Προς το περιεχόμενο

Dimarzio!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηθελα να ξαναποστάρω απάντηση αλλά με καλύψατε mr. future modulator... σπόντα!!... ;D

 

Άτιμε, βγάζεις τα σατανικά μου σχέδια στη φόρα! Αλλά σε 19 μέρες θα σε φτιάξω εγώ...  :-X ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά δεν μιλάω για υπερβολικού output μαγνήτες! ο tone zone είναι μεν high output αλλά σε καμία περίπτωση ακραίος!! :D δεν μ αρέσει να βρομίζει μόνος του ένας μαγνήτης και επίσης μ αρέσει η ισορροπία στις συχνότητες!  ;)

 

το θέμα είναι όμως πως πήγα να υποστηρίξω τον tone zone! απλά! 8) και ανέφερα τα αρκετά του μεσαία ως θετικό γιατί πολύ απλά δεν δημιουργούν χαμογελάκια κλτ και δεν είναι υπερβολικά! ;) βλέπεις έχω βαρεθεί τους high output μαγνήτες με διάγραμμα V και καλά για μέταλ που ακούγονται πλαστικοί!  :o

 

όσο για αυτό με τα eq συμφωνώ ότι καλύτερα να μην μπλέκεις αλλά διαφωνώ στο ότι είναι πιο εύκολο να προσθέσεις παρά να κόψεις! στην περίπτωση που χρησιμοποιηθεί eq μου φαίνεται πολύ πιο φυσικό το αποτέλεσμα αν κόψω κάποια συχνότητα που ήταν τονισμένη παρά αν τονίσω μια κομμένη συχνότητα! σκέψου π.χ. μια ηχογραφημένη κιθάρα χωρίς καθόλου πρίμα και μια άλλη με υπερβολικά πρίμα.. (μπάσα μεσαία flat) ποια είναι πιο εύκολο να φέρεις στα ίσια της?? ???

συμφωνώ απόλυτα με το open balanced sound σαν πρώτη ύλη πάντως! ;D

 

Σόρρυ αλλά δεν νομίζω πως ο macalpine και ο george lynch παίζουν blues... είναι αντιπροσωπευτικότατοι high-gain shred παίχτες και δεν νομίζω να μπορεί κανείς να το αμφισβητήσει αυτό.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον tone zone τον εχω σε μια ibanez μαζι με τον air norton (νομιζω) . Ο ηχος του ηταν σχετικα παχυς και καλος για σολα και ρυθμικα, ομως μονο βρωμικα, εννοειται για καθαρο ουτε λογος, και κυριως το ατου του ηταν το μεταλογκαζο. Ειδικα στην θεση 2 (που παιζει μαζι με τον μονο μεσαιο μαγνητη) ο καθαρος ηχος του μου φαινοταν απλως αστειος... Βεβαια εχω χρονια να παιξω με αυτη την κιθαρα και αρα και να ακουσω τον μαγνητη.

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σ πω... εγώ τον έχω ακούσει σε μία les paul και μια Ibanez rg και είχε πολύ καλά καθαρά για bridge μαγνήτης.. Γενικά πάντως ποτέ δεν χρησιμοποιώ bridge καθαρά σε καμία κιθάρα.. ακούγεται σαν να μιλάω με κλειστή τη μύτη.. με όλους τους μαγνήτες εννοείται.. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν στην κιθάρα μου θα επιχειρίσω να βάλω έναν george lynch και έπειτα έναν jeff beck.απώτερος σκοπός μου είναι να καταλήξω σε έναν tone zone ή έστω super distortion. Καθαρά παίζω μόνο με τον neck.

 

Επειδή έχω ακούσει πάρα πολλούς μαγνήτες πιστεύω οτι πρέπει να κινηθώ τουλάχιστον στα 8ΚΩ

 

Επίσης είδα οτι oi Kramer Stagemaster και liberty έχουν και αυτές maple και έβενο και έχουν jeff beck.

 

Πάντως στην απάντηση ενός email ου έστειλα στην diamrzio οπου και ανέφερα την κιθάρα μου, είπαν να χρησιμοποιήσω protrack tonezone.

 

ΕΥχαρσιτώ τους πάντες μέχρι τώρα και περιμένω και άλλες απόψεις. Βέβαια αν δεν ακούσω με τα ίδια μου τα αυτιά κάτι...γιαυτό και θα τους βάλω όλους!  :P

my name is Brachos C. Evangelos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου