Προς το περιεχόμενο

Αγορά εξωτερικής κάρτας ήχου


w84me

Προτεινόμενες αναρτήσεις

διαβασε αυτα

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=152140.0

 

οπως βεβαια υπαρχουν και αλλα πολλα μεσα σε αυτο το φορουμ (κανωντας μια αναζητηση θα βρεις πολλα θεματα για καρτες ηχου)

 

εγω τελικα πηρα την e-mu 0404 και εμεινα απολυτα ικανοποιημενος.βεβαια εξαρτατε παντα τι θες να κανεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν ειχα την m audio απο παλια και ηταν να παρω καρτα ηχου τωρα , θα επαιρνα μια tascam , η digidesign - την μικρη -

 

την πηρε ενας φιλος μαζι με ενα ζευγαρι jbl monitors και εμεινε απολυτα ευχαριστημενος.

 

;)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η digidesign ξεπερνάει τα χρήματα που διαθέτω...

 

Την tascam δεν την ήξερα..Κοιτάω την TASCAM US-144 και μου φαίνεται το ίδιο καλή με την E-MU αλλά σε καλύτερη τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα θα ειναι κατα την γνωμη μου.για καποιον παραξενο λογο οι emu & terratec δεν μου εχουν κατσει καθολου καλα στην υποληψη μου....ισως ειναι ομως ψυχολογικο.καλυτερα να σου πει καποιος πιο ειδικος

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tην EMU 0404 USB την έχω εγώ και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Απροβλημάτιστη λειτουργία σε install, θέματα ASIO και κάτω από βαριές συνθήκες (7-8 κανάλια με της Παναγιάς τα μάτια από εφφέ, midi και soft synths από το Ableton 7 σε rewire στο Cubase 3 σε λάπτοπ καβουρδιστήρι ηλικίας 4μισι ετών), πολύ καθαροί προενισχυτές μικροφώνου και ωραίοι ΑD/DA κονβέρτορες (κοίτα εδώ: http://www.noiz.gr/index.php?topic=156206.0 - είχα κάνει μια ηχογράφηση 12χορδης με αυτούς) και δειγματοληψία που φτάνει μέχρι τα 192 (που μάλλον δεν θα τη χρειαστείς αλλά έχω διαβάσει σε κριτικές ότι δίνει μια "άνεση" στις χαμηλότερες λόγω αυξημένης υπολογιστικής ισχύος της κάρτας). Επίσης, έχει φοβερό bundle από προγράμματα στην συσκευασία.

 

Μειονεκτήματα:

 

(1) δεν έχει send - return για εξωτερικά εφφέ (αν και έχει βέβαια s/pdif για ψηφιακές συνδέσεις),

(2) το κουμπάκι level στο "Direct Monitor" έχει μικρή απόκριση και είναι σχεδόν άχρηστο (χωρίς όμως να αναιρείται η δυνατότητα του monitoring),

(3) αν θες να χρησιμοποιήσεις ταυτόχρονα μικρόφωνο που να θέλει phantom power και άλλο που να μην θέλει, δεν μπορείς να το απενεργοποιήσεις - ή θα φτάσει και στις δυο εισόδους ή όχι (πάντως, μερικά μικρόφωνα που δεν θέλουν phantom power δεν τα πειράζει αν τους το δώσεις, όπως πχ. τα SM57 και SM58, επομένως η συμβίωση είναι εφικτή - απλά μην διανοηθείς να βάλεις παλιά ribbon).

 

Πήγαινε και στο σάιτ της EMU - έχει πολλές κριτικές από περιοδικά για αυτήν.

 

Eπίσης, η Mackie Onyx Satellite είναι εξαιρετική και 40 ευρώ φτηνότερη, αλλά ίσως σε ξενίσει η πολυπλοκότητά της. Οι προενισχυτές της πιστεύω πως είναι πολύ καλοί αλλά πιο "πριμάτοι". Η Tascam US-144 έχω ακούσει δεξιά - αριστερά ότι παρουσιάζει διάφορα ανορθόδοξα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ εκεί που έλεγα τελείωσε θα πάρω την e-mu 0404 μου πετάς την mackie...Την κοιτάω στο thomann τώρα και είναι αρκετά καλή...γμτ

 

Γρρρ ουφ ουφ αρκχχχχφφφφ (εσωτερική μάχη με τον εαυτό μου).

 

 

Λοιπόν θα πάρω την e-mu 0404 και ένας λόγος είναι και το κομμάτι που ηχογράφησες.!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, μάλλον ψάρωσες κι εσύ...  ;D Είναι πιο εύκολο από όσο ακούγεται... ευχαριστώ για τον καλό σου λόγο πάντως!  :)

 

Οι προενισχυτές της Mackie είναι πάντως οι γνωστοί Οnyx που έχουν πολύ καλή φήμη. Αλλά δεν έχει midi in/out ενώ η EMU έχει. Αυτό λύνεται με ένα έξτρα κουτάκι υποδοχών midi in/out με σύνδεση USB, αλλά εγώ το ήθελα ήδη στην κάρτα για να αναλαμβάνει όλους τους χρονισμούς και τις μεταφράσεις το δικό της hardware αμέσως χωρίς έξτρα περιφερειακά.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου