Προς το περιεχόμενο

setup για Kontakt2


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν λοιπόν λοιπόν......μετά απο σκέψη και ψάξιμο μεταξύ kontakt2 και garittan p.o. αποφάσισα τελικά να αγοράσω το kontakt2....μώλις βγεί. Το ξέρω ότι είναι διαφορετικά πράγματα αλλά δεν είναι εκέι το θέμα τώρα.(αυτό που ψάχνω βασικά είναι μια καλή συμφωνική και ένα κεντρικό software απο το οποίο θα παίζω όλα τα όργανα, για να ξεφορτωθώ τα πολλά vst).

 

Η ερώτηση είναι η εξής:

 

Θέλω μια καλή λύση όσο αναφορά το πως θα οργανώσω τους σκληρούς μου (έχω 2 εσωτερικούς τώρα, έναν WD raptor 80 και έναν WD 160άρη).

 

Σκέφτομαι να πάρω ένα 200άρη Lacie D2 εξωτερικό για να αποθηκεύσω τα samples και τα κομμάτια μου.

Μια καλή λύση που μου πρότειναν εδώ στο noiz είναι να έχω 3 σκληρούς,

ένα για το λειτουργικό, ένα για τα audio και ένα για τα samples, έτσι ώστε να μην επιβαρύνεται κανείς αλλά θα ήθελα να έχω στον Lacie και τα audio και ta samples έτσι ώστε με ένα laptop να μπορώ να μεταφέρω τα πάντα όπου θέλω. Δεν ξέρω αν θα τα παίξει ο Lacie και με audio και με samples...xρησημοποιώ λίγα audio tracks στα κομμάτια μου αλλά δεν ξέρω για το μέλλον...το θέμα είναι:

 

Είναι σωστός ο τρόπος που πάω να στήσω το όλο πράγμα?

 

Ο Lacie απ'οτι ακούω είναι μια χαρά, τι λέτε?

 

Το kontakt φαντάζομαι είναι καλό sampler....σκεφτόμουν και το Giga αλλά είμαι φανατικός natine instruments..άλλωστε το kontakt είναι συμβατό με όλα τα format των libraries.

Για πείτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενημερώνω ότι το Kontakt2 είναι άμεσα διαθέσιμο. Το είδα στο site τους, αλλά επίσης το επιβεβαίωσα τηλεφωνικά προκειμένου να ξαναβρώ το serial number μου που το είχα χάσει.

 

Σχετικά με τους δίσκους, οι απόψεις διαφέρουν. Στα samplers όπου η ανάγνωση των δειγμάτων γίνεται με disk streaming (όπως το Giga) οι περισσότεροι προτιμούν τη λύση των πολλών σκληρών δίσκων. Σε αυτή την κατηγορία ανήκω και εγώ. Χρησιμοποιώ τρεις σκληρούς δίσκους.

 

Σε samplers που φορτώνουν τα δείγματα στη RAM, οι πολλοί σκληροί δίσκοι είναι εντελώς άχρηστοι, όσον αφορά αυτό το θέμα.

 

Το Kontakt είναι μία ειδική περίπτωση, καθώς μπορεί να λειτουργήσει και με τον ένα τρόπο και με τον άλλο. Προσωπικά πιστεύω ότι είναι προτιμότερο να το λειτουργεί κανείς σαν disk-streaming-sampler, διότι μόνο έτσι μπορείς να φορτώσεις τις κτηνώδεις βιβλιοθήκες ήχων που υπάρχουν στις μέρες μας. Όμως, αν είχες (για παράδειγμα) μία μεγάλή βιβλιοθήκη ήχων από το Akai, τότε ίσως θα προτιμούσες να τα φορτώνεις στη RAM. Εκείνες οι βιβλιοθήκες ήχων δεν ήταν τόσο μεγάλες.

 

Τώρα, σε σχέση με την ικανότητα του Kontakt να φορτώνει όλα τα φορμά, σου προτείνω να κρατάμε μικρό καλάθι. Δεν ξέρω τι γίνεται με το 2, αλλά το 1 φόρτωνε καλά μόνο τα Soundfonts και τα Akai samples, αλλά τις βιβλιοθήκες του GigaStudio δεν τις χειριζόταν καλά. Akai όμως και Soundfonts μπορείς να φορτώσεις σε οτιδήποτε, με άριστη ποιότητα.

 

Τέλος, συμφωνώ μαζί σου για το ότι η ΝΙ είναι καλή εταιρεία, γι' αυτό θα δώσω τα 150 ευρώ για να πάρω το update. Αυτοί οι τύποι, ακόμη και αν δεν έχουν φτιάξει ακόμη το τέλειο sampler, είμαι σίγουρος ότι θα το κάνουν.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φρόντισε να πάρεις έναν εξωτερικό γρήγορο δίσκο (>7200rpm) με Firewire και δεν θα έχεις πρόβλημα. Το διαθέσιμο bandwidth είναι πολύ μεγάλο.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, αν τυχόν παααααααααααραφορτώσεις με samples κάποιο project και δεις ότι ζορίζεσαι, βάζεις ένα δεύτερο δίσκο στο Firewire. Αλλά, νομίζω ότι δεν θα συμβεί κάτι τέτοιο.

 

Εγώ πάντως, αποφεύγω τους υπερβολικά μεγάλους δίσκους καθώς γίνονται δύσκολα backup και αν τυχόν χαλάσουν χάνεις πάρα πολλά :) Πρέπει να είσαι καλά οργανωμένος.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...
  • Guru

Προσωπική γνώμη..2 particion στον WD 160 ένα για το λειτουργικό και ένα για

Back up..

2 επίσης στον Raptor και μια και θα είναι μακράν ο γρηγορότερος, ένα πολύ μικρό (1-2 g) για αποκλειστική ανάθεση της virtual memory,και το υπόλοιπο για audio rec..

τέλος για μπαλαντέρ και "πήγαιν'έλα" έναν οπωδήποτε

7200 firewire όπως σου επισήμανε και ο Γεράσιμος..

Αν πήρες το Kontakt περιμένω και γω εντυπώσεις..

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το πήρα το kontakt (πακέτο με το cubase SL3) εδώ και καναδυό μήνες αλλά έχω ασχοληθεί μαζί του ελάχιστα λόγω έλλειψης χρόνου (λόγω δουλειάς δηλαδή)... :x :x

Βασικά είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με sampler οπότε μην περιμένετε να σας πω τα διάφορα χαρακτηριστικά/νέες λειτουργίες/δυνατότητες κ.α. ¶σε που το manual είναι στα γερμανικά και πρέπει να διαβάζω το pdf λίγο λίγο... :x

 

Τα VSL όργανα είναι πολύ ωραία. Έχει επίσης κάποια πολύ ωραία synth pads. Oι κιθάρες δεν μου άρεσαν καθόλου και οι τρομπέτες δεν με ξετρέλαναν επίσης. Απο drums έχει λίγα αλλά ενδιαφέρον πράγματα το ίδιο και τα μπάσα. Μου άρεσαν πολύ τα percussion, θα μου άρεσε πάρα πολύ να είχε και ethnic όργανα αλλά δεν έχει.. επίσης δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν προτιμώ τα διάφορα πιάνα που έχει ή το grand της steinberg...Ότι έχω ακούσει ως τώρα είναι εντελώς απείραχτο, (ούτε envelope generator) οπότε φαντάζομαι ότι αν τα πειράξω λίγο ίσως αποκτήσουν πιο έντονο χαρακτήρα. Πάντως δεν είμαι αξιόπιστη πηγή καθώτι άπειρος σε αυτά τα θέματα.

Είναι γεγονός πάντως ότι το kontakt έχει μεγάλη και καλής ποιότητας βιβλιοθήκη και σαν πρώτη εντύπωση μόνο οι κιθάρες μου φάνηκαν αστείες αλλά αυτό το περίμενα και στο κάτω κάτω δεν τις χρειάζομαι.

 

Όπως είπα και πρίν θα ήθελα να είχε περισσότερα όργανα π.χ. ακορντεόν μαντολίνο (όπως το sampletank) πνευστά για τζαζ κ.α. αλλά τι να κάνουμε...

 

Δεν ξέρω πως του ορίζεις να διαβάζει απο τη μνήμη ή το σκληρό. Έχει παντως μια μπάρα με ένδειξη "disk". Κάποια όργανα αργούν λίγο να φορτώσουν (10'').Προσπάθησα να φορτώσω κάτι ήχους απο ΕXS αλλά δεν τα κατάφερα... Δεν μου έχει κολλήσει ποτέ και γενικώς φαντάζομαι ότι θα είναι πολύ εύχρηστο και ευχάριστο (όταν το μάθεις). Το setup μου είναι το έξής:

 

MSI motherboard

amd 64 (+3500)

2000 ram

 

Έχω 3 σκληρούς.

Στον raptor έχω τα xp και τα διάφορα προγράμματα cubase/kontakt κ.α.

 

τον WD160 τον έχω ονομάσει libraries και εκεί έχω όλους μου τους ήχους

 

έχω και έναν τρίτο WD80 που τον ονόμασα my documents και εκεί σώζω τα cubase projects.

 

Αυτά τα ολίγα... :lol:

 

2 επίσης στον Raptor και μια και θα είναι μακράν ο γρηγορότερος' date=' ένα πολύ μικρό (1-2 g) για αποκλειστική ανάθεση της virtual memory[/quote']

 

npap δεν το καταλαβαίνω αυτό... :oops: (λόγω ασχετοσύνης φυσικά)...αφού ή θα διαβάζει από τη ram ή απο το σκληρό κατευθείαν... κάτι αγνοώ μάλλον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όταν η φυσική μνήμη του υπολογιστή σου (ram) δεν επαρκεί για τον οποιαδήποτε λόγο, το λειτουργικό χρησιμοποιεί ένα χώρο στον σκληρό σου δίσκο (εικονική μνήμη ή virtual memory) για να υποκαταστήσει την όποια έλλειψή της..Επειδή όπως καταλαβαίνεις η εικονική είναι παρασάγγες πιο αργή από την φυσική, χρησιμοποιούμε κάποιες ρυθμίσεις ώστε να επιβαρύνουμε όσο το δυνατόν λιγότερο το γενικό perfomance του υπολογιστή μας..

Αυτές γίνονται στην διαδρομή: Ο Υπολογιστής μου->δεξί κλικ->μενού->

ιδιότητες->για προχωρημένους->επιδόσεις-ρυθμίσεις->για προχωρημένους->

εικονική μνήμη-αλλαγή-> (στο αρχικό πλαίσιο ορίζεις τον δίσκο πχ C) και μετά->προσαρμογή μεγέθους (και στα πεδία τιμών, ορίζεις ένα μέγεθος 1,5 φορές το μέγεθος της ram το ίδιο και στα 2 πεδία _αρχικό και μέγιστο_)

Το να ορίσεις τον γρηγορότερο πλέον είναι αυτονόητο και το ίδιο μέγεθος έχει να κάνει με την αποφυγή του φαινομένου "δίσκος κουδουνίστρα" όπου η ταλαίπωρες κεφαλές πάνε πάνω κάτω ψάχνοντας ατάκτως ερριμένα δεδομένα καθυστερώντας χωρίς λόγο..

:)

Εδώ βοηθάει και η ύπαρξη ειδικού particion μόνο για την virtual όπου παρεπιμτόντως γίνεται εύκολα και γρήγορο και συχνό defrag..

Στην δική σου περίπτωση χωρίς ιδιαίτερο ρίσκο αφού διαθέτεις 2048 mb ram ,μπορείς να απενεργοποιήσεις εντελώς την virtual επιλέγοντας την ρύθμιση->χωρίς αρχείο σελιδοποίησης ώστε να αποτρέψεις τα XP να την χρησιμοποιούν χωρίς λόγο, όπως συνέχεια κάνουν ..

Καλό θα ήταν τα samples που φορτώνεις σε αυτή την περίπτωση να μην υπερβαίνουν τα 2560 mb (2.5 gig) για να δουλεύουν άνετα τα xp και τα progs που χρησιμοποιείς..

Επειδή κάποια progs έχουν κοινά καπρίτσια με τον bill, αν συναντήσεις κάποια πρωτοεμφανιζόμενη αστάθεια στην λειτουργία τους απλά την ξαναενεργοποιείς με τιμές 3072 mb και στα 2 πεδία χωρίς πρόβλημα..

Ελπίζω να έγινα κατανοητός (πράγμα όχι εύκολο, καταλαβαίνω)..

Για περισσότερα στείλε πμ για να μην ζαλίζουμε κι όλο τον κόσμο εδώ..

 

ΥΓ..Είναι κρίμα να έχεις τον raptor υποζύγιο των xp..Πρόσφατα σε μηχάνημα φίλου, 2 raptor σε raid με έκαναν να κοντεύω να ξεχάσω τις σκάζι αμαρτίες του παρελθόντος...

ΥΓ2..Προς τι η :oops: ,κανείς δεν ξέρει κάτι προτού το..μάθει..Η διάθεση για αναζήτηση έχει πολλές φορές σημαντικότερη αξία από την "ξερή" γνώση..

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ψιλοκατάλαβα, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, θα το δω και στην πράξη.

Τον raptor τον χρησημοποίησα σαν "C" με το σκεπτικό ότι θα τρέχουν καλύτερα και πιο γρήγορα τα windows και τα προγράμματα..αν και δεν καταλαβαίνω καμια διαφορά :? ..αν κατάλαβα καλά εσύ λες να τον χρησημοποιήσω για ότι ηχογραφώ (και για virtual memory) έτσι ώστε να έχω σαν πλεονέκτημα τι...? καλύτερη απόδοση/σταθερότητα?

 

Αν και ανοίγω άσχετη κουβέντα τώρα και ξεφεύγω απο το θέμα... το raid δεν είναι κάτι σαν ένας δεύτερος "mirror" δίσκος, κάτι σαν backup σε περίπτωση που χτυπήσει ο πρώτος...? τι σχέση ακριβώς έχει με την απόδοση του μηχανήματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου