Προς το περιεχόμενο

Digitech RP-7. Τι λέτε?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...ειμαι ηδη κατοχος μιας vox tonelab se αλλα πολυ μεγαλη ρε παιδια και + την μεταλλικη βαλιτσα που εχω αγορασει απο τον thomann χτυπαει τα 12 κιλα....ελεγα λοιπον να κοιταξω ( αγοραζοντας την απο το ebay ως συνηθως ) την Digitech RP-7 που απο οσο ξερω αν και δεν κυκλοφορει πια ειναι ικανη να μου δωσει εναν αξιοπρεπη ηχο στις συχνες προβες στα στουντιο αλλα και σε καποια Live του ποδαριου...

 

 

και να κρατησω την vox για Home Recording και για εκτακτες περιπτωσεις.....

 

Την εχετε ακουσει? Μετραει? Μεχρι ποσα θα δινατε για να την αποκτησετε?

 

 

ΥΓ.Πριν 2 χρονια την ειδα στο μοναδικο μαγαζι με μουσικα οργανα στην ηφαιστου στο μοναστηρακι να πωλειται ολοκαινουργια / μαλλον θα τους ειχε ξεμεινει και δεν την πηρα ο μ@λακας...

 

Τεσπα...περιμενω τις απαντησεις σας...

 

Thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι κατοχος μιας rp-7 . η πεταλιερα ηταν στην εποχη της πολυ δημοφιλης οχι αδικα κατα την γνωμη μου.

Παραμορφωσεις οκ , ειναι θεμα γουστου. εγω προτιμουσα το overdrive του ενισχυτη μου αλλα ο κολητος μου που ειναι τρελος shreder και παιζει παπαδες του αρεσαν πολυ .

delay ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ !.

reverb κατα την γνωμη μου αρκετα καλα.

εχει πολυ καλο harmonizer  . αν χρησιμοποιεις τετοια πραματακια στον ηχος θα μεινεις πολυ ευχαρσιτημενος , ειμαι σιγουρος.

η λαμπα στην προενισχυση παντως δεν ειναι αυτη που την κανει να ειναι καλη πεταλιερα , ειναι για ομορφια νομιζω πιο πολυ...

στα + θα του βαλω το καλο κουριστηρι .

η λογικη με την οποια δουλευει ειναι πολυ εργονομικη και θα σου λυσει τα ... ποδια. δουλευει σε 2 Mode , οπως και αλλα παρομοια μηχανηματα , σε preset mode οπου το καθε πενταλ ειναι θεωρητικα και ενα πεταλακι , και στο αλλο mode που δε θυμαμαι ειναι για να ποληγησε πιο αμεσα kai γρηγορα σε presets που απεχουν μεταξυ τους.

 

το wah ειναι καλο δε μπορω να κρινω περισσοτερο ιατι δε παιζω τετοια πραματα πολυ συχνα εμενα δε μου αρεσε ομως το πενταλ του γιατι νομιζω οτι εχει μεγαλη γωνια προς τα πανω και δε βολευει στο ποδι μου.  το ηθελα πιο οριζοντιο. λεπτομερειες . νομιζω οτι θα ειναι καλη αγορα.

 

το δικο μου το πουλαω αλλα δε θελω να νομισεις οτι το παραπανω review το εκανα για να σε δελεασω. θα βαλω αγγελια σε λιγες μερες με φωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι κατοχος μιας rp-7 . η πεταλιερα ηταν στην εποχη της πολυ δημοφιλης οχι αδικα κατα την γνωμη μου.

Παραμορφωσεις οκ , ειναι θεμα γουστου. εγω προτιμουσα το overdrive του ενισχυτη μου αλλα ο κολητος μου που ειναι τρελος shreder και παιζει παπαδες του αρεσαν πολυ .

delay ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ !.

reverb κατα την γνωμη μου αρκετα καλα.

εχει πολυ καλο harmonizer  . αν χρησιμοποιεις τετοια πραματακια στον ηχος θα μεινεις πολυ ευχαρσιτημενος , ειμαι σιγουρος.

η λαμπα στην προενισχυση παντως δεν ειναι αυτη που την κανει να ειναι καλη πεταλιερα , ειναι για ομορφια νομιζω πιο πολυ...

στα + θα του βαλω το καλο κουριστηρι .

η λογικη με την οποια δουλευει ειναι πολυ εργονομικη και θα σου λυσει τα ... ποδια. δουλευει σε 2 Mode , οπως και αλλα παρομοια μηχανηματα , σε preset mode οπου το καθε πενταλ ειναι θεωρητικα και ενα πεταλακι , και στο αλλο mode που δε θυμαμαι ειναι για να ποληγησε πιο αμεσα kai γρηγορα σε presets που απεχουν μεταξυ τους.

 

το wah ειναι καλο δε μπορω να κρινω περισσοτερο ιατι δε παιζω τετοια πραματα πολυ συχνα εμενα δε μου αρεσε ομως το πενταλ του γιατι νομιζω οτι εχει μεγαλη γωνια προς τα πανω και δε βολευει στο ποδι μου.  το ηθελα πιο οριζοντιο. λεπτομερειες . νομιζω οτι θα ειναι καλη αγορα.

 

το δικο μου το πουλαω αλλα δε θελω να νομισεις οτι το παραπανω review το εκανα για να σε δελεασω. θα βαλω αγγελια σε λιγες μερες με φωτο.

την αγοραζω!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παίξει με αυτή!!!

Είναι η πρώτη μου επαφή με πεταλιέρα. :)

Όλα της τα εφε μου φάνηκαν πάρα πολύ καλά με κάπως κατώτερες τις παραμορφώσεις κατα την γνώμη μου.

Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα ψαχτεί πολύ γιατί ήταν του θείου μου και όχι δικιά μου οπότε έπαιζα με τα preset και τα δικά του banks.

Παρόλο που ήταν η πρώτη μου επαφή με πεταλιέρα μέσα σε ελάχιστο χρόνο την χρησιμοποιούσα πολύ εύκολα.Γενικά είναι πολύ ποιοτική και εργονομική λύση απλά μου φαίνεται λίγο κουλό να έχεις δύο τέτοιες πεταλιέρες.

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω συναντήσει πεταλιέρα που

 

α) να μην έχει ΧΑΛΙΑ presets και

β) να μην μπορείς να την προγραμματίσεις να ακούγεται τουλάχιστον αξιοπρεπής.

 

Το πρόβλημα που έχουν οι περισσότερες πεταλιέρες είναι στο (unfriendly) user interface, και όχι η ποιότητα του ήχου.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω συναντήσει πεταλιέρα που

 

α) να μην έχει ΧΑΛΙΑ presets και

β) να μην μπορείς να την προγραμματίσεις να ακούγεται τουλάχιστον αξιοπρεπής.

 

Το πρόβλημα που έχουν οι περισσότερες πεταλιέρες είναι στο (unfriendly) user interface, και όχι η ποιότητα του ήχου.

 

Ειδικός δεν είμαι, αλλά έχω επαφή με πεταλιέρες. Είναι ακριβώς όπως τα λες.

Πεταλιέρες - πεταλιέρες (και όχι πεταλάκια με αρκετά εφφέ - βλ. κάτι οικονομικά / μικρά ΖΟΟΜ) που διαθέτουν ρύθμιση των παραμέτρων σε κάθε εφφέ και φυσικά ΑΠΑΙΤΟΥΝ προγραμματισμό <=> ενασχόληση, δύσκολο να μην σου βγάλουν καλό ήχο (*).

Από την άλλη, στο μαγαζί που θα τις ακούσεις, θεωρούν ότι πρέπει να σου δείξουν πόοοοοσο πολλά εφφέ έχουν, πόοοοοσο μπορούν να σου "αλλοιώσουν" τον ήχο, άρα τα πνίγουν "με απ'όλα" και το αποτέλεσμα είναι "χάλια".

Όσο παιρνούν τα χρόνια γίνονται και πιο φιλικές στη χρήση (πιστέψτε με, πριν 15 χρόνια ΗΤΑΝ δύσκολα τα πράγματα), αλλά ποτέ δεν θα γίνουν σαν τα πεταλάκια. Διαλέγεις και πέρνεις

 

(*) ΟΚ υπάρχουν και οι εξαιρέσεις, όπως υπάρχουν και οι ψαγμένοι (το λέω με την πολύ καλή έννοια) ή / και επαγγελματίες που φυσικά δεν ικανοποιούνται εύκολα. Για όλους εμάς τους άλλους, υπάρχουν ΚΑΙ οι πεταλιέρες, από τις πολύ απλές/ οικονομικές μέχρι τις πολύ ακριβές.

 

Αυτάααα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου