Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για καμπίνα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα φίλτατοι νοιζάδες.

 

Θα θελα να ρωτήσω κάτι ως νέος και απαίδευτος που είμαι σε αυτά τα θέματα.

 

Ας πούμε πως κάποιος έχει μία κεφαλή (ενισχυτή εννοώ, όχι το κεφάλι του). Δεν έχει όμως καμπίνα. Στο σπίτι τυχαίνει να έχει ένα hi-fi stereo. Μπορεί να χρησιμοποιήσει τα ηχεία του για καμπίνα ??? Έψαξα λίγο στο νετ αλλά δεν βρήκα και πολλά πράγματα.

 

Επίσης, αν και μου φαίνεται αρκετά λογικό στο να γίνει κάτι τέτοιο, απ'την άλλη σκέφτομαι πως αν ήταν έτσι γιατί θα πήγαιναν όλοι και θα αγόραζαν καμπίνες αντί να χρησιμοποιήσουν τα ηχεία του στερεοφωνικού τους?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν γινεται γιατι αφενος το αποτελεσμα θα ειναι απαγοητευτικο (ενας ενισχυτης κιθαρας, δεν χρειαζεται full range μεγαφωνα) και αφετερου γιατι κινδυνευεις να δημιουργησεις προβλημα στην ιδια την κεφαλη, οποτε καλυτερα μην το δοκιμασεις  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ανοιξει κι εγω ενα σχετικό θεματάκι περι χρήσης κεφαλής δίχως καμπίνα. Ίσως θα μπορούσε κάποιος να συνδέσει το direct out της κεφαλής στο hifi και να μην εχει πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως θα μπορούσε κάποιος να συνδέσει το direct out της κεφαλής στο hifi και να μην εχει πρόβλημα?

 

Φίλε μου, και γω αυτό σκεφτόμουν. Συγκεκριμένα, σε λίγο καιρό θα πάρω ηλεκτρική οπότε σκέφτηκα αντί να πάρω έναν μικρό λαμπάτο κόμπο που να μην έχει πολλές δυνατότητες, να πάρω με λίγα παραπάνω χρήματα μία λαμπάτη κεφαλή η οποία να είναι καλύτερη από τον κόμπο και να χρησιμοποιήσω για καμπίνα τα ηχεία του Hifi.

 

Επειδή κοίταξα και διαπίστωσα πως το ηχείο μου έχει συμβατότητα με την κεφαλή που είχα στο μυαλό μου, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να υπάρχει τόσο μεγάλο πρόβλημα στην ένωση αυτών των 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μη παρουσια συγκεκριμενου φορτιου στο speaker out ενος λαμπατου ενισχυτη θα οδηγησει στο να δεις τον μετασχηματιστη εξοδου σου να καιγεται...

 

Ακομα και συμβατα να ειναι τα ηχεια του hi-fi σου, το αποτελεσμα θα ειναι χαλια, γιατι πολυ απλα τα ηχεια σου ειναι full range, με απλα λογια τα πριμα θα ξυριζουν τοσο πολυ που ουτε για practice δεν θα αντεχεται το αποτελεσμα, ιδιαιτερα σε overdrive ηχους.

 

Οσον αναφορα το direct out, σε περιπτωση οπου ειναι speaker emulated εχει καλώς (μπορεις να το στειλεις στο hi-fi σου), αν ομως δεν ειναι speaker emulated (ειναι δηλαδη σημα κατευθειαν απο την προενισχυση για να παιξεις slave σε καποιον αλλο ενισχυτη) τοτε και παλι το αποτελεσμα θα ειναι απογοητευτικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μη παρουσια συγκεκριμενου φορτιου στο speaker out ενος λαμπατου ενισχυτη θα οδηγησει στο να δεις τον μετασχηματιστη εξοδου σου να καιγεται...

 

Ο γιες. Για λαμπάτη κεφαλη μη το σκεφτεσαι. Χρειαζεσαι καμπίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου