Προς το περιεχόμενο

Τα σχολια σας για αυτον τον αυτοσχεδιασμο


marooned

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ηθελα τα σχολια σας προς βελτιωση μου (γιατι ρωτωντας πας στην πολη) για αυτον τον αυτοσχεδιασμο.

 

Second Take , Κιθαρα->Καρτα->Amplitube

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τελευταία έχω αναπτύξει την ενοχλητική συνήθεια να "πειράζω" ηχητικά τα κλιπς των άλλων... ;D

 

Φίλε marooned ούτε εσύ την γλύτωσες.... ;) :D

 

Για να πειράξω κάτι όμως πρέπει να μου αρέσει αρχικά...;)

Αυτό που μου αρέσει σε σένα φίλε marooned είναι οτι το παίξιμο σου δεν προσπαθεί να υπηρετήσει κάποιο συγκεκριμένο μουσικό style...(τουλάχιστον αυτή την αίσθηση μου δίνει εμένα)...

 

Όχι βέβαια ότι αν κάποιος είναι "ταγμένος" κάπου είναι κακό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια το πας. Πιστευω οτι θα μπορουσες να προσεξεις λιγο περισσοτερο το groove σου, δηλαδη να εχεις rhythm καλο στις φρασεις σου.

Thanks αυτο με τα ρυθμικα μου το λενε ολοι αλλα δεν εχω καταφερει να το διορθωσω ακομα  :( :(

Τώρα τελευταία έχω αναπτύξει την ενοχλητική συνήθεια να "πειράζω" ηχητικά τα κλιπς των άλλων... ;D

 

Φίλε marooned ούτε εσύ την γλύτωσες.... ;) :D

 

Για να πειράξω κάτι όμως πρέπει να μου αρέσει αρχικά...;)

Αυτό που μου αρέσει σε σένα φίλε marooned είναι οτι το παίξιμο σου δεν προσπαθεί να υπηρετήσει κάποιο συγκεκριμένο μουσικό style...(τουλάχιστον αυτή την αίσθηση μου δίνει εμένα)...

 

Όχι βέβαια ότι αν κάποιος είναι "ταγμένος" κάπου είναι κακό...

longshadow ευχαριστω για το πειραγμα , αλλα μηπως να μου ελεγες τι ακριβως εκανες για  να μαθαινουμε κιολας ? Αυτο που καταλαβα ειναι οτι ο ηχος καθαρισε αρκετα  (EQ?) και δυναμωσε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου αρεσε αρκετα σαν κοματι!

ωραιες εναλαγες συγχορδιων!

το βαθος κ τα πριμα τις κι8αρας δεν μου αρεσαν τοσο(μουν θυμησαν κατι παλιες ηχογραφησεις hendrix παντως :P )

γενικα εισαι σε καλο δρομμο λιγο να κοιταξεις τα Bends σου κ Frazing σου κ εισαι οκ!

επισης οπως ειπε κ ο Long

Αυτό που μου αρέσει σε σένα φίλε marooned είναι οτι το παίξιμο σου δεν προσπαθεί να υπηρετήσει κάποιο συγκεκριμένο μουσικό style...

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

longshadow ευχαριστω για το πειραγμα , αλλα μηπως να μου ελεγες τι ακριβως εκανες για  να μαθαινουμε κιολας ? Αυτο που καταλαβα ειναι οτι ο ηχος καθαρισε αρκετα  (EQ?) και δυναμωσε .

Απλά αρχικά έψαξα να βρώ ποιές συχνότητες μέσα στο κομμάτι δεν μου ακούγονται τόσο καλά, μου βγάζουν δηλαδή μια αρνητική ενέργεια και έκανα το ανάλογο cut.

(Αν θυμάμαι καλά έκανα ένα cut γύρω στα 200hz κι άλλο ένα γύρω στα 3000hz)

Μετά έδωσα κι άλλες "άκρες" μπουστάροντας λίγο στα 60hz και 10000hz και στο τέλος έβαλα κι ένα λιμιτερ προσέχοντας όμως να μην "σκίσω" τελείως το κομμάτι και δεν υπάρχουν καθόλου δυναμικές...

 

Επειδή όμως δεν είμαι "επαγγελματίας" στον τομέα αυτό, το κομμάτι μπορεί να έγινε και χειρότερο για τα αυτιά κάποιου έμπειρου τεχνικού ήχου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου αρεσε αρκετα σαν κοματι!

ωραιες εναλαγες συγχορδιων!

το βαθος κ τα πριμα τις κι8αρας δεν μου αρεσαν τοσο(μουν θυμησαν κατι παλιες ηχογραφησεις hendrix παντως :P )

γενικα εισαι σε καλο δρομμο λιγο να κοιταξεις τα Bends σου κ Frazing σου κ εισαι οκ!

επισης οπως ειπε κ ο Long

Αυτό που μου αρέσει σε σένα φίλε marooned είναι οτι το παίξιμο σου δεν προσπαθεί να υπηρετήσει κάποιο συγκεκριμένο μουσικό style...

 

Thanks bluezlick , αλλα τις συγχορδιες δεν τις εγραψα εγω :P ειναι απο backing track (αν το θελει κανενας το ανεβαζω) , εκτος αν λες αυτες στην αρχη (αν και δεν νομιζω).

longshadow ευχαριστω για το πειραγμα , αλλα μηπως να μου ελεγες τι ακριβως εκανες για  να μαθαινουμε κιολας ? Αυτο που καταλαβα ειναι οτι ο ηχος καθαρισε αρκετα  (EQ?) και δυναμωσε .

Απλά αρχικά έψαξα να βρώ ποιές συχνότητες μέσα στο κομμάτι δεν μου ακούγονται τόσο καλά, μου βγάζουν δηλαδή μια αρνητική ενέργεια και έκανα το ανάλογο cut.

(Αν θυμάμαι καλά έκανα ένα cut γύρω στα 200hz κι άλλο ένα γύρω στα 3000hz)

Μετά έδωσα κι άλλες "άκρες" μπουστάροντας λίγο στα 60hz και 10000hz και στο τέλος έβαλα κι ένα λιμιτερ προσέχοντας όμως να μην "σκίσω" τελείως το κομμάτι και δεν υπάρχουν καθόλου δυναμικές...

 

Επειδή όμως δεν είμαι "επαγγελματίας" στον τομέα αυτό, το κομμάτι μπορεί να έγινε και χειρότερο για τα αυτιά κάποιου έμπειρου τεχνικού ήχου...

Δεν ξερω τι θα πει ο επαγελματιας εμενα παντως μαρεσε που καθαρισε το κομματι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο παίξιμο και κυρίως το συνολικό ηχητικό-αισθητικό αποτέλεσμα που εισπράτει ο ακροατής από το καμμάτι σου.

Αν θέλεις ανέβασε το backing να κάνουμε και άλλοι τις δοκιμές μας και τι patch χρησιμοποιείς για το ήχο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου