Προς το περιεχόμενο

a priori 23.1 - άλλη μια φορά


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το είχα βάλει πριν λίγο καιρό σε μια προσπάθεια να το ξαναφτιάξω μόνος μου

 

[soundcloud]

[/soundcloud]

 

Παρακάτω θα βρείτε την ηχογράφηση που κάναμε πριν 3 χρόνια, που είναι και η πιό πρόσφατη καταγραφή των a priori. Ακούγονται ο Ντάνης Τραγόπουλος, ο Δημήτρης Γουμπερίτσης, ο Σωτήρης Αναδολής και ο υποφαινόμενος. Για την ιστορία είναι ένα κομμάτι που έγραψα γύρω στο 1977 με τον Γιώργο Κωνσταντινίδη.

Ουσιαστικά είμαστε ζωντανοί στο στούντιο μια και έξω, και μετά επιμελήθηκε ο Ντάνης στο σπίτικό του στούντιο την όλη δουλειά. Οι διαφορές με το πρώτο εκτός από τα τύμπανα που δεν είναι μηχανή και το μπάσο που το παίζει κανονικός μπασίστας, είναι ότι το κυρίως μέρος το παίζει στην Gibson του Κωνσταντινίδη ο Ντάνης.

 

Μικρές διαφορές επίσης σε κάποια περισσότερα μέτρα σε κάποια θέματα ή διαφορετικοί τονισμοί εδώ και εκεί.

Τις επόμενες μέρες ίσως καταφέρουμε να ανεβάσουμε μερικά ακόμα.

 

[soundcloud]

[/soundcloud]

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Άλλο πράγμα το "live"....!  τα τύμπανα τελικά κάνουν την διαφορά....!  Πιο "γεμάτο" το δεύτερο, παρ'όλο που και το πρώτο μια χαρά ακούγεται, λίιιιγο όμως (στα αυτιά μου) "αποστειρωμένο"....  Κομματάρα... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Άλλο πράγμα το "live"....!  τα τύμπανα τελικά κάνουν την διαφορά....!  Πιο "γεμάτο" το δεύτερο, παρ'όλο που και το πρώτο μια χαρά ακούγεται, λίιιιγο όμως (στα αυτιά μου) "αποστειρωμένο"....  Κομματάρα... ;)

 

για μένα την διαφορά την κάνει το μπάσο, και για να είμαι ειλικρινής ο μπασίστας.

Εντάξει, και εγώ υποτίθεται ένα φεγγάρι μπασίστας ήμουν, αλλά...άλλα τα μάτια του λαγού... (όσο χρόνο και προσπάθειες να κάνεις στο σπίτι με daws)

Ο ήχος είναι στρογγυλός, πάταει γερά στο χρόνο, δεν διστάζει και γενικώς....καθαρίζει.

Στο κομμάτι μια σωστή rhythm section κάνει τα πάντα εύκολα για τους κιθαρίστες.

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το κομμάτι είναι πάρα πολύ ωραίο. Υπάρχουν στοιχεία και στις δύο εκτελέσεις που μου αρέσουν πολύ-κάποιες λεπτομέρειες στο φραζάρισμα του θέματος. Αν έπρεπε να διαλέξω μία από τις δύο, θα ήταν η δεύτερη, κυρίως λόγω της αίσθησης της πραγματικής μπάντας . Έχει μεγάλη διαφορά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αγαπημένη μου μπάντα που ξεχώριζε τότενες στα εγχώρια ακούσματά μου...

 

πολύ καλή η προσπάθεια αλλά σε προδίδουν (σε σύγκριση πάντα) κάποιες "δομικές" λεπτομέρειες...  και μένα κυρίως το feel της ντραμς και του εκτελεστή μου έλειψε (και το μπάσο αλλά όχι καταλυτικά)... το "καθάρισμα" δυστυχώς δεν φτάνει όταν για διάφορους λόγους (δικαιολογημένους φυσικά) η "έκφραση" δεν αναπαράγεται στο σύνολό της...

 

προσωπικά (ενώ άκουσα ευχάριστα και την νέα εκδοχή) θα ήθελα ιδανικά ένα re-mixing της ατόφιας παλιάς...

 

σε κάθε περίπτωση είναι πολύ σημαντικό που επαναφέρεις στο προσκήνιο αυτό το υλικό....

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγαπημένη μου μπάντα που ξεχώριζε τότενες στα εγχώρια ακούσματά μου...

 

πολύ καλή η προσπάθεια αλλά σε προδίδουν (σε σύγκριση πάντα) κάποιες "δομικές" λεπτομέρειες...  και μένα κυρίως το feel της ντραμς και του εκτελεστή μου έλειψε (και το μπάσο αλλά όχι καταλυτικά)... το "καθάρισμα" δυστυχώς δεν φτάνει όταν για διάφορους λόγους (δικαιολογημένους φυσικά) η "έκφραση" δεν αναπαράγεται στο σύνολό της...

 

προσωπικά (ενώ άκουσα ευχάριστα και την νέα εκδοχή) θα ήθελα ιδανικά ένα re-mixing της ατόφιας παλιάς...

 

σε κάθε περίπτωση είναι πολύ σημαντικό που επαναφέρεις στο προσκήνιο αυτό το υλικό....

 

προσπαθώ, λίγο να σε πιάσω, και δεν ξέρω αν δεν ξεκαθάρισα ορισμένα πράγματα....

 

Χρονολογικά το δεύτερο κλιπάκι, είναι παλιότερο.

Ηχογραφήθηκε το 2013 όταν σκεφτήκαμε να ξαναηχογραφήσουμε τα παλιά κομμάτια, σωστά στο σήμερα όπως παιζόταν πριν πολλά χρόνια.

Μπήκαμε στο στούντιο και ηχογραφήσαμε 2-3. Αυτό ήταν ένα από αυτά.

Στη συνέχεια η όλη προσπάθεια ...ατύχησε και δεν το προχωρήσαμε.

Στο συγκεκριμένο μάλιστα το θέμα το έπαιζε ο Ντάνης σε ένα σύνθι.

Αργότερα πήρε το υλικό, έπαιξε το θέμα σε κιθάρα, του έδωσα ένα δυό overdubs στις διφωνίες και το ολοκλήρωσε μόνος του πάνω στα παλιά πρότυπα. Συνεπώς είναι live στο στούντιο one take με κάποιες επεμβάσεις εκ των υστέρων. Αυτό είναι το κλιπ 2.

 

Στο μεταξύ αποφάσισα να μπω στην τεχνολογία των daws και παράλληλα με αυτά που προσπαθούσε να επαναδομήσει ο Ντάνης, άρχισα να ξαναφτιάχνω και εγώ κάποια από τα παλιά κομμάτια μας. Ετσι κάποια στιγμή αποφάσισα να φτιάξω το ίδιο κομμάτι μόνος μου. Στο πρώτο λοιπόν κλιπ παίζω εγώ τα όργανα και έβαλα τύμπανα με το ez drummer.

 

Με στόχο να παρουσιάσουμε όλα τα παλιά κομμάτια που δεν ηχογραφήθηκαν ποτέ για τα 40χρονά μας, έτυχε και φτιάξαμε και ένα... διπλό.

 

Αν πιάνω καλά αυτό που λες, σίγουρα λείπει το feel..., απλά όταν σκέφτηκα να το φτιάξω δεν ήξερα καν αν εκείνη η ηχογράφηση πριν 3 χρόνια θα έβγαινε προς τα έξω.

Σίγουρα θα ήταν αλλιώς να παίζαμε μαζί για να το πετύχουμε, αλλά οι απαιτήσεις για ένα α' επίπεδο εκτέλεσης που να αξίζει στην ιστορία του συγκροτήματος, πολλές φορές είναι δύσκολο να ικανοποιηθούν με τους σημερινούς ρυθμούς της καθημερινότητάς μας. Θα απαιτούσε πολλές και εξαντλητικές ώρες προσπαθειών, που δεν είναι εύκολο να βρεθούν. Ετσι καταλήγουμε να παρουσιάζουμε, συλλογικές δουλειές του τότε που "επεξεργάζονται ένας ή δυό με την ησυχία τους"....

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ναι όντως χρονολογικά είχα παρανοήσει και ευχαριστώ για τις σαφείς διευκρινήσεις... βέβαια δεν αλλάζει η "ουσία" αυτών που επισήμανα παραπάνω... κατά κανόνα το midi programing στα τύμπανα (ειδικά) σε αυτό το είδος που κινείστε έχει a priori χαμένο το feel... ;D

 

εύχομαι γρήγορα να μπορέσετε να υπερβείτε τις δυσκολίες της καθημερινότητας που αναφέρεις και να κάνετε μια ολοκληρωμένη παραγωγή σε καλές συνθήκες...

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου