Προς το περιεχόμενο

My perfect dreams - Found in the Attic


bshop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους :)

 

Είπα και εγώ να μοιραστώ λίγη μουσική μαζί σας. Η αυθεντική μελωδία και οι στοίχοι γράφτηκαν περίπου 17 χρόνια πριν (γεράσαμε!). Η συγκεκριμένη ηχογράφηση είναι του 2006. Μουσική/στοίχοι Found in the Attic.

 

Τεχνικά στοιχεία θα ακολουθήσουν ;)

 

Δεκτές οι κριτικές και οι γνώμες!

 

Παναγιώτης

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μου θύμισε Burt Bacharach και μια εποχή που τα κορίτσια τραγουδούσαν ψιθυριστά. Όντως χαλαρωτικό και συμπαθητικό. Πες μας αν θέλεις ποια είναι τα φυσικά όργανα στην παραγωγή και ποια όχι.

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό.

Ίσως ένα αργότερο τέμπο να ήταν προτιμότερο,με ένα σβήσιμο κάπου εκεί στο 3:30...Το οποίο βέβαια θα ήταν περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ μα πολύ ωραίο σαν σύνθεση. Πολύ ωραία η φωνή της τραγουδίστριας επίσης. Από την ατμόσφαιρα αφαιρούν οι ήχοι των οργάνων που θεωρώ ότι έπρεπε να είναι πιο φυσικοί. Με άλλα λόγια αν είχε γραφτεί με μια ακουστική ή κλασσική κιθάρα, κοντραμπάσο και ακουστικά τύμπανα (άντε κι ένα πληκτράκι) θα απογειωνόταν.

 

Να προσθέσω ότι βρήκα πολλά από τα κομμάτια του καναλιού σου πολύ του γούστου μου. Αξίζει οι ακροατές να ακούσουν και τα υπόλοιπα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θύμισε Burt Bacharach και μια εποχή που τα κορίτσια τραγουδούσαν ψιθυριστά. Όντως χαλαρωτικό και συμπαθητικό. Πες μας αν θέλεις ποια είναι τα φυσικά όργανα στην παραγωγή και ποια όχι.

 

Επειδή έχουν περάσει και μερικά χρονάκια από την ηχογράφηση... σίγουρα έχει 2 κιθάρες (takamine και taylor) και επιλεγμένα σημεία με ακουστικό μπάσο το οποίο είχα ηχογραφήσει παλαιότερα και τα έβαλα σα samples. Αλλά δεν είναι μιξαρισμένα ώστε να ακούγονται καθαρά, ντουμπλάρουν κιθάρες και synth bass χωρίς τη φυσική ουρά.

 

Είχα ηχογραφήσει και μικρό σύνολο βιολιών (3-4) αλλά τελικά δεν τα έβαλα στο τελικό γιατί μου έβγαινε ποιο ονειρικό έτσι...:) Γενικά δεν ήταν και τόοοσες πολλές οι επιλογές για "φυσικά" όργανα πριν σχεδόν 10 χρόνια--τουλαχιστον σε μη επαγγελματικό επίπεδο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό.

Ίσως ένα αργότερο τέμπο να ήταν προτιμότερο,με ένα σβήσιμο κάπου εκεί στο 3:30...Το οποίο βέβαια θα ήταν περισσότερο.

 

Είχα σκεφτεί για ένα radio edit αλλά ήθελα πολύ το ιnstrumental σπάσιμο και φοβήθηκα ότι θα έβγαινει πιο βεβιασμένο το κομμάτι εάν το έκοβα. Έχω και ένα draft του κομματιού με εντελώς άλλο ήχο εάν το βρω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "Candy Girl" είναι δικό σου ?

 

Κομματάρα !! Πολύ μου άρεσει.

 

Ευχαριστώ!!! Βασικά υπάρχει μια πολύ λυπητερή ιστορία πίσω από το κομμάτι.. ήταν γραμμένο για ένα φίλο σκηνοθέτη, για μια ταινία του, η οποία βασιζόταν στη γυναίκα με την οποία ήταν μαζί...Αλλά δυστυχώς η κοπέλα πέθανε εντελώς ξαφνικά στα 25 από ένα πολύ σπάνιο περιστατικό και το κομμάτι μας θυμίζει την ιστορία αυτή... πιο bitersweet δε γίνεται!

 

Τα κοφτά vocoder φωνητικά είναι δικά μου, και με τρεις άλλες κοπέλες στα vocals--ποιός τη χάρη μου :) Για κάποιο λόγο ήθελα πολύ lo-fi παραγωγή και εμφανή clicks στις αλλαγές του vocoder...γιαυτό τα έκανα όλα πολύ post production τα φωνητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου