Προς το περιεχόμενο

O καινουργιος iMAC


kilon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω ελαχιστα...

 

Αναρωτιόμουν πως τα πηγαίνει με 35-40 audio κανάλια, 2-3 soft instr, 4-5 κομπρέσορες, 3-4 βάθια κλπ. Επείσης, αν ο εσωτερικός σκληρος τα βγάζει εύκολα πέρα σε τετοιες συνθήκες.

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Εξαρτάται από το είδος των εφφέ, το βάθος και τη συχνότητα της δειγματοληψίας. Πάντα υπάρχει -βέβαια- η δυνατότητα να "παγώσεις" τα track. Το πότε θα χρειαστεί να το κάνεις αυτό, (σε δεδομένο μηχάνημα) εξαρτάται από όλα αυτά που προανέφερα. 

 

Αυτά που περιγράφεις, σε 24/94, ο δικός μου (2.4 GHz, 2GB RAM) δεν νομίζω να τα καταφέρνει "ξεπάγωτα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από το είδος των εφφέ, το βάθος και τη συχνότητα της δειγματοληψίας. Πάντα υπάρχει -βέβαια- η δυνατότητα να "παγώσεις" τα track. Το πότε θα χρειαστεί να το κάνεις αυτό, (σε δεδομένο μηχάνημα) εξαρτάται από όλα αυτά που προανέφερα. 

 

Αυτά που περιγράφεις, σε 24/94, ο δικός μου (2.4 GHz, 2GB RAM) δεν νομίζω να τα καταφέρνει "ξεπάγωτα".

 

Μαλλον θα μεινω στα 24/44 .

Περιμενω τον 20αρι (2.66, 4GB RAM τωρα που κατεβασαν τις τιμές της RAM) και ανησυχω λιγο...

Αν εχεις χρόνο και όρεξη θα ήθελα να εγραφες εντυπώσεις απο την χρήση του για μουσική και μόνο.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιόμουν πως τα πηγαίνει με 35-40 audio κανάλια, 2-3 soft instr, 4-5 κομπρέσορες, 3-4 βάθια κλπ. Επείσης, αν ο εσωτερικός σκληρος τα βγάζει εύκολα πέρα σε τετοιες συνθήκες.

Ευχαριστώ.

 

 

Δεν ξέρω πως θα τα πηγαίνει με αυτά αλλα μπορώ να σου πώ ένα αρκετά ζόρικο Project.

 

1. Κανάλι φωνής: Equaliser + High cut

2. Κανάλι φωνής: Equaliser + High Cut

3. Κανάλι κιθάρας: Amplitube

4. Κανάλι κιθάρας: Amplitube

5. Κανάλι Μπάσου: Bass  Καμπίνα (του logic) + Equaliser

6. Drums: XLN Addictive drums

7. Πιάνο: Pop Piano του logic με Equaliser και reverb

8. Strings: Smooth Strings του logic με Equaliser και Reverb

9. Organ: Classic hard Rock του logic με compressορα και Equaliser

10. To ίδιο με το 9

11. Synth του  logic με Autofilter, Equaliser, Reverb, Limiter

12. Synth του  Logic με Equaliser, Compressor, Delay, Reverb

13. Σόλο πιάνο του Logic με Equaliser, Reverb

14. Σόλο Κιθάρα: Guitar Rig 3 με Equaliser

15. Το κομμάτι που μου έστειλε ο Vartanis με bpm meter!  ;D

 

Στην γενική έξοδο:

 

2 izotope ozone

1 Compressor

Equaliser

High Cut

 

Εφέ όπως το Amplitube, Ozone, Guitar Rig είναι πολύ απαιτητικά σε επεξεργαστική ισχύη.

ΠΑΝΤΑ έχω το msn ανοιχτό (ή και το skype) και ένα κατεβαστήρι.

 

Ο imac με logic τα κατάφερε. Στα 2.4 Ghz με 3GB RAM 667MHz.

Το PC που είχα πριν (3.0GHZ με 2GB RAM 800MHz) δεν θα τα κατάφερνε. Αμφιβάλλω αν θα έκανε απλώς το project χωρίς τα εφέ στην έξοδο.

 

Τα Audio Units του logic κάνουν το εξής καλό μόνα τους: όταν δεν υπάρχει audio είναι απενεργοποιημένα και γενικώς μου φαίνονται πιο σταθερά και ελαφριά απο τα vst.

 

Ιδού το screenshot απο το logic:

Παρατηρούμε ότι κοκκινίζει μόνο ο ένας απο τους πυρήνες και στο σημείο όπου παίζουν όλα μαζί μονο.

 

Picture3.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ξέχασα να πω το πολύ βασικό:

 

Η συχνότητα δειγματοληψίας ήταν 48000Hz στα 16bit

 

Βασικά, ξέχασες να μας πεις και πόσων χρονών είναι η Gomena και επίσης γιατί τραγουδάει stereo.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, ξέχασες να μας πεις και πόσων χρονών είναι η Gomena και επίσης γιατί τραγουδάει stereo.  :)

 

Για το πόσο χρονών είναι η γκόμενα ρώτα το στιχουργό.

 

Τραγουδάει στέρεο για να είναι με ακραίο panning και με μια μικρή καθυστέρηση το ένα κανάλι απο το άλλο.  ;) ;) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

....

Μαλλον θα μεινω στα 24/44 .

Περιμενω τον 20αρι (2.66, 4GB RAM τωρα που κατεβασαν τις τιμές της RAM) και ανησυχω λιγο...

Αν εχεις χρόνο και όρεξη θα ήθελα να εγραφες εντυπώσεις απο την χρήση του για μουσική και μόνο.

Ευχαριστώ

 

Τις πρώτες εντυπώσεις μου τις είχα γράψει σε αυτό το thread.  :)

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι τετοιο δουλεύει οριακά σε ενα MacBook Pro με 4GB Ram, 44.1 / 24bit.

 

Picture1.png

Picture2.png

 

έχει μερικά aux ακόμη, και είναι τιγκα σε instruments και effects.

Το Logic δουλεύει καλά με πολλά tracks απλά τάϊσε το με όση περισσότερη μνήμη μπορείς

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι τετοιο δουλεύει οριακά σε ενα MacBook Pro με 4GB Ram.

 

:o :o :o :o :o

 

Πωπω!!! Καλά για να γίνει αυτό σε pc με cubase/nuendo πρέπει να είναι τελείως τηγάνι το pc.

 

Και αυτά γίνονται στα απλά mac.

 

Με έναν απο τους καινούριους 8πύρηνους mac pro που παίρνουν μέχρι 32GB μνήμης, (ανώμαλα πράγματα!  ;D) φαντάζομαι ότι δεν υπάρχουν όρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου