Προς το περιεχόμενο

Φύσημα από chorus


Προτεινόμενες αναρτήσεις

χθές αγόρασα το classic chorus της carl martin

http://www.musicgadgets.net/2007/10/05/carl-martin-classic-chorus-effects-pedal/

και ήμουν ενθουσιασμένος μέχρι που σε μία στιγμή ησυχίας ανακάλυψα οτι προκαλεί φύσημα που δεν είχα προσέξει στο μαγαζί  :(

όταν το άνοιγα, ακόμα και με κλειστό το volume της κιθάρας, ακούγεται ένα "φφφφφφφ" όχι πάρα πολύ δυνατα, δηλ αν έπαιζα ταυτόχρονα δε θα ήταν αξιοπρόσεχτο γιατί το σκεπάζει ο ήχος της κιθάρας αλλά ωστόσο όταν δεν παίζεις ακούγεται έντονα.

δοκίμασα να αλλάξω καλώδια

να το βάλω μόνο του στον ενισχυτή

να το δουλέψω με μπαταρία

να το δοκιμάσω σε άλλο τροφοδοτικό (εγώ χρησιμοποιώ 1spot)

αλλά πάλι τίποτα..

 

έχει κανείς καμια ιδέα σε τι μπορεί να οφείλεται το φύσημα? είναι μήπως φυσιολογικό στα chorus πετάλια?

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλα αναλογικα chorus εχουν φυσιμα σε ενα λογικο βαθμο.αυτο μπορει να γινει ποιο αισθητο αν υπαρχει προβλημα με την τροφοδοσια.

αλλα στο κατω κατω οτι πληρωνεις παιρνεις.

Practice cures most tone issues - John Suhr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τρου, δεν είναι τρου

Τι το τυραννάς ευτού;

Πάνε πέτα το σκουπίδια

Να παρς ένα πετάλι με...

 

 

 

mc δεν είναι φυσιολογικό. Κοίτα το αν το κάνουν τα άλλα (κοινώς, πήγαινέ το πίσω από κει που το πήρες).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mc δεν είναι φυσιολογικό. Κοίτα το αν το κάνουν τα άλλα (κοινώς, πήγαινέ το πίσω από κει που το πήρες).

 

πήγα σήμερα και το δοκίμασα στο μαγαζί απο όπου το πήρα και ...δεν έκανε καθόλου θόρυβο  :-\

όταν ξαναγύρισα σπίτι και το ξαναδοκίμασα σε μένα έκανε κλασσικά το απαίσιο φύσημα...  :'( :(

 

τα μόνα που άλλαξαν στη δοκιμή στο μαγαζί ήταν το τροφοδοτικό, ενισχυτής και κιθάρα

η κιθάρα όμως δε νομίζω να παίζει ρόλο γιατί η φασαρία γίνεται όπως είπα και με κλειστό το volume

 

εγώ έχς στο σπίτι valve jr head & cab και το πεταλάκι το δοκίμασα και στο σπίτι ενός φίλου που έχει τον ίδιο ενισχυτή..

επίσης από ό,τι ξέρω το 1spot δεν τους συνηθίζει κάτι τέτοιους θορύβους και από προσωπική εμπειρία με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο μέχρι τώρα..

δε νομίζω να είναι θέμα τροφοδοσίας αφού δοκίμασα και μπαταρία αλλά και άλλο μετασχηματιστή (ο οποίος από την άλλη είναι μετασχηματιστής των 15 ευρώ με επιλογή για διάφορες τάσης, δηλ όχι και τίποτα πολύ αξιόπιστο)

 

μήπως ευθύνη έχει ο ενισχυτής που ήταν ο ίδιος σε όλες τις δοκιμές που βγάλανε φύσημα?

ή μήπως το τροφοδοτικό?  ::)  :'(

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας σε παρακαλώ το σετάπ σου με λεπτομέρειες. Κιθάρα, ενισχυτή, όλα σου τα πετάλια πριν και μετά το chorus, και ποιος τροφοδοτεί με ρεύμα τι.

 

Το συνδέεις στο effects loop ή όχι; Oρισμένες φορές τα effects loop προσθέτουν θόρυβο όταν βάζει κάποιος αναλογικά mod. εφφέ (μιλάω εκ πείρας). Δοκίμασε να το βάλεις στο τέλος της αλυσίδας, αλλά ακριβώς πριν το guitar input του ενισχυτή.

 

Πριν από αυτό μήπως έχεις κάποιο πετάλι "βρωμιάς" (od/dist/fuzz) σε αρκετά υψηλό volume, με αποτέλεσμα να "υπερφορτώνει" το chorus σου; Ή μήπως έχεις κάποιο κομπρεσσοράκι μετά (αντί για την αρχή της αλυσίδας που είθισται) από κάποιο πετάλι "βρώμας", και είναι και τα δυο ταυτόχρονα ανοιχτά;

 

 

PS. Σόρι, τι γράφω κι εγώ; Mόλις τώρα είδα ότι παίζεις με Valve Junior και κεφαλή - αυτός δεν έχει effects loop. Οπότε ξέχνα αυτά περί loop που σου'γραψα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι καμουν τ'αναλογικα...

Που δεν ειναι τρου...

 

καταρχην το αν ειναι true by pass ενα πεταλι δεν εχει ΚΑΜΜΙΑ σχεση με το αν εχει φυσιμα η οχι..

 

κατα δευτερον τα πολλα tbp πεταλια δεν ειναι και οτι καλυτερο μπορει να συμβει στο σημα μας ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως είπε και ο sf το αν είναι true bypass η όχι δεν έχει να κάνει αφού το φύσημα γίνεται όταν το πετάλι είναι ανοιχτό.

 

το setup:

 

schecter c1 classic --> ed-1 compressor --> bulldog distortion --> boss ge7 --> carl martin classic chorus --> boss DD6 --> epi valve jr

(για το eq και το bulldog έχω ενδοιασμούς αν είναι καλά οπως τα έχω ή ίσως θέλει ανάποδα)

όλα τροφοδοτούνται από το 1spot.

 

ωστόσο, δε πιστεύω πως έχει και πολλή σημασία η αλυσίδα γιατί όπως είπα το δοκίμασα και μόνο του (κιθάρα-chorus-ενισχυτης)..

 

δυσκολεύομαι να πειστώ οτι το 1spot φταίει μια που έχει δυνατότητα για 1700mA που υπεκαλύπτουν τις ανάγκες μου..

 

υπάρχει περίπτωση ο ενισχυτής που μου το έβαλε για δοκιμή σήμερα αυτός στο μαγαζί που τον αγόρασα να είχε κανένα noise reduction? η αλήθεια είναι οτι δε σκαμπάζω από ενισχυτές (και δυστυχώς δεν έδωσα σημασία στον ενισχυτή που το έβαλε για δοκιμή  :( :-[ )

 

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

 

 

EDIT: ο mc04043 είμαι απλά καταλάθος πόσταρα με το acc φίλου μου επειδή είμαι σπίτι του

 

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mc δεν είναι φυσιολογικό. Κοίτα το αν το κάνουν τα άλλα (κοινώς, πήγαινέ το πίσω από κει που το πήρες).

 

πήγα σήμερα και το δοκίμασα στο μαγαζί απο όπου το πήρα και ...δεν έκανε καθόλου θόρυβο  :-\

όταν ξαναγύρισα σπίτι και το ξαναδοκίμασα σε μένα έκανε κλασσικά το απαίσιο φύσημα...  :'( :(

 

 

Είδα ότι το αναφέρεις αλλά θα σου έλεγα να το ξαναΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ με μπαταρία.

Τροφοδοτικά με επιλογές τάσης δεν μου γεμίζουν το μάτι (αλλά μου γεμίζουν το αυτί με φύσημα...χεχε).

Φίλος αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα με πεταλάκι YAMAHA, γίναμε ρόμπα στο κατάστημα για ένα τροφοδοτικό του κ*λου που είχε ο φίλος μου (και "...έπαιζε καλά..." με τα άλλα του πετάλια).

Αυτάααα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου