω βγαζουμε τα παντελονια μας γιατι τα βακτηρια μεταφερονται απο καρεκλα σε καρεκλα και φοραμε πλαστικες ολοσωμες σακουλες. Η οτι πληκτρολογουμε με γαντια γιατι τα πληκτρολογια ειναι μεγαλοι φορεις μικροβιων. Να το ξερουμε τι μας περιμενει, οχι να το μαθουμε στην πορτα, τελευταια στιγμη...

 

Θελεις να βγαζω οταν εισερχομαι στο αυτοκινητο σου τα παπουτσια μου για να μην λερωνω τα ακριβα πατακια σου? Αναφερε την μικρη αυτη λεπτομερεια πριν προσφερθεις να μου πεις "να παμε με ενα αμαξι, το δικο μου".

 

Θελεις να κλεινουμε τα κινητα μας οταν μπαινουμε σπιτι σου γιατι οι ηλεκτρομαγνητικες παρεμβολες προκαλουν κατι? Γιατι δεν μπορεις τον ηχο. Ενημερωσε. Δεν ειναι κακο. Και τα θεατρα εχουν μια ταμπελιτσα. Στειλε ενα mail "παιδια οταν ερθετε αφηστε τα κινητα σπιτι σας, διαβασα μια ιατρικη μελετη οτι κανουν ζημια και δεν τα δεχομαστε".

 

(Ξερω οτι με τετοιο αρθρο οι ελπιδες μου για καρμα πανε περιπατο, αλλα θα θυσιαστω για το κοινο καλο)

 

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ενα +1 θα στο εδινα παντως.....ακουγεται σα να περασες δυσκολες ωρες μαν ;D

 

Φιλε, δεν θα ξαναειμαι ποτε ο ιδιος μετα απο αυτο. Στο τσακ δεν μας βαρεσαν και με λαστιχο με πιεση (πλυστικο μηχανημα Κερτσερ, τα κιτρινα)

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ενα +1 θα στο εδινα παντως.....ακουγεται σα να περασες δυσκολες ωρες μαν ;D

 

Φιλε, δεν θα ξαναειμαι ποτε ο ιδιος μετα απο αυτο. Στο τσακ δεν μας βαρεσαν και με λαστιχο με πιεση (πλυστικο μηχανημα Κερτσερ, τα κιτρινα)

 

επρεπε να παρεις ρολο προβοκατορα...αφου με θεωρεις βρωμιαρη θα μπω στο ρολο:κλανιες,ρεψιματα,σκαλισμα μυτης και αλλα χαριτωμενα.... ;D

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ενα +1 θα στο εδινα παντως.....ακουγεται σα να περασες δυσκολες ωρες μαν ;D

 

Φιλε, δεν θα ξαναειμαι ποτε ο ιδιος μετα απο αυτο. Στο τσακ δεν μας βαρεσαν και με λαστιχο με πιεση (πλυστικο μηχανημα Κερτσερ, τα κιτρινα)

 

επρεπε να παρεις ρολο προβοκατορα...αφου με θεωρεις βρωμιαρη θα μπω στο ρολο:κλανιες,ρεψιματα,σκαλισμα μυτης και αλλα χαριτωμενα.... ;D

Οχι ρε δεν εχω προβλημα με το τι κανονες θετει ο καθενας στο σπιτι του, ουτε με το αν πρεπει να τους σεβαστω οταν τον επισκεπτομαι στην εδρα του. Εχω προβλημα με το οτι εχει εναν περιεργο κανονα κρυμμενο στο υπογειο του και δεν τον λεει ... καθεται στο σαλονι του πραος και περιμενει να φτασεις ... και τοτε χτυπαει ... που δεν μπορεις να κανεις και πολλα (κυριως γιατι εσυ εννοεις να παιζεις με το σαβουαρ βιβρ=on και δεν θελεις να κανεις θεμα τυπου: οι παντοφλες που μου δινετε ειναι απολυμασμενες? το χαλι που θα παταω ξυπολητος ποτε το καθαρισατε? κλεβουν εδω στην πολυκατοικια εξω που αφηνω τα παπουτσια, θα με αποζημιωσετε αν συμβει?)

 

for the record: Εχω απειρο ρεσπεκτ αν αυτος που δεν θελει παπουτσια γιατι ειναι φορεις μικροβιων  βγαζει και τα δικα του απο μονος του οταν επισκεπτεται αλλα μερη, σπιτια, εταιριες ακομα και αν οι αλλοι επιμενουν οτι δεν τρεχει τιποτα. Γιατι λογικα και τα δικα του παπουτσια μολυνουν και δεν το θελει αυτο.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοειται ρε συ... :)κι εγω στην αρχη οταν διαβαζα το ποστ σου λεω που κολλησε ο ανθρωπος αλλα ετσι οπως το περιγραφεις ακουγεται οτι η λεξη υπερβολη σε εκεινο το σπιτι χρησιμοποιουταν ελαχιστα ωστε να ειναι γνωστη η εννοια της.... :)

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κάτι αρκετά συνηθισμένο σε άλλες χώρες, ιδιαίτερα σε αυτές που αφθονεί το χιόνι και η λάσπη. Θεωρείται κλασσικός τρόπος για να κρατάς καθαρό το σπίτι, εξαρτάται βέβαια και από την κουλτούρα του κάθε νοικοκυριού, και έτσι δείχνεις ότι σέβεσαι τη νοικουρά που σε φιλοξενεί.

 

Επίσης είναι και μια ώθηση να πλένεις τα πόδια σου, και να μη φοράς πλαστικά παπούτσια και τρύπιες κάλτσες.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κάτι αρκετά συνηθισμένο σε άλλες χώρες, ιδιαίτερα σε αυτές που αφθονεί το χιόνι και η λάσπη. Θεωρείται κλασσικός τρόπος για να κρατάς καθαρό το σπίτι, εξαρτάται βέβαια και από την κουλτούρα του κάθε νοικοκυριού, και έτσι δείχνεις ότι σέβεσαι τη νοικουρά που σε φιλοξενεί.

 

Επίσης είναι και μια ώθηση να πλένεις τα πόδια σου, και να μη φοράς πλαστικά παπούτσια και τρύπιες κάλτσες.

 

Και τα ποδια σου να πλενεις συχνα και τα χαλια σου και τις παντοφλες που κερνας και το πατωμα και τα πιατα κλπ...

 

Δεν διαφωνω σε τιποτα...

 

Γιαυτο αλλωστε με εντονα γραμματα διευκρινισα: οτι

α) δεν ειμαι Ιαπωνας ωστε να το θεωρω συνηθες

β) δεν εχει χιονι και λασπη ωστε να το αναμενω

γ) δεν εχω προβλημα να το αποδεχτω ουτως η αλλως καθοτι γουστο του και τσιφλικι του του καθενος

 

αλλα

 

ΧΑΘΗΚΕ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΝΑ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΕΙΣ ΡΕ ΜΑΓΚΑ

 

αφου ο κανονας σου δεν ειναι συνηθισμενος στα μερη μας?

 

Εγω ας πουμε ειμαι κολλημενος με την ανακυκλωση και την κομποστοποιηση. Αρρωσταινω αν βλεπω πλαστικο η χορτα στα σκουπιδια. Μαγκια μου και ιδιοτροπια μου. Αν ομως εκει που εχουν φαει οι καλεσμενοι ξαφνικα τους υποχρεωσω να παιξουν τους κανονες μου "ξεκαθαριζουμε τα πιατα διαχωριζοντας τα μαρουλακια της σαλατας απο τα αλλα φαγητα και τα πεταμε σε ξεχωριστο καδο στον κηπο" δεν ειναι λιγο ... καπως?

 

Δεν κρινω αν ειναι καλη η οχι η κομποστοποιηση. Καλη και χρησιμη ειναι και ακολουθωντας την δειχνεις οτι σεβεσαι τους συνανθρωπους σου και σωζεις και τον πλανητη ταυτοχρονα.

 

Απλα δεν θα μπορουσα να τους πω στο τηλεφωνο οτι ειμαι λιγο κουκουρουκου και το γευμα που σας καλω θα καταληξει να παιζουμε τους ρακοσυλλεκτες χορτων?

 

 

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν είχαν έθιμο-συνήθεια να χμ#%^# τους καλεσμένους έπρεπε να "κάτσεις"???

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν είχαν έθιμο-συνήθεια να χμ#%^# τους καλεσμένους έπρεπε να "κάτσεις"???

 

Και οι Εσκιμωοι εχω ακουσει οτι δινουν την γυναικα τους ως ενδειξη φιλοξενιας.

 

Επειδη λοιπον συνηθιζεται εκει και τυχαινει να μην εχεις ψυχολογικα προετοιμαστει, να μην εχεις πλυθει, να εισαι παντρεμενος και να πας επισκεψη με την γυναικα σου η να μην γουσταρεις ρε αδερφε Εσκιμωες, ειναι παραλογο να ζητησεις απο τον φιλο Εσκιμωο σου "αν αγορι μου εχεις τιποτα περιεργες συνηθειες πριν ερθω σπιτι σου δεν μου κανεις ενα briefing"?

 

Πρεπει με το ζορι τωρα που φτασαμε να αυτονουμε την Εσκιμωα?

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου