Προς το περιεχόμενο

''Αρρωστος'' ενισχυτης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω εναν Marshall Valvestate 20 (οκ δεν χρειαζεται να ακουσω σχολια κ γι'αυτο) και τωρα τελευταια μου κανει διαφορα κολπα και με νευριαζει.

Συγκεκριμενα μερικα λεπτα αφου αρχισω να παιζω κανει εναν ηχο σαν να βηχει ::) (κατι σαν χιονια απλα οχι συνεχομενο) και αφου το κανει καμποσες φορες μετα απο λιγο σταματαει να παιζει και δεν ακουγεται τιποτα.Για να ξανανιωσει χρειαζεται να πειραξω λιγο το καλωδιο και το jack αλλα και παλι η λυση ειναι προσωρινη και διαρκει μονο μερικα λεπτα...

Το προβλημα ξεκινησε σε πολυ πιο ελαφρια μορφη οταν σε μια προβα εκανα ενα αλμα και προσγειωθηκα πανω στην συνδεση καλωδιου-jack in::),

με αποτελεσμα το καλωδιο να στραβωσει και τελικα η κατασταση του ενισχυτη να επιδεινωθει σταδιακα οπως προανεφερα..

Αν καποιος εχει συμβουλες ή γνωριζει παρομοια φαση θα με ενδιεφερε πολυ να τον ακουσω...

Thanks anyway

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάποτε είχα ένα live στο σύνταγμα και είπα να μου νοικιάσουν έναν πιο μεγάλο ενισχυτή απ τον δικό μου!

ήξεραν τα γούστα μου αλλά παρόλα αυτά τους έδωσαν valvestate και μου τον έφεραν και ξενέρωσα αλλά είπα οκ τέλος πάντων.... :-\ :-[

 

Το θέμα είναι πως ο συγκεκριμένος είχε σχεδόν το ίδιο πρόβλημα με τον δικό σου.. έπαιζα, έπαιζα και κάθε λίγο και λιγάκι (κάθε 2-5 λεπτά) η ένταση έπεφτε στο 1 περίπου (ενώ τον είχα στο 5-6) και αν δεν κουνούσα το volume δεν έστρωνε... ευτυχώς το κατάλαβα στο soundcheck και τον αντικατέστησα με τον cube 30 ενός φίλου (στο ΣΥΝΤΑΓΜΑ επαναλαμβάνω! :o) και η δουλειά μου έγινε και με το παραπάνω!!  8)

 

Τώρα θα με ρωτήσεις πως θα σε βοηθήσει αυτό που είπα και θα σου πω μάλλον πουθενά! απλά το ανέφερα μια που είναι σχετικό και για να δούμε μήπως υπάρχει γενικά αυτό το πρόβλημα με τους valvestate...(και για να παρηγορηθείς που δεν είσαι μόνος! ;))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως ο δικος μου δεν στρωνει απο το volume(οχι οτι θα με παρηγορουσε γιατι παλι δεν θα παιζοταν εξω)και μαλλον προκειται για αλλου ειδους προβλημα.Πιστευω οτι δεν ειναι κατασκευαστικο μιας και οπως ειπα ξεκινησε απο δικη μου γκαφα...Απλα μηπως ξερει καποιος πως διορθωνεται λιγο η υποδοχη jack.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα σου-κατα 99%- ειναι στην εσωτερικη συνδεση των καλωδιων με το "θηλυκο" jack του ενισχυτη σου,η οποια συνδεση,πρεπει να εχει ψιλλοκοπει,μετα το χτυπημα.

Αν μπορεις και ξερεις,μ ενα κολλητηρι και λιγο καλαι,διορθωνεται. Αλλοιως,πηγαινε τον σ εναν ηλεκτρονικο να στον φτιαξει. Δεν ειναι σοβαρο το προβλημα. ΜΑΛΛΟΝ προερχεται απο μια "ψυχρη κολληση" των καλωδιων-εσωτερικα-με το "θηλυκο" βυσμα του ενισχυτη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάποτε είχα ένα live στο σύνταγμα και είπα να μου νοικιάσουν έναν πιο μεγάλο ενισχυτή απ τον δικό μου!

ήξεραν τα γούστα μου αλλά παρόλα αυτά τους έδωσαν valvestate και μου τον έφεραν και ξενέρωσα αλλά είπα οκ τέλος πάντων.... :-\ :-[

 

Ε, συγγνώμη κιόλας ρε φίλε! Δεν ξέραμε... Πφ. :-\

 

(Μην ξεχνάς... Σε βλέπω...) :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου