Προς το περιεχόμενο

Τριλλημα για ενισχυτη!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ευχαριστω για τις απαντησεις . Βασικα , τεινω προς τον super reverb απο αποψη καθαρων αλλα απο γκαζακι τι λεει?Θα επιθυμουσα μια ισσοροπια μεταξυ καθαρου και overdrive....ξεχασα να αναφερω πως παιζω blues,rock n roll και rock 60's , 70's .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ευχαριστω για τις απαντησεις . Βασικα , τεινω προς τον super reverb απο αποψη καθαρων αλλα απο γκαζακι τι λεει?Θα επιθυμουσα μια ισσοροπια μεταξυ καθαρου και overdrive....ξεχασα να αναφερω πως παιζω blues,rock n roll και rock 60's , 70's .

 

Δεν είμαι ο ειδήμων στου ενισχυτές, αλλά έχω την υποψία ότι αν περιμένεις να "βρωμίσει" ο Super Reverb, θα σου έχουν ήδη κάνει μήνυση οι κάτοικοι του δίπλα χωριού...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Super Reverb εχει ωραια καθαρα σε ΛΟΓΙΚΕΣ εντασεις,μετα το 3-4 ομως θα σε προδωσει και θα αρχισει να βρωμιζει,οποτε ΔΕΝ εχει τα καθαρα που θελεις (λογω των δεκαριων και των 40 μονο βαττ του) ;)

 

δεν φανταζομαι να περιμενεις απο οποιονδηποτε μονοκαναλο ενισχυτη να παιζει το ιδιο καλα καθαρα και βρωμικα στην ΙΔΙΑ ενταση με αλλα λογια αν τον βαλεις τον SR στο τερμα δεν θα εχει καθολου  καθαρα και βεβαια δεν θα ειναι και η επιτομη του βρωμικου ;D ;D (ενω αντιθετα αν τον εχεις σε ενταση μεχρι το 3-4 θα εχεις ωραια καθαρα αλλα καθολου βρωμα φυσικα)

 

αν θες Fender Blackface ηχο μοιραια θα χρειαστεις ΠΕΤΑΛΙΑ για τα γκαζια σου (που ειναι και η καλυτερη λυση & με τα καταλληλα πεταλια οδηγει μαθηματικα σε μαγικο ηχο ;) )

 

παντως αν εχεις αποφασισει να παρεις Fender SR μη πετας τα λεφτα σου στο reissue παρε με κανα 500αρι-800αρι (αναλογα με το μοντελλο) εναν  silverface απο το 70 εως το 78 και θα εισαι θεος (θα εχεις και καλυτερο και συλλεκτικοτερο και πιο reliable ενισχυτη).

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

να πω και γω μια γνωμη για τον super reverb (οπως και για τον blues deluxe που ειναι σε παρομοια watt). αν θελεις ηχο με blues breakup (δηλαδη λιγο αρπαγμενο) σε εντασεις live ειναι μια χαρα. αν θελεις ομως ολοκαθαρο ηχο σε μεγαλες εντασεις δυσκολο.. γινεται αλλα μερικες φορες που ισως χρειαστει να τον βαλεις πανω απο το 3-4 θα σπασει.. αν βεβαια σου φτανουν οι εντασεις ειναι σουπερ..

 

.. οσο για συγκριση με boogie, ειναι τοσο διαφορετικοι οι ηχοι fender - boogie που ειναι και θεμα του τι ηχος σου αρεσει εκτος ολων των αλλων.. εγω ειχα κανα δυο boogie στο παρελθον, αλλα τελικα εμεινα με 2 fender..  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως με εναν twin reverb silverface κ 3-4 πεταλακια εφτειαξα ηχο που εψαχνα χρονια τωρα!! Τα καθαρα μου γεματα χωρις σπασιματα , δυναμικες κ ογκος τελειος!! Πεταλομηχανη ο fender!! Κ εχω αλλαξει αρκετους ενισχυτες!! Μονο ο Koch studiotone που εχω συγκρινετε με το παραπανω set up.

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως με εναν twin reverb silverface κ 3-4 πεταλακια εφτειαξα ηχο που εψαχνα χρονια τωρα!!

 

αυτο μας ελειπε να ΜΗΝ τον ειχες φτιαξει... :) :)

 

ωρες,ωρες πραγματικα απορω με τοσο κοσμο που ψαχνεται με ενα καρο πανακριβα μηχανηματα οταν η λυση ειναι ΤΟΣΟ απλη (και φτηνη)  ,φτανει βεβαια να αντεχεις το ΒΑΡΟΣ. ;) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως με εναν twin reverb silverface κ 3-4 πεταλακια εφτειαξα ηχο που εψαχνα χρονια τωρα!!

 

αυτο μας ελειπε να ΜΗΝ τον ειχες φτιαξει... :) :)

 

ωρες,ωρες πραγματικα απορω με τοσο κοσμο που ψαχνεται με ενα καρο πανακριβα μηχανηματα οταν η λυση ειναι ΤΟΣΟ απλη (και φτηνη)  ,φτανει βεβαια να αντεχεις το ΒΑΡΟΣ. ;) 

 

you said it, man!  ;)

 

 

αλλα απο ηχο και προσαρμοστικοτητα στα πεταλια, αλλο πραμα!

 

θελει προσοχη ομως με το Volume...

 

Amp.jpg

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην αναφερω για μια κεφαλη Bassman του 76 που μπορει να μην ειναι τοσο συλεκτικη ( silverface με master volume) αλλα ο ηχος της ειναι ονειρο. Μονο 400 ευρακια απο την χρυση ευκαιρια κ κατι ψιλα για recaping( λαμπες ειχα στοκ)! Εκει ειναι που ειπα " τι εχανα τοσο καιρο"!!! Ειχα το κολλημα πως ειναι μονο για μπουζουκτζηδες!!! Βρε καλα εκανα κ εδωσα τον Dual Rec κ κατι αλλους μουρατους που τελικα παροτι ειχαν κυκλωματα συγχρονα με 3 καναλια διακοπτακια κ παραδιακοπτακια δεν μπορουσα με τπτ να βγαλω σωστο ηχο η τουλαχιστον κατι που να με ενθουσιαζει κ να δικαιολογουσαν τα λεφτα τους! Αν δειτε τα κυκλωματα των παλαιων fender ειναι παναπλα κ στοιχειωδη θα ελεγα , ισως τελικα εκει να εγκειται κ το ηχητικο τους αποτελεσμα! Οσο για το κουβαλημα που λεει ο φιλος Superfunk εε... ναι εχει δικιο ( οταν δεν τρωμε ολο το φαγητο μας εχουμε κ τον Koch για τα δυσκολα) :) :) :)

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου