Προς το περιεχόμενο

Ωραίο θεμα στις πανελλήνιες!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3. Ισχύει κι αυτό. Άρα αυτό που είπε στο 2 ο sf οφείλουμε κι εμείς να το αναγωρίσουμε και στα σχολικά βιβλία μας, και όχι να βγάζουμε τον Αλέξανδρο μέγα φιλάνθρωπο και απελευθερωτή.

 

Καλα αυτο ειναι μια αλλη μεγαλη και πανω απο ολα πονεμενη ιστορια......

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

3. Ισχύει κι αυτό. Άρα αυτό που είπε στο 2 ο sf οφείλουμε κι εμείς να το αναγωρίσουμε και στα σχολικά βιβλία μας, και όχι να βγάζουμε τον Αλέξανδρο μέγα φιλάνθρωπο και απελευθερωτή.

 

Καλα αυτο ειναι μια αλλη μεγαλη ιστορια......

 

τρελλα μεγαλη ;)

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3. Ισχύει κι αυτό. Άρα αυτό που είπε στο 2 ο sf οφείλουμε κι εμείς να το αναγωρίσουμε και στα σχολικά βιβλία μας, και όχι να βγάζουμε τον Αλέξανδρο μέγα φιλάνθρωπο και απελευθερωτή.

 

Καλα αυτο ειναι μια αλλη μεγαλη ιστορια......

 

τρελλα μεγαλη ;)

 

Συμφωνώ και επαυξάνω οι μαύρες σελίδες δεν πρέπει να κρύβονται,ούτε να ωραιοποιούνται(βλ.Βασίλειος Β'-"βουλγαροκτόνος", Ελ.Βενιζέλος και Μικρασιατική Καταστροφή κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντήσεις προς evris:

1η) τότε με τους ινδιάνους δεν υφίσταντο ως έθνος, αλλά ως αποικιοκράτες, οπότε δεν ήταν δικά τους κατορθώματα, αλλά των όσων είπε και ο sf

 

2η) Βιετνάμ καλά τα λες, αλλά μόνο από την σκοπιά των Βορείων. Ας ρωτήσεις για τους νότιους, που σε ένα πολύ ωραίο ντοκυμαντέρ έλεγαν το ότι τα βάζουν με τους αμερικανούς, γιατί τους άφησαν στα κρύα του λουτρού και στο έλεος των βορείων, ναι αλλά αυτοί δεν ξέρουν, ξέρουμε εμείς

 

3η) Για τη Χιροσίμα-ναγκασάκι. Αν δε σκάγανε, πόσοι περισσότεροι νεκροί θα υπήρχαν, μέχρι οι στρατηγοί να συνθηκολογούσαν; Εκτός και αν πεις ότι κακώς ενεπλάκησαν οι Αμερικανοι εκεί. Ρώτα τους ίδιους τους Γιαπωνέζους να σου πουν, κάτι ξέρουν παραπάνω από μας, αν και τώρα που το σκέφτομαι τι μπορεί να ξέρουν και αυτοί που τα ζήσανε και κατηγορούν την Ιαπωνία για ότι έγινε ε;

 

4η) Για τη σερβία ρώτα τους κροάτες, βόσνιους, σκοπιανούς και σλοβένους. Και αυτοί κάτι ξέρουν παραπάνω ίσως (αλλά και πάλι δε νομίζω...). Ίσως και οι Σέρβοι στην τελική κάτι να ξέρουν, καθώς παρά τη "γενοκτονία" τους, ξαναψήφισαν με διαφορά τον φιλοευρωπαίο-φιλονατοϊκό πρωθυπουργό τους. Μάλλον δε μας έκατσε καλά αυτό σε εμάς τους αντι-κάτι Έλληνες. Αλλά τι να ξέορυν και αυτοί....

 

5η) Για το Ιράκ. Οι απώλειες είναι όντως τόσες συνολικά. Βέβαια το ότι οι νεκροί αυτοί δεν οφείλωνται σε επιχειρήσεις των αμερικανών, αλλά στα διάφορα μίση και πάθη που βγάλανε που ήταν θαμένα επί εκατονταετίες δε μας λέει κάτι. Αλλά φαίνεται ότι ο αγαπητός σαντάμ τους ήταν τόσο συμπαθής που τα "ξεχνάγανε" επί κυριαρχίας του!

 

6η) Ιράν. Που κολλάει αυτό;

Τώρα αν για την αποικιοκρατία και τη σκλάβιά φταίνε οι Αμερικανοί το συζητάμε όσο θες

 

Για τη λατινική αμερική θα συμφωνούσα ότι πρόκειτε και στιγνή δικτατορία των αμερικανών, αλλά όχι και γενοκτονία. Αν και περισσότερο οι πολιτικοί τους φταίνε, παρά οι αμερικανοί, αλλά τες πα...

 

 

 

Over n out γιατί δε βγαίνει για άλλη μια φορά συμπέρασμα καθώς ο καθείς θα λέει ότι του έρχεται και θα ξεφύγει το θέμα και θα παρεξηγιόνται θέσεις

 

Απλά θα συμφωνήσω με αυτό

Πάντως στο Ιράκ, στο Ιράν κ στη Σερβία που αναφέρθηκαν, καμία σχέση με γενοκτονία δεν είχε/έχει αυτό που έγινε. ΔΕΝ εννοώ ότι όσα έγιναν δεν είναι απαράδεκτα, αλλά ΔΕΝ είναι γενοκτονία.

 

Έτσι γιατί όλο και κάποιος θα το πετάξει τπτ ότι είμαι φιλοπόλεμος και άλλα τέτοια. Υπερβολικός δεν είμαι...

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο Μέγας Αλέξανδρος είναι πονεμένη ιστορία τότε καλύτερα να καλέσουμε κανέναν εξ Ανατολής, ή Ευρωπαίο (Γερμανό ή Ιταλό ή Γάλλο ή και Άγγλο) να μας ανοίξει τα μάτια για αυτόν...Φιλάνθρωπο και Απελευθερωτή δεν τον έβγαλε κανένας φίλε Μενέλαε και αν κάποιος το έκανε έχει μεγάλο λάθος...Ευεργέτη και Μέγα τον παραδέχονται πρώτα όλοι οι Ευρωπαίοι και Ανατολίτες και ύστερα εμείς. Πονάει η αλήθεια με το δικό μας μυαλό, αλλά αυτή είναι...

 

(τώρα βέβαια καλύτερα να μην αποτελειώσουμε ένα ήδη κατεστραμένο thread για το αν ήταν κλπ) ::)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

5η) Για το Ιράκ. Οι απώλειες είναι όντως τόσες συνολικά. Βέβαια το ότι οι νεκροί αυτοί δεν οφείλωνται σε επιχειρήσεις των αμερικανών, αλλά στα διάφορα μίση και πάθη που βγάλανε που ήταν θαμένα επί εκατονταετίες δε μας λέει κάτι. Αλλά φαίνεται ότι ο αγαπητός σαντάμ τους ήταν τόσο συμπαθής που τα "ξεχνάγανε" επί κυριαρχίας του!

 

 

παρομοια περιπτωση με το δικο μας εμφυλιο που μονοι μας κατασφαχτηκαμε αλλα καποιοι οπλιζαν και τις 2 πλευρες οχι μονο με οπλα αλλα και με κινητρα....

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει αυτό, αλλά να είμαστε λίγο δίκαιοι. Όταν κάποιος μου λέει πάρε αυτό το μαχαίρι και σφάξε αυτόν γιατί σου ήπιε το γάλα σου και εγώ πάω και το κάνω, δε φταίει αυτός, εγώ φταίω! Εκτός και αν όλοι οι υπόλοιποι λαοί πέραν των αμερικανών απαλλάσονται λόγω κάποιων περίεργων λόγων.

 

FatalK, το "μέγα" το δέχομαι με την έννοια ενός μεγάλου στρατιωτικού και διοικητικού νου. Αν αυτό τον κάνει και "μέγα" σαν άνθρωπο........ έχω τεράστιες επιφυλλάξεις. Ως προς το "ευεργέτη"...... όσο ευεργέτησε η Αμερική το Ιράκ διώχνοντας έναν δικτάτορα, άλλο τόσο βοήθησε και εκείνος ;) Ας έχουμε τα ίδια μέτρα και σταθμά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός και αν όλοι οι υπόλοιποι λαοί πέραν των αμερικανών απαλλάσονται λόγω κάποιων περίεργων λόγων.

 

πολυ σωστη κουβεντα,λες και ειναι ηλιθιοι ολοι οι αλλοι λαοι και οι Αμερικανοι εξυπνοι (αλλωστε και εκει που κανουν κουμαντο οι Αμερικανοι ΝΤΟΠΙΟΥΣ χρησιμοποιουν για να κανουν τη δουλεια τους...)

 

μου θυμιζεις καποιους γραφικους που ουρλιαζουν για τα αισχη της αποικιοκρατιας στην Αφρικη λες και φταινε οι ...αποικιοκρατες (που εχουν φυγει 40 χρονια τωρα) για το χαλι τους.. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FatalK, το "μέγα" το δέχομαι με την έννοια ενός μεγάλου στρατιωτικού και διοικητικού νου. Αν αυτό τον κάνει και "μέγα" σαν άνθρωπο........ έχω τεράστιες επιφυλλάξεις.

 

Σωστότατος! Εδώ συμφωνούμε... ;)

 

Ας έχουμε τα ίδια μέτρα και σταθμά ;)

 

Αδύνατον διότι δεν μιλάμε για ίδιες χρονολογικές περιόδους. Σκέψου λίγο αγαπητέ μου φίλε, ότι τότε δεν υπήρχαν ούτε η έννοια της δημοκρατίας, ούτε η ελευθερία με την σημερινή της μορφή, αλλά ούτε και ανθρώπινα δικαιώματα.Έτσι δεν είναι; ;)

Αντιθέτως, στην ''πολιτισμένη'' Αμερική του σήμερα (η ειρωνία πηγαίνει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στην πολιτική της) υπάρχουν, ή τουλάχιστον λένε ότι υπάρχουν ΟΛΑ αυτά και με το παραπάνω! Πώς γίνεται αυτό ρε παιδιά; Με την επιβολή της πολιτικής της σε όλο τον κόσμο με το ''έτσι θέλω;''

Προς Θεού, δεν λέω ότι σωστά έσφαξε κόσμο ο Μέγας Αλέξανδρος. Απλά υπάρχει μια λεπτή γραμμή στα σταθμά της τότε εποχής με την σημερινή. Γνώμη μου... :)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1! Η Αμερική η Χώρα του "πολιτισμού" και της "δημοκρατίας"

 

μου θυμιζεις καποιους γραφικους που ουρλιαζουν για τα αισχη της αποικιοκρατιας στην Αφρικη λες και φταινε οι ...αποικιοκρατες (που εχουν φυγει 40 χρονια τωρα) για το χαλι τους.. 

 

SF είπα να μη ξαναγράψω,αλλά με αναγκάζεις :P!Καλά μιλάς σοβαρά τώρα??κρατάς ένα λαό δεκαετίες ολόκληρες υπόδουλο,του πίνεις το αίμα και μετά περιμένεις να είναι σε καλή κατάσταση!βεβαια τον φωνάζεις "αναπτυσσόμενο" για να έχεις τα χέρια σου κοντά του και να ασκείς με "δημοκρατικό" και "φιλανθρωπικό" τρόπο τον έλεγχο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου