Προς το περιεχόμενο

Πετάλια και εφφέ για μπάσο


teousis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους και καλό υπόλοιπο καλοκαιριού.

 

Βάσει του τίτλου και για να ανοίγω αυτό το topic, προφανώς και με τρώει ο πισινός μου να ξοδέψω χρήμα.

Μέχρι σήμερα είμαι μπασίστας "plug and play"...δηλ. καρφί στον ενισχυτή και δώσε. Όμως αποφάσισα πλέον να πειραματιστώ λίγο παραπάνω με τον ήχο μου και γενικά να το πάω λίγο παραπέρα και να γνωρίσω και άλλα πράγματα.

 

Αν και ήμουν αποφασισμένος να κινηθώ "τεμπέλικα" σε μονάδα πολυεφέ και να ξενοιάσω υποτίθεται απο πολλά καλώδια και μπερδεμένες καταστάσεις, ωστόσο οι ποιοτικές υποτίθεται πεταλιέρες για μπάσο της προηγούμενης δεκαετίας (Boss GT-10B / Line 6 Bass XT) είναι πλέον discontinued και αυτά που προσφέρονται σαν πολυεφέ δεν είναι και τόσο ποιοτικά. Βασικά είναι απαίσια θα έλεγα.

 

Τελικά έχω καταλήξει πως η μόνη μου λύση είναι ο "αναλογικός" όσο γίνεται ήχος και τα πεταλάκια γενικότερα. Ωστόσο, τυγχάνω αδαής με το θέμα, επειδή δεν χρειάστηκε να ψαχτώ ποτέ και ο λόγος που σήμερα γίνομαι κουραστικός σε ένα θέμα που θεωρητικά πρέπει να έχει απαντηθεί εκατοντάδες ίσως φορές, είναι το ότι δεν ξέρω που να ψαχτώ, τι να διαβάσω, τι είναι αληθές και τι όχι και βεβαίως τι είναι ενδεδειγμένο, όσο υποκειμενικά

και αν κινούνται αυτά τα πράγματα.

 

Ο μέχρι τώρα εξοπλισμός μου απαρτίζεται από τα εξής:

1.) Bass: MusicMan Classic Stingray 4

2.) Amp: MarkBass Little Mark 800Watt

3.) Cabinet: MarkBass Standard 4x10" (800Watt στα 4Ohm)

4.) Power Conditioner: Furman PL-8 CE

5.) Tuner: Korg Pitchblack Pro RackTuner

 

Τα εφέ που θέλω να προσθέσω στον ήχο μου είναι κατά κύριο λόγο τα εξής:

1.) Compressor

2.) Chorus

3.) Reverb

4.) Octaver

5.) Envelope Filter

6.) Overdrive / Fuzz

7.) Synthesizer

 

Επαναλαμβάνω πως είμαι τελείως άσχετος και μερικές απο τις ερωτήσεις μου ίσως να ακουστούν χαζές.

 

Οι ερωτήσεις μου λοιπόν είναι οι εξής:

1.) Μπορείτε παρακαλώ να μου προτείνετε κορυφαία ποιοτικά πετάλια για το κάθε είδος ζητούμενου εφέ;

Υποκειμενική ερώτηση αλλά στα πάντα υπάρχουν τα ποιοτικά και τα λιγότερο ποιοτικά...τα καλά και τα λιγότερο καλά.

2.) Αν και είναι υποκειμενικό, σε σχέση με τα άνω εφέ, ποιά είναι η ενδεδειγμένη σειρά τοποθέτησης στην αλυσίδα; Υπάρχει κανόνας;

3.) Υπάρχει κανόνας για το τι είδους καλώδια πρέπει να χρησιμοποιηθούν; Εννοώ απο άποψη ποιότητας και είδους.

4.) Με 7 πετάλια στο σύνολο (ακόμα και αν είναι όλα true by-pass)...αλλοιώνεται το σήμα σε ποιότητα και ένταση; Ή πλέον η τωρινή τεχνολογία το έχει ξεπεράσει αυτό το θέμα;

Αυτός είναι ο μεγαλύτερος φόβος μου στην επιλογή για πετάλια εν συγκρίση με μια πεταλιέρα.

5.) Όλο αυτό το πράγμα πως τροφοδοτείται; Σίγουρα δεν προτίθεμαι να χρησιμοποιώ μπαταρίες και σίγουρα δεν προτίθεμαι να έχω τροφοδοτικό για το κάθε ένα πετάλι; Το MXR DC BRICK Power Supply κάνει για αυτή τη δουλειά; Και πάλι, ακόμα και να ενδείκνυται κάτι τέτοιο, τι είδους καλώδιο τροφοδοσίας χρειάζεται απο το κάθε πετάλι στην κάθε θύρα του Brick;

 

Συγνώμη αν κάποια απο τις ερωτήσεις ίσως να μην είναι δοσμένη σωστά.

Για αρχή πιστεύω πως αυτές οι 5 ερωτήσεις είναι ήδη υπεραρκετές.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους προθυμοποιηθούν να με διαφωτίσουν.

 

Φαντάζομαι πως το ιδανικό ώστε να καταλάβω και εγώ και άλλοι που μπορεί να έχουν

τις ίδιες απορίες με εμένα, δεν είναι να ειπεσέλθουμε σε ατελείωτα επιστημονικά δοκίμια

ή προσωπικές αντιπαραθέσεις. Όλες οι απόψεις δεκτές και σεβαστές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη κι εγω περασα απο αυτη την φαση σου δειχνω που ειχα καταληξει απο αναλογικα πεταλακια για το μπασο μου. Το ακριβοτερο που ειχα πανω ηταν το Overdrive, ενα καταπληκτικο Rodenberg... Το φτηνοτερο ηταν το Fuzz της Danelectro. Πανω κατω ειχα αυτα που θες κι εσυ. Αλλα μετα απο κανα χρονο ξαναγυρισα στο καρφι στον ενισχυτη. Μια πολυ καλη λυση πεταλιερας παντως κι ας μην σου γεμιζει το ματι ειναι η Zoom B3. Πολυ κοντα σε αναλογικο ηχο και μικρη και φτηνη!

601039_3859207094391_1857255423_n.jpg.a7667aee1247f352cc1d692a003449cd.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας έβαλες φωτιές βραδιάτικα...

 

Λοιπόν πάμε να τα δούμε ένα ένα:

 

1)Ποιοτικά πετάλια:

 

1)Compressor: http://www.ovnilab.com/reviews/toppicks.shtml --> ο άνθρωπος είναι επιστήμονας του compression και σου δίνει κάποιες επιλογές. Διάβασε όλο το site, θα τα μάθεις όλα για το compression, για τα καλώδια και την σημασία τους, και άλλα πολλά ενδιαφέροντα.

2)Chorus: Tech21 Bass Chorus (ακριβούτσικη λύση) ή TC Electronic Corona Chorus (πιο φτηνή)

3)Reverb: Tc Electronic Hall of Fame αξιοπρεπέστατο για την τιμή του με πολλά options... δουλεύει εξαιρετικά και στο μπάσο. Υπάρχουν και πιο ολοκληρωμένα (βλέπε την σειρά των Strymon) αλλά πρεπεί η τσέπη σου να είναι φουσκωμένη. Άλλη σχετικά φτηνή λύση το Dynaverb της EBS.

4)Octaver: δεν έχω εμπειρία με το έφε και δεν μπορώ να προτείνω κάτι.

5)Envelope Filter: MXR Bass Envelope Filter απλά κλασικό.

6)Overdrive / Fuzz: όλες οι εταιρίες έχουν βγάλει και απο ένα... δύσκολη η επιλογή. Παρότι δεν είμαι πολύ της βρώμας, εξαιρετικές κρητικές έχει πάρει το Darkglass B3K, και θα ήταν μέσα στις επιλογές μου.

7)Synth: Electro Harmonic Bass Micro Synth... φαίνεται αρκετά πλήρες, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει για να βάλω το χέρι μου στην φωτιά. Θέλει ψάξιμο αναλογά με το τι τύπο synth ήχο χρειάζεσαι.

 

2)Σειρά:

 

Απαντήσεις στα κάτωθι links

http://guitarpedalboard.tumblr.com/

http://sixstringsensei.com/973/guitar-effects-pedal-order-part-of-the-absolute-one-stop-guide/

Αντίθετα με τις προτάσεις στα links, προτιμώ τον compressor μετά την βρώμα, αλλά είναι θέμα γούστου.

 

3)Καλώδια

Πολλές επιλογές. Κάνε μια βόλτα στα μαγαζιά στο κέντρο και δες τι σε βολεύει. Αν είσαι μερακλής και θες να κάνεις οικονομία, μπορείς να αγοράσεις καλώδιο με το μέτρο, καθώς και βίσματα, και να κάνεις τις ενώσεις σπίτι σου.

 

4)True Bypass & Buffer

 

Έχει χυθεί πολύ μελάνι (ή bytes) για το θέμα αυτό. Μπορείς να ανατρέξεις σε παλαιότερα posts του φόρουμ για περισσότερες πληροφορίες. Η λογική λέει πάντως (ειδικά αν έχεις μακριά καλώδια) να είναι ένα απο τα πρώτα πετάλια του board "buffered" προκειμένου να μείνει το σήμα σου αναλλοίωτο. Βέβαια το Music Man έχει on board προενίσχυση συνεπώς δεν νομίζω να τίθεται θέμα αλλοίωσης σήματος και ας είναι και τα 7 πετάλια σου true bypass.

 

5)Τροφοδοσία

 

Ναι το MXR DC BRICK θα κάνει την δουλεία καθότι τα περισσότερα πετάλια λειτουργούν στα 9V. To Voodoo Lab Pedal Power 2 Plus θα την κάνει καλύτερα διοτί έχει μονωμένες εξόδους τροφοδοσίας (και λογικά λιγότερο βόμβο/σφύριγμα στο σήμα). Και ένα ενδιαφέρον link: http://stinkfoot.se/archives/808

 

ΤΕΛΟΣ (ΚΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ):

Θα συμφωνήσω με τον φίλο Petersp, και θα πρότεινα πρωτού αρχίσεις να ξοδεύεις σε πετάλια που μπορεί και να μην σου χρειαστούν, να αγοράσεις ένα πεταλάκι της Zoom (B3 ή ακόμα πιο φθηνά MS60B) που είναι αξιοπρεπέστατο, να πειραματίστεις, να δεις ποιά εφέ χρειάζεσαι πραγματικά και αφού καταλήξεις πας και παίρνεις τα "αναλογικά". Να σημειωθεί πως τα modulation effects των Zoom είναι υψηλού επιπέδου.

 

The more I play the bass, the more I learn

https://www.facebook.com/kennyfreqcentral

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωστόσο οι ποιοτικές υποτίθεται πεταλιέρες για μπάσο της προηγούμενης δεκαετίας (Boss GT-10B / Line 6 Bass XT) είναι πλέον discontinued και αυτά που προσφέρονται σαν πολυεφέ δεν είναι και τόσο ποιοτικά. Βασικά είναι απαίσια θα έλεγα.

 

discontinued ναι αλλά και διαθέσιμες ως μτχ. πότε-πότε

 

στις αγγελίες υπάρχει ΤΩΡΑ και το ΖΟΟΜ Β3 που σου προτάθηκε ήδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ZOOM B3 ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ.

 

Έχω το ms-60b το οποίο έχει τον ίδιο processor αλλα είναι stompbox κι έχει μια μεγάλη γκάμα, καλή, για ότι χρειάζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Απλα να δηλωσω πλεον ευτυχης κατοχος EBS Unichorus!!!

Ο ηχος του μου αρεσει αρκετα και δεν ξερω ( μαλλων δεν με ενδιαφερει ) πως θα ακουγοταν με το  BOSS Ceb3

 

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου