Προς το περιεχόμενο

Mic ή Pre-amp out?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην τα ισοπεδώνετε όλα παιδιά. Οι ηχολήπτες θα πρέπει να θεωρούνται σύμμαχοι μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου. Υπάρχουμε και αρκετοί που αγαπάμε τη δουλειά μας και θέλουμε τα γκρουπ να βγαίνουν καλά ώστε να αναδεικνύεται έτσι και η δουλειά μας μαζί με αυτά. Δεν είναι όλοι καλαμπόρτζηδες. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα. για να μην αρχισουν να μιλανε τωρα οι ηχοληπτες για "κρυωμενους" τραγουδιστες  για ασχετους κιθαριστες με υφος slash που κανουν κουφες υποδειξεις κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα. για να μην αρχισουν να μιλανε τωρα οι ηχοληπτες για "κρυωμενους" τραγουδιστες  για ασχετους κιθαριστες με υφος slash που κανουν κουφες υποδειξεις κλπ κλπ

 

Παιδιά συμφωνώ απόλυτα για να μην παρεξηγηθώ κιόλας. Να ξεκαθαρίσω κάτι όμως. Δεν είμαι ούτε κανένας master της κιθάρας, ούτε παίζω στην souper μπάντα και κυρίως δεν έχω παράλογες απαιτήσεις από τον ήχο. Απλώς έχω σταντάρει τον ήχο μου με τα πετάλια μου και μου αρέσει αυτό. Όταν λoιπόν αφιερώνω με πολύ τρέξιμο τρεις πρόβες την εβδομάδα για να κάνουμε ένα livaki θεωρώ κρίμα αυτό να χαλάει όχι από το δικό μας παίξιμο, αλλά γιατί ο ήχος δεν παλεύεται κατά γενική ομολογία και όχι από δική μου εντύπωση.

Επιπλέον, σε σχέση με τους ηχολήπτες, όντως τους θεωρώ μέρος της ομάδας και πάντα ότι και να μου λένε είμαι θετικός. Στη συγκεκριμένη φάση, ό,τι και να μου ζήτησε είπα "ναι, γιατί όχι ας το δοκιμάσουμε". Αλλά όταν ο τύπος του "προτείνω" να δοκιμάσουμε να βγάλουμε την κιθάρα με mic γιατί "μπορεί να βγαίνει καλύτερα" και αυτός αρνείται "Γιατί δεν έχεις δίκιο, μια χαρά βγαίνει", ε τότε δεν μπορώ να τον θεωρήσω "σύμμαχο". Όταν επίσης έρχεται την ώρα που δοκιμάζουμε και πειράζει τα knobs από τα πετάλια μου, ε αυτό δεν είναι επαγγελματίας ηχολήπτης. Δηλαδή εάν πήγαινα εγώ στην κονσόλα και άρχιζα να γυρίζω knobs πώς θα του φαινόταν?

Επειδή δηλαδή δεν γνωρίζω (ΤΕΧΝΙΚΑ) για ποιό λόγο ακούγεται καλύτερα συνήθως η κιθάρα με Mic σε σχέση με το pre-amp out δεν αξίζει να το δοκιμάσω κιόλας? 

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου