Προς το περιεχόμενο

Ωραίο θεμα στις πανελλήνιες!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

η παραδοση ειναι ισως απο τα λιγα οπλα που μας εχουν απομεινει εναντια στην παγκοσμιοποιηση και το -ολα σε ενα & ολα ειναι ιδια-.

 

αν δεν εχεις καμμια σχεση με την παραδοση του τοπου σου θα σε φανε λαχανο. δεν ειναι τοσο αστειο οσο το βλεπετε... ::)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

και ο αυτοπροσδιορισμος?

 

η εξελιξη?

 

γιατι να χρειαζεσαι καποια ομαδα να προσδιοριστεις απλα και μονο επειδη μεγαλωσες στην ιδια χωρα με αυτους? οι παραδοσεις ηταν συνηφασμενοι με διαφορετικο τροπο ζωης. εσυ που μενεις στην πολη πως μπορεις να ακους μια μουσικη που ειχε σχεση με τους ρυθμους της αγροτικης ζωης?

 

τι σχεση εχω εγω που ειμαι ολη μερα στο pc με τους αντιστοιχους ελληνες που ηταν ολη μερα στο χωραφι και στα κοπαδια και δεν το λεω απαξιωτικα απλα δεν ειμαι ετσι.

 

αν βρισκεις οτι σε εκφραζει η παραδοση να μεινεις αλλα το ψυχαναγκαστικο πρεπει γιατι αλλιως θα αλλοτριωθω ειναι αλλη υποθεση.

 

νομιζω

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα και να υπαρχει εξελιξη.

φυσικα και να αυτοπροσδιοριστει καποιος .

 

ποια εξελιξη ομως? των τελειως ξενοφερτων συστατικων χωρις ιχνος επηρεασμου απο την τοσο πλουσια ελληνικη παραδοση?

και ο αυτοπροσδιορισμος?? αυτο ειναι σχετικο.μπορεις να παντρεψεις το συγχρονο και την παραδοση πολυ ομορφα.οχι ομως και να την ξεχασεις τελειως

 

ιδου και ενα παντρεμα που καθολου ασχημο δεν ειναι νομιζω.

εξελιγμενο και με "ταυτοτητα" (αυτοπροσδιορισμου). ;)

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διοτι πολυ απλα και επικαιρα ,αν δεν γνωριζεις την παραδοση (και κατ επεκταση την ιστορια σου , καθοτι αυτα τα 2 εχουν πολυ αμεση σχεση) , δεν θα εχεις τιποτα να αντιταξεις στους ισχυρισμους των σκοπιανων που θελουν τα συνορα μας πιο κατω απο την Θεσσαλονικη....

 

ακομα και για καποιον που ζει σε "πολη" , υπαρχουν ευκαιριες να γνωρισει και να ασχοληθει με την παραδοση του.

(απλα στην επαρχια ερχεσαι σε επαφη με πιο αμεσο τροπο) ;)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για το vide-ακι δε μπορω να πω οτι μου αρεσε αλλα ξερεις ποσο υποκειμενικα ειναι αυτα. εχω παντως παραδειγματα τετοια που με αγγιζουν...

 

οι pallyria αν τους ξερεις.

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διοτι πολυ απλα και επικαιρα ,αν δεν γνωριζεις την παραδοση (και κατ επεκταση την ιστορια σου , καθοτι αυτα τα 2 εχουν πολυ αμεση σχεση) , δεν θα εχεις τιποτα να αντιταξεις στους ισχυρισμους των σκοπιανων που θελουν τα συνορα μας πιο κατω απο την Θεσσαλονικη....

 

 

αυτο δε μπορουμε να το ξερουμε...αν παρει καποιος τους χαρτες που διαδιδουν οι αντιστοιχοι χρυσαυγιτες μας θα πρεπει να μας κυνηγανε τουρκοι,ιταλοι,αλβανοι,βουλγαροι και "σκοπιανοι"(δε συμφωνω με την ονομασια αλλα ας μην το λυσουμε εδω).

 

επισης τωρα σου ανηκει νομιζεις η θεσσαλονικη ή μακεδονια? εχεις λογο στη διαμορφωση των πραγματων εντος της ελληνικης επικρατειας?

 

 

ακομα και για καποιον που ζει σε "πολη" , υπαρχουν ευκαιριες να γνωρισει και να ασχοληθει με την παραδοση του.

(απλα στην επαρχια ερχεσαι σε επαφη με πιο αμεσο τροπο) ;)

 

δεν ειπα οτι δεν υπαρχουν ευκαιριες το θεμα ειναι οτι απεχει τουλαχιστον για μενα υπερβολικα απο την αισθητικη μου και αυτα που με προβληματιζουν σαν ανθρωπο.

 

 

υγ: δε θελω να σε προκαλεσω ουτε να σε προσβαλλω με αυτα που γραφω απλα να κανουμε μια συζητηση που να καταληξει καπου εστω και σε διαφωνια αλλα μην αρχισουμε τσακωμους και καφριλες.

 

 

και το λινκ σουwww.myspace.com/palyrria 

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για άλλη μια φόρα τα έκαναν σαλάτα στις πανελλήνιες.

την εννοούν Παράδοση?

Τα έθιμα και την λαογραφία?

Τα πολιτιστικά στοιχεία που προέρχονται από την προηγούμενη γενιά?

Τα ήθη και τους θεσμούς του παρελθόντος?

 

Ότι έκαναν πέρυσι (που έδωσα εγώ) με τον ανθρωπισμό και την φιλανθρωπία (αν είναι δυνατόν να ταυτίζουν τις δύο αυτές έννοιες καθηγητές πανεπιστημίου)το έκαναν και φέτος.

 

όχι, γιατί πληροφορήθηκα πως το θέμα "παράδοση" ήταν εντός ύλης..και ειχε διδαχθεί

 

ευτυχώς δηλαδή. φαντάσου να έβαζαν κάτι ΕΚΤΟΣ ύλης. Όπως τα "ανθρώπινα δικαιώματα" ή (god forbid) τη "πραγματική αξία του σχολείου και το ρόλο του στην κοινωνία". Θα έβγαιναν μάνες με παιδιά και θα φώναζαν "γιατί να τα ξέρουμε αυτά?"

 

 

 

Destroy him, my robots!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλτατε shadowalker:

μονος μου μπορει να μην εχω λογο για τα πραγματα στην ελληνικη επικρατεια , εχω ομως ΑΠΟΨΗ και "πιστευω" , για ορισμενα πραγματα οπως η παραδοση ΜΑΣ.

 

ως αναφορα το παραδειγμα με τους "δικους μας" χρυσαυγιτες , θεωρω οτι ειναι ενα πληγμα των καιρων για την κοινωνια μας και αργοτερα για τα παιδια μας.μπορει να εκφραζουν οτι θελουν αλλα τους θεωρω ανεγκεφαλους και ανιστοριτους , μονο και μονο λογω της σβαστιγγας.

 

οσον αφορα την θεσσαλονικη και την Μακεδονια , ναι , θεωρω οτι ειναι και δικη μου πατριδα.μπαινω στο πουλμαν και παω χωρις να περασω τελωνειο και χωρις να μου ζητησουν διαβατηριο.ουτε καν ταυτοτητα.και πινω καφε με τα φιλαρακια μου στην Αριστοτελους.λαθος??

 

υ.γ. δεν εχω την αισθηση ουτε οτι με προσβαλλεις , ουτε οτι με προκαλεις.απεναντιας νομιζω οτι εχουμε μια πολυ εποικοδομητικη ανταλλαγη αποψεων / συζητηση με αφορμη το θεμα του τοπικ αυτου.

και επισης ΠΟΤΕ μου δεν αρχισα -και ουτε προκειται- τσακωμους και "καφριλες" πουθενα στο noiz η σε "οποιοδηποτε noiz".μια αναζητηση θα σε πεισει. ειναι θεμα χαρακτηρα μου.

 

φιλικοτατα , σπυρος ;)

 

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου