Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες ξεψαρωματος για κοινο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιζε με ΑΛΛΟΥΣ ανθρωπους οσο συχνοτερα μπορεις

 

Χοντρικα επιστημονικοι υπολογισμοι εχουν αποδειξει τα εξης: :)

 

1 προβα με μπαντα=1230 ωρες "μελετης" στο σπιτι

 

1 live=10 προβες :)

 

+666

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μην πας κατευθείαν απο το bedroom στο studio. Παίξε λίγο και στο σαλόνι, την κουζίνα κτλ.  :)

 

Στη χέστρα να παίξεις, εκεί να δεις πως πετάγονται οι αρμονικές  ;D

 

τα έσπασε!  ;D

 

edit: αρμονικές ΚΑΙ αρωματικές!

Ε = mc^2 = Fb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tonemaster : σχετικα με την επαφη μου με το σπορ

 

εχω κανει 5-6 μαθηματα προσφατα κ αλλα 8-10 πριν 10 χρονια ... παιζω περιπου 7 χρονια απο 4-18ωριτσες τα σ/κ κ καμμια φορα κ κανα 2 2ωρα μες στη βδομαδα

παιζω αρκετα γρηγορα καποια συγκεκριμενα κομματια ,επρεπε βεβαια να εχω δασκαλο κ σταθερη μελετη αντι να εξασκω τα ιδια μεχρι να βρω νεο κομματι να ποροθω . δεν εχω καταφερει να ασχοληθω με improvitation solo ποτε , κ αυτα τα 5-6 που εχω παιξει (απο feeling k mono) τα ακουγα μετα κ ελεγα , ωπα τι εγινε τωρα ? πως το εκανα αυτο ? αλλα φρασεις/licks παααρα πολλα που κολανε κ μεταξυ τους ,εστω αυτα που δουλευω συνεχεια επρεπε να μπορουσα να τα κολησω. μου λεει ο ενας να παιξω , πεζει ρυθμικη λα-σολ-φα-σολ ψιλο-αργα τα μετρα κιολας , κ τι να κανω , τι να παιξω, παιζω κ εγω ρυθμικη μαζι του .. μεχρι που επεξε αυτος ενα σολο κ το κλεισαμε

ξερω αρμονιο πιανο απο ωδειο μικρος , αλλα δε ξερω τις νοτες στην ταστιερα τις "ψαχνω" (4-10secs αναλογα τη χορδη κ τα σημεια)

οτι διαβαζω απο guitar pro (επιλεγμενα απο malmsteen scorpions schenker κ ολα της παλιας σχολης αυτα) , κ απο μαθηματα youtube (για κανα beat it που κοιτας τη ταμπλατουρα κ λες τι λεει τωρα?)

τα μαθηματα τα εκοψα γιατι ετρεχa αθηνα απο επαρχια , με βενζινες διοδια μου εβγαινε ενα 100αρικο το μαθημα τακοψα (κριμα κ απο υλικο θα μου δειχνε Steve Vai κ Satriani ,μονο θεσεις κ τετοια προλαβε να μου δειξει)

 

αυτα ,πολλα ειπα sorry re

 

α ψαχνω για καλα μονταρισμενα ds1,ts808 (οχι πειραγμενα μπασα , να κοβονται kanonika,mods για noise,bypass,υπευθυνο τονο κ τετοια) αν εχει κανεις Pm me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε LiveFast_DieYoung, αυτό είναι ένα πρόβλημα που πρέπει να το ξεπεράσεις μόνος σου. Σε όλους συμβαίνει και στο μόνο που διαφοροποιείτε ο καθένας είναι το πόσο διαρκεί.

 

Κατ' αρχάς υπάρχουν τρία στάδια για τον μουσικό.

1) Το δωμάτιο του

2) Η πρόβα και γενικά το παίξιμο σε στενό κύκλο χωρίς θεατές

3) Η live εμφάνιση

 

Σε όλα κάποτε θα το ξεπεράσεις και νομίζω οτι έχει να κάνει με το πόσο καλά ξέρεις το όργανο που παίζεις και επίσης και με το ποιούς έχεις απέναντι σου (στην πρόβα τα παιδιά που παίζεις μαζί και στο live τον κόσμο που ήρθε να σε ακούσει). Βέβαια και να το ξεπεράσεις μιά φορά δεν σημαίνει οτι το έχεις ξεπεράσει μόνιμα. Αν για παράδειγμα βγεις στο live με 2 πρόβες(!) (το έχω κάνει) δεν θα νιώσεις και τόσο καλά (μου έχει συμβεί) με το όργανό σου (που πήγε το μυαλό σας).

 

Οπότε εγώ έχω να σου πω τα εξής απλά, στην πρόβα και στο live να ξέρεις τα κομμάτια και πάντα όταν πιάνεις το όργανο σου για να παίξεις ένα κομμάτι, να έχεις κάνει καλό ζέσταμα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι θα έλεγα όχι στις μπυρίτσες. Είπαμε να ξεψαρώσουμε, όχι και να γίνουμε αλκοολικοί!....................

 

:o :o :o :o :o :o :o :o Είναι δυνατόν να το λες αυτό? Αμα δεν πιεις μπυρες κινδυνεύεις να γίνεις wannabe emo που γουστάρει καργα Backstreet Boys και New Kids On The Block!!! Απαράδεκτο!!!!!

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν το live υπαρχει, λογικα, η συστολη και ο προσωπικος επαναπροσδιορισμος (ποιος ειμαι, αραγε αξιζω; πως θα παιξω, πως θα με ακουσουν;)

Στο live πρεπει, οποσδηποτε, να παιζεις μονο για τον εαυτο σου, μονο τον ευατο σου εκπροσωπεις και μονο αυτον εκφραζεις. Αμα εισαι ο εαυτος θα τα πας καλα θα το 'πιασουν' οι ακροατες οτι δεν υποκρινεσαι.

Το χειροκροτημα θα σε πεισει και θα λες 'μεσα σου΄ -Μα επαιζα 2 ωρες; μα μου φανηκαν μονο 15 λεπτα.

 

Καλο ειναι στη διαρκεια της μελετης σου να υπαρχει ποτε-ποτε και ενας ακροατης (φιλος, αδερφος, μαμα- μπαμπας, γκομενακι κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.... ΑΝ παρ'ολα αυτα.. όλες οι παραπάνω συμβουλές αποτύχουν, κάνε το εξής απλό:

 

(θα χρειαστείς: 1 κιθάρα, κατα προτίμηση με διπλούς αλλά όλες κάνουν. 1 ντιστορσιον πετάλι. οποιονδηποτε ενισχυτή.)

 

βήμα πρώτο: κατευθύνεσαι προς τον ενισχυτή. κάπου έχει ένα κουμπάκι που γράφει GAIN. το ΓΥΡΝΑΣ στο τερμα. (αν δεν έχει gain και προκειται για λαμπάτο και δεν μπορείς να τον τσιτώσεις λογω ανωτέρας βιας, προχώρα στο βήμα 2)

βήμα δευτερο: κατευθυνεσαι προς το πετάλι. για να μην ψάχνεσαι, ότι έχει, βάλτο στο τέρμα.

βήμα τριτο: βάζεις το volume της κιθάρας στο τέρμα. όσον αφορά το tone... αυτοσχεδίασε.  ;D

 

τρία απλά βήματα ψεκάστε-σκουπίστε-τελειώσατε. με τις παραπάνω ρυθμίσεις, ό,τι και να παίζεις, όπως και να παίζεις, το ίδιο "καλά" θα ακούγεσαι και δεν θα χρειάζεται να έχεις άγχος.  ;D

 

ΥΓ. προτίμησε powerchords  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου